Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Ξύλινο προϊόν - γνώμες & σχόλια


iscal

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου αρέσει!!! (καμμία σχέση με το διακοσμητικό του πατώματος)

χρειάζεσαι όμως ποικιλία!!!!

 

επίσης τέτοια πανελα που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν έιναι φτιαγμένα από mdf αλλά από κάποιο "ξαδερφάκι" του που είναι και αδιάβροχα

εμένα προσωπικά δεν με πειράζει ίσα ίσα που θα έχει και διαφορά στην τιμή ενημερωτικά στο λέω

Link to comment
Share on other sites

Κρατώντας μπόλικες επιφυλάξεις θεωρώ ότι για τα διακοσμητικά πάνελ τοίχου υπάρχει ''ψωμί'' στην εγχώρια αγορά. Οι χώροι που μπορούν να τα δεχτούν είναι πολλοί (από cafe μέχρι κατοικίες) και οι βασικοί επαγγελματίες που θα μπορούσαν να τα προωθήσουν (Αρχιτέκτονες, Διακοσμητές) ψάχνουν αλλά δε βρίσκουν. Αυτό που θα χρειαστεί, όπως επισημάνθηκε, είναι σχετική ποικιλία σε σχέδια και διαστάσεις αλλά και ''πανελλήνια'' κάλυψη (που μεταφράζεται σε παραρτήματα Αθήνα-Θεσσαλονίκη).

 

Δεν ξέρω πόσα από τα παραπάνω είναι βατά αλλά τα θεωρώ απαραίτητα. Και πέρα από την τελική τιμή (αυτονόητο σε ποια ύψη πρέπει να φτάνει αν θες να καλύψεις μεγάλη γκάμα εφαρμογών) πολύ βασική η ευκολία πρόσβασης του ενδιαφερόμενου σε πληροφορίες: όχι απαραίτητα χιονοστιβάδα διαφημίσεων σε έντυπα μέσα αλλά ένα site που να το βρίσκεις εύκολα και να δίνει σωστά στοιχεία (flash και παρλαπίπες δε χρειάζονται...μόνο μεγάλες και καθαρές εικόνες).

 

Και αν υπάρξει στο μέλλον δυνατότητα για σχέδια κατά παραγγελία (με μία ''λογική'' επιβάρυνση) ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορούν να παραχθούν σε διάφορα μοτίβα και για ότι διαστάσεις χρειάζεται ο κάθε χώρος. Εφόσον είναι φτιαγμένα με CNC δε νομίζω πως είναι πρόβλημα οι συναρμογές. Άντε να τα δούμε κι από κοντά!!!;):P:p

Link to comment
Share on other sites

myri

Απ'οτι διαβασα το υλικο κατασκευης ειναι MDF ή HDF . Η αδιαβροχοποιηση γίνεται με το βάψιμο της επιφανειας με λακα ή βερνικοχρωμα . Η διαφορα τιμης που αναφερεις ειναι σημαντικη λογω οχι του υλικου αλλα της μη κατασκευης του συγκεκριμενου προϊοντος στην χωρα μας ( φοροι εισαγωγης , μεταφορικα κλπ. )

 

acnt

Οι αντοχές στην φωτια ειναι αυτες του κοινου MDF . Υποθετω πως μπορω να τις αυξησω με καποιο πυραντοχο χρωμα . Ψαχνομαι και επανερχομαι "δημητριος" . :D

 

ss_sk

Αυτο στο οποιο εχω επικεντρωθει ειναι να αυξησω την γκαμα . Η τεχνογνωσια και τα εργαλεια δοξα τω θεω υπαρχουν . Στοχευω σε προϊον με λογικη τιμη που θα αντιπροσωπευεται απο κατα τοπους καταστηματα . Το θετικο που εχω στην κατασκευη ειναι πως μπορω να βγαλω ειδικες διαστασεις πχ. τα φυλλα που κυκλοφορουν ειναι διαστασεων 244 χ 122 , ενω τα δικα μου θα φτανουν μεχρι και 305 χ 122 . Οσο για σχεδια κατα παραγγελια δεν το συζηταμε , καθε νεα προκληση ειναι ο δρομος για κατι καλυτερο . ;)

 

Αλεξανδρος

Τα πετυχες ολα . Ελπιζω να βρεθουμε απο κοντα για να τα δεις . Κερναμε και τσιπρο . :razz:

 

Μεχρι το απογευμα ελπιζω να κανω edit και ενα νεο σχεδιο . Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και τις παρατηρησεις σας . Επισης οποιαδηποτε ιδεα για σχεδια πανω στο αντικειμενο , θα ειναι ευπροσδεκτη .

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο είναι εξαιρετικό!!! Στον αρμό των δύο πάνελ τι κάνουμε? στοκάρισμα και τρίψιμο και είμαστε εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο είναι εξαιρετικό!!! Στον αρμό των δύο πάνελ τι κάνουμε? στοκάρισμα και τρίψιμο και είμαστε εντάξει?

 

Απο την στιγμη που εχουν τοποθετηθει ακρυλικο στοκο ή ελαστομερη ( πιστευω πως ειναι καλυτερος ) , τριψιμο και βαψιμο . Ψαχνομαι να καταφερω "κουμπωμα" με κινησιες αντιστοιχες με τα laminate πατωματα , οποτε το προϊον να μην χρειαζεται τελικο φινιρισμα . :)

 

Ps Η προσκληση για τσιπρο ισχυει ακομα .

Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά δεν με πειράζει να υπάρχει αρμός

αρμός υπάχει σε όλα σχεδόν τα υλικά, απλά τον λαμβάνουμε υπόψη μας στο σχεδιασμό

 

εξ'άλλου σε κάποιον σεισμό ή απλά με τον καιρο ή λόγω συστολής-διαστολής και με το στοκάρισμα θα ανοίξει

οπότε προτιμώ λοιπόν τον αρμο παρά το τυχαίο ρήγμα

 

αυτό που με ενδιαφέρει είναι κάποια εξυπνη πατέντα στην τοποθέτηση ωστε να μη φαίνεται η στήρηξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.