Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος αδείας κατασκευής από τοιχοποιία και ξύλινη στέγη


Recommended Posts

συγνώμη είσαι συνάδελφος αρχιτέκτονας;

 

διότι από την αρχική σου δημοσίευση δεν διακρίναμε την ιδιότητά σου

 

το "διακρίναμε" τι σημαίνει δεσποινίς;γιατί μιλάτε εκ μέρους όλων;

Διορθώνω λοιπόν, μαθητευόμενος Αρχιτέκτονας :)

 

Αφου ο μηχανικος ειναι "δικος" σου οπως λες γιατι μπαινεις στο φορουμ να ρωτησεις;

Προφανως να δηλωθει το οικημα σαν αποθηκη ειναι ιδεα δικη σου η οχι;

 

 

1)Αν "ο δικός μου" ή κάποιος άλλος μηχανικός γνώριζε δε θα έμπαινα στο κόπο να ρωτήσω.

 

2)Η ιδέα της αποθήκης εφαρμόζεται από πολλούς στην Ελλάδα και όχι δεν είναι δικιά μου. Το κόστος της σημερινής κατοικίας με τις μεθόδους που κατασκευάζεται συνεπάγεται τον δανεισμό υπέρογκων χρημ. ποσών απο την τράπεζα. Δεν νομίζω να είναι παράνομο να θες να απέχεις απο αυτό το οικονομικό σύστημα, ενώ παράλληλα να συνεχίζεις να εξελίσσεις την Αρχιτεκτονική ή άλλες επιστήμες.

 

3)Για να επιστρέψω στο θέμα όμως, θα θέσω το αρχικό ερώτημα αλλιώς:

- Πόσο κοστίζει περίπου η άδεια για μια ξύλινη αποθήκη 15-18τμ ; Εάν θέλω να στεγάσω πχ εργαλεία και ένα μικρό τρακτέρ και χρειάζομαι αποθήκη 25τμ πώς μεταβάλλεται αυτή η τιμή; Το οικόπεδο είναι 1000τμ-οικοδομήσιμο.

ΟΙ τιμές που ζητάω είναι προσεγγιστικές για τα συνολικά έξοδα (ελάχιστη αμοιβή μηχ.+φπα +ικα +οτιδήποτε άλλο ζητείται εν προκειμένη). Ελπίζω να έγινα σαφής

Link to comment
Share on other sites

φοιτητής ;

 

αιωνίως μαθητευόμενος -εντός, εκτός και επί τα αυτά :idea: (των επισήμων σχολών εννοώ)

 

έχει σημασία; Αν θες μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο topic για να το συζητήσουμε

 

Ξανακάνω την ερώτηση :

 

Πόσο κοστίζει περίπου η άδεια για μια ξύλινη αποθήκη 15-18τμ ; Εάν θέλω να στεγάσω πχ εργαλεία και ένα μικρό τρακτέρ και χρειάζομαι αποθήκη 25τμ πώς μεταβάλλεται αυτή η τιμή; Το οικόπεδο είναι 1000τμ-οικοδομήσιμο.

ΟΙ τιμές που ζητάω είναι προσεγγιστικές για τα συνολικά έξοδα (ελάχιστη αμοιβή μηχ.+φπα +ικα +οτιδήποτε άλλο ζητείται εν προκειμένη)

Link to comment
Share on other sites

gantsa

 

τι εννοείς πόσο κοστίζει ?

 

νόμιμο ελάχιστη ή τι θέλω εγώ πχ ?

 

1) Στην αρχή έλεγες κατοικία στην ικαρία

τώρα αποθήκη.....τι θες τελικά ?

 

2) Αφού είσαι φοιτητής γιατί δεν ρωτάς κανέναν τελειωμένο μηχανικό από τους συμφοιτητές σου ?

 

3) επειδή στο σέκτιον αυτό mod είμαι εγώ και επειδή το έχουμε ξαναναλύσει θα παρακαλούσα να μην αναγραφούν τιμές .....ΟΥΤΕ ΚΑΝ της ελαχίστου καθώς δεν βγαίνει έτσι στον αερα.

Θέλει στοιχεία.....άρα επισκέψου μηχανικό.

 

Τα έχουμε ξαναπεί.

 

Δεν πουλάμε πατάτες για να υπάρχει εύρος τιμής πώλησης.

 

Δεν βγάζουμε δημόσια στη φόρα στοιχεία που μόνο δύσκολη μας κάνουν τη ζωή όταν τα μαθαίνουν πονηροί και καχύποπτοι ιδιοκτήτες.

 

Τελοc

 

όποιος δεν το σέβεται .....έχει κάρτα.

Δεν είναι φασισμός αλλά προάσπιση των συντεχνιακών μου συμφερόντων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.