Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ή νομιμοποίηση αυθαίρετων κατασκευών


Siopatos

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας , υπάρχει κτίσμα με άδεια του 2009, όλες οι εργασίες άρχισαν τον Ιούλιο του 2011(εκσκαφές ,υπογειο πρώτη ταράτσα κλπ) μέχρι το Δεκέμβρη του 11 είχε πέσει και η ταράτσα της πυλώτης, το θέμα είναι ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες όσον αφορά το ύψος του κτιρίου(μισό μέτρο πιο ψηλό) , στον δεύτερο όροφο έχουν καλυφθεί 2 ημιυπαιθριοι (σύνολο 4 τμ) η πυλωτή έχει κτιστεί περιμετρικά ενώ στα αρχικά σχέδια δεν προβλεπόταν , τα μπροστά μπαλκόνια είναι μεγαλύτερα κατά μισό μέτρο, έχει ανοιχτεί και μια ράμπα για το υπόγειο η οποία δεν υπήρχε και τέλος έχει αλλάξει το εσωτερικό σχέδιο του 2ου ορόφου. Το ερώτημα μου είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να νομιμοποιηθούν αυτές οι αυθαιρεσίες;;και ναι ποιες κινήσεις πρέπει να κανω ;; Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός σας (αυτός που σας έβγαλε την άδεια και έκανε την επίβλεψη της κατασκευής) τι σας είπε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση. Ο μηχανικός λέει ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα , απλά να περιμένουμε για κάποιον καινούργιο νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων που θα καλύψει αυθαίρετα και μετά το 2011, το θέμα είναι ότι έχω πάρει ρεύμα εργοταξιακο το οποίο δεν ξέρω πόσα χρόνια με καλύπτει ακόμη γιατί μένω ήδη στον 1ο όροφο. Υπάρχει κάποια περίπτωση νομιμοποίησης των αυθαιρεσιών;;; 

 

Επίσης ο μηχανικός κατά την επίβλεψη ανάφερε ότι θα έχουμε πρόβλημα απλά ο πατέρας , επειδή είναι της παλιας σχολής και νόμιζε ότι όλα φτιάχνουν και ρεύμα κανονικό παίρνεις οπότε θες τον παράκουσε και εκανε ότι του κατέβαινε, τώρα τα βλέπω εγώ μπροστά μου

Link to comment
Share on other sites

@Siopatos οι μόνες αυθαιρεσίες που μπορούν να νομιμοποιηθούν είναι αυτές που είναι "εν δυνάμει νόμιμες" και αυτό επιτυγχάνεται με αναθεώρηση της άδειας.

Για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες προβλέπεται γκρέμισμα.

Σε κάθε περίπτωση όλα γίνονται με τον επιβλέποντα παρεούλα... Δεν μπορεί πλέον να αναλάβει άλλος μηχανικός πριν θεραπευτούν τα πάντα.

Το εργοταξιακό θα μπορείτε να το έχετε όσο ισχύει η άδειά σας. Είναι παράνομο να το χρησιμοποιείται σε κατοικία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Siopatos said:

............................ ο πατέρας , επειδή είναι της παλιας σχολής ...........

Πέστου ότι, τώρα θα χρειαστεί να βάλει το "χέρι πάρα πολύ βαθιά στην τσέπη του", όπως ξέρουν αυτοί της παλιάς σχολής να κάνουν....

8 λεπτά πριν, ppanag said:

......Σε κάθε περίπτωση όλα γίνονται με τον επιβλέποντα παρεούλα...

Έτσι ακριβώς! Με την "παρέα" του μπορεί να γλυτώσετε ορισμένα....

 

Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Όταν λες οι εν δυναμει τι εννοείς??? Επίσης όλα καλά αλλά πώς ας πούμε θα χαμηλώσω ένα υπάρχον κτίριο;; Εκτός αν εννοείς να ρίξω την τελευταία ταράτσα και να κόψω κωλονες ώστε να χαμηλώσει; Όσο για το εργοταξιακο το γνωρίζω ότι είναι παράνομο απλά επειδή είναι σε 1 άδεια 2 ξεχωριστές οικίες και στον δεύτερο όροφο γίνονται ακόμα εργασίες δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά. Να αναφέρω επίσης ότι οι αυθαιρεσίες εστιάζονται μόνο στον δεύτερο όροφο και στην πυλωτή, στον δικό μου όροφο ,στον 1ο δηλαδή έχω ακολουθήσει πιστά το σχέδιο, εκτός του ύψους που είναι 10 πόντους ψηλοτερο και τα πίσω μπαλκόνια τα οποία είναι 40 πόντους μεγαλυτερα

 

On 4/11/2019 at 6:17 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Πέστου ότι, τώρα θα χρειαστεί να βάλει το "χέρι πάρα πολύ βαθιά στην τσέπη του", όπως ξέρουν αυτοί της παλιάς σχολής να κάνουν....

Έτσι ακριβώς! Με την "παρέα" του μπορεί να γλυτώσετε ορισμένα....

 

Καλά τα λέτε , αλλά αν γίνεται πείτε μου τι εννοείτε "παρέα" σας είπα την απάντηση που μου είπε ο μηχανικός στα προηγούμενα σχόλια, από εκεί και πέρα δεν μου έχει δώσει άλλα περιθώρια για επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες από τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν στην οικοδομή σας (κι αναφέρατε παραπάνω) ΜΠΟΡΕΙ να μπορούν να νομιμοποιηθούν με αναθεώρηση της οικοδομικής σας άδειας.... Κάποιες άλλες όχι και πρέπει να γκρεμιστούν καταβάλλοντας βεβαίως το ανάλογο πρόστιμο κ.λπ.... ΜΟΝΟ ο επιβλέπων μηχανικός σας μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ να το αναλάβει ως εργασία και να το φέρει εις πέρας ! Κι εσείς ....μην ξεχνάτε, την "τσέπη"!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2019 at 6:27 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κάποιες από τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν στην οικοδομή σας (κι αναφέρατε παραπάνω) ΜΠΟΡΕΙ να μπορούν να νομιμοποιηθούν με αναθεώρηση της οικοδομικής σας άδειας.... Κάποιες άλλες όχι και πρέπει να γκρεμιστούν καταβάλλοντας βεβαίως το ανάλογο πρόστιμο κ.λπ.... ΜΟΝΟ ο επιβλέπων μηχανικός σας μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ να το αναλάβει ως εργασία και να το φέρει εις πέρας ! Κι εσείς ....μην ξεχνάτε, την "τσέπη"!!!

 

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω μηχανικό γιατί με αυτόν δε βγάζω άκρη , όταν τον παίρνω και ρωτάω τι μπορούμε να κάνουμε μου λέει απλά περιμένουμε , δεν υπάρχει άλλη λύση, εσείς μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθησω;

Επίσης υπάρχει τρόπος να χωρίσω τον όροφο μου από την υπόλοιπη άδεια ώστε να φαίνεται ξεχωριστός και να πάρω εγώ ρολόι ρεύματος κανονικά; 

Link to comment
Share on other sites

 

4 λεπτά πριν, Siopatos said:

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω μηχανικό γιατί με αυτόν δε βγάζω άκρη , όταν τον παίρνω και ρωτάω τι μπορούμε να κάνουμε μου λέει απλά περιμένουμε , δεν υπάρχει άλλη λύση, εσείς μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθησω;

Δεν υπάρχει άλλος μηχανικός, που να μπορεί (ή να θέλει) ν' αναλάβει μια περίπτωση σαν τη δική σας (για πολλούς και διάφορους λόγους)... Η μόνη σας λύση είναι ο επιβλέπων!!!

 

2 λεπτά πριν, Siopatos said:

Επίσης υπάρχει τρόπος να χωρίσω τον όροφο μου από την υπόλοιπη άδεια ώστε να φαίνεται ξεχωριστός και να πάρω εγώ ρολόι ρεύματος κανονικά; 

Όχι!!! Πρωτίστως πρέπει ν' αντιμετωπίσετε (λύσετε) όλα τα υπόλοιπα θέματα - προβλήματα του ακινήτου...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 

Δεν υπάρχει άλλος μηχανικός, που να μπορεί (ή να θέλει) ν' αναλάβει μια περίπτωση σαν τη δική σας (για πολλούς και διάφορους λόγους)... Η μόνη σας λύση είναι ο επιβλέπων!!!

 

Όχι!!! Πρωτίστως πρέπει ν' αντιμετωπίσετε (λύσετε) όλα τα υπόλοιπα θέματα - προβλήματα του ακινήτου...

 

Μπορείτε τουλάχιστον να μου πείτε κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθησω, να τα πω και σε αυτόν γιατί συνεχίζει να μου λέει ότι δεν υπάρχει κάποια λύση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.