Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο , γήπεδο , αγροτεμάχιο


Recommended Posts

απλά ήθελα να ξεκαθαρίσουμε το εξής:

σε περίπτωση όπου η ιδιοκτησία αποτελείται από ελιές ή αμπέλια την αναγράφετε ως αγροτεμάχιο ή ως γηπεδο. Σε περίπτωση που προκύπτει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το αμπέλι-ελιές κτλ. αλλάζει κάτι ως προς το πως θα το αναφέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ_Ν.2831_9-13-06-2000

 

12. Γήπεδο είναι η συνεχόμενη έκταση γης που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή σε περισσότερους κυρίους εξαδιαιρέτου.

13. Οικόπεδο είναι κάθε γήπεδο, που βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

eκτός σχεδίου : γήπεδο . Η αν θες γεωτεμάχιο. Απολύτως τίποτα άλλο.

 

μερικοί συνάδελφοι βάζουν π.χ. αποτύπωση αγροτεμαχίου, είναι λάθος?

Είχα τύχει σε συζήτηση στην πολεοδομία όπου ο υπευθ.μηχανικός του τοπογραφικού τμήματος θεωρούσε ως γήπεδα μόνο αυτά που είναι άρτια και οικοδομήσιμα, ισχύει? υπάρχει καμμία εγκύκλιος? δηλ. ένα μη άρτιο τί είναι?

το γεωτεμάχιο δεν χρησιμ. μόνο ως μονάδα αναφοράς του κτηματολογίου?

Link to comment
Share on other sites

μερικοί συνάδελφοι βάζουν π.χ. αποτύπωση αγροτεμαχίου, είναι λάθος

 

Για μένα είναι λάθος. Κι αν το Δασαρχείο το θεωρεί δασική έκταση ?? Εσύ θα λες ότι είναι αγρό(ς)τεμάχιο ?

 

Για το άλλο έχει απαντήσει από πάνω ο συνάδελφος ikarnaris. Στον υπεύθυνο του τοπογραφικού να θέσεις το ερώτημα αν υπάρχει εγκύκλιος (σιγά μην υπάρχει..)που να τεκμηριώνει αυτά που λέει.

 

Τι άλλο θα ακούσουμε πια στις Πολεοδομίες ρε παιδί μου...

 

edit

 

Σκέψου πως διατυπώνονται οι διατάξεις εκτός σχεδίου πχ στο ΦΕΚ 270Δ'

"άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα που μπλα-μπλα-μπλα". Δεν λέει πουθενά ότι γήπεδα θεωρούνται οι άρτιες και οικοδομήσιμες ιδιοκτησίες/αγροτεμάχια ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

...edit

 

Σκέψου πως διατυπώνονται οι διατάξεις εκτός σχεδίου πχ στο ΦΕΚ 270Δ'

"άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα που μπλα-μπλα-μπλα". Δεν λέει πουθενά ότι γήπεδα θεωρούνται οι άρτιες και οικοδομήσιμες ιδιοκτησίες/αγροτεμάχια ή οτιδήποτε άλλο.

 

Στο μυαλό μου είσαι..

Link to comment
Share on other sites

...edit

 

Σκέψου πως διατυπώνονται οι διατάξεις εκτός σχεδίου πχ στο ΦΕΚ 270Δ'

"άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα που μπλα-μπλα-μπλα". Δεν λέει πουθενά ότι γήπεδα θεωρούνται οι άρτιες και οικοδομήσιμες ιδιοκτησίες/αγροτεμάχια ή οτιδήποτε άλλο.

 

Στο μυαλό μου είσαι..

 

+΄γω της ίδιας άποψης είμαι.Παρόλαυτα, ιδιοκτήτες ζητάνε να αναφέρω κάπου το ότι είναι αμπέλι ή ελιά π.χ. για να φαίνεται στο Ε9 κτλ. ή για καμμία μελλοντική επιδότηση.Το θεωρείτε αρμοδιότητά μας?

Link to comment
Share on other sites

πές τους να πάνε στον ΟΠΕΚΕΠΕ και να πάρουν κάποιου είδους βεβαίωση -αν και δεν θυμάμαι αν δίνουν κάτι τέτοιο-. Τα χωράφια που είναι δηλωμένα προς επιδότηση έχουν έναν κωδικό, δεν ξέρω τώρα με το lpis τι συμβαίνει να σου πω. Εναλλακτικά στην Ένωση της περιοχής τους, με επισυναπτόμενο το τοπογραφικό σου διάγραμμα (σε ΕΓΣΑ '87 καθώς ο ΟΠΕΚΕΠΕ θεωρεί ότι το ΗΑΤΤ είναι μεταλλαγμένο φρούτο που ΔΕΝ επιδοτείται).

Link to comment
Share on other sites

πές τους να πάνε στον ΟΠΕΚΕΠΕ και να πάρουν κάποιου είδους βεβαίωση -αν και δεν θυμάμαι αν δίνουν κάτι τέτοιο-. Τα χωράφια που είναι δηλωμένα προς επιδότηση έχουν έναν κωδικό, δεν ξέρω τώρα με το lpis τι συμβαίνει να σου πω. Εναλλακτικά στην Ένωση της περιοχής τους, με επισυναπτόμενο το τοπογραφικό σου διάγραμμα (σε ΕΓΣΑ '87 καθώς ο ΟΠΕΚΕΠΕ θεωρεί ότι το ΗΑΤΤ είναι μεταλλαγμένο φρούτο που ΔΕΝ επιδοτείται).

 

ευχαριστώ φίλε και τα ξαναλέμε..καλό το μεταλλαγμένο..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση στους συναδελφους (ή μηπως διευκρινηση; ) ikarnaris και avgoust.

Οταν καποιο γηπεδο ειναι εκτος σχεδιου αλλα ανηκει σε διανομη ή αναδασμο του ταδε οικισμου, δε λεμε οτι ανηκει στο αγρο(ς)κτημα του ταδε οικισμου;

Συμπερασμα δικό μου, αγροτεμαχιο μπορει να χαρακτηριστει το γηπεδο που ειναι εκτος σχεδιου (αλλα να ανηκει σε διανομη ή αναδασμο κτλ. απο εναν οικισμο)

 

ΥΓ Δεν εψαξα καθολου νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.