Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά όμορου μη άρτιου γηπέδου προς συνένωση με ήδη άρτιο


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Έχω στην ιδιοκτησία μου ένα οικόπεδο 4200 τμ, εκτός σχεδίου, άρτιο και οικοδομήσιμο.

θα ήθελα να μου πείτε αν μου δίνει ο νόμος το δικαίωμα να αγοράσω 500 τμ από διπλανό οικόπεδο  και να το

προσθέσω στο δικό μου! 

Να σας διευκρινίσω ότι το πρόσθετο κομμάτι που θέλω να πάρω δεν το θέλω για δρόμο, το δικό μου οικόπεδο έχει  ήδη δρόμο.

Το επιπρόσθετο κομμάτι το θέλω για να φτιάξω το σπίτι σε καλύτερη θέση, δηλ πιο ψηλά  σε πιο καλή θεά.

 

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μπορείς. Γίνεται βελτίωση της αρτιότητας και της οικοδομησιμότητας.  Όμως,  για τον πλήρη και ακριβή πολεοδομικό έλεγχο του ακινήτου θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αν η περιοχή για κάποιο λόγο έχει κατώτατο όριο κατατμησης, τότε δεν μπορείς. Αγοράζεις ολόκληρο το ομορο, ή τέλος πάντων αγοράζεις τόσο όσο είναι το όριο κατατμησης.

Αν δεν έχει, τότε μπορείς, αλλά καλύτερα να το δει συγκεκριμένα κάποιος μηχανικός πριν το κάνεις γιατί στην Ελλάδα βρίσκεσαι και συμβαίνουν τα πάντα.

 

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.