Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόποι αύξησης εφελκυστικής αντοχής οπτοπλινθοδομής


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mkalliou, με ξέχασες........

 

πάντως σε αργολιθοδομη ο μανδύας, αν μπορεί να γίνει, θέλει διαμπερή φωλιά γιατι η φωλιά μπορεί να'ναι στο βρόντο.

 

σε λιθοδομή, αν γίνει και κάνεις αρμολογήματα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

 

ε? ε? ε?

Link to comment
Share on other sites

mkalliou, με ξέχασες........

 

πάντως σε αργολιθοδομη ο μανδύας, αν μπορεί να γίνει, θέλει διαμπερή φωλιά γιατι η φωλιά μπορεί να'ναι στο βρόντο.

 

σε λιθοδομή, αν γίνει και κάνεις αρμολογήματα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

 

ε? ε? ε?

 

Αμφίπλευρο ή μονόπλευρο θα κάνεις ; Σε μονόπλευρο απ' ό,τι βλέπω εδώ στα κιτάπια μου χρειάζεται (προτείνεται μάλλον) 1 φωλιά ανα τετραγωνικό μέτρο (διαστ. 20x20εκ περίπου). Σε αμφίπλευρο απαραίτητα (για μένα) διαμπερείς εν είδει συνδέσμου (1 σύνδεσμο ανα 4 τετραγωνικά μέτρα, με 4Φ8 και Σ Φ6/10 - σαν δοκάρι μικρό δηλ. το οπλίζεις).

 

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι μιλούσες για αμφίπλευρο. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

δε σε ξέχασα, απλά δεν κατάφερα να το δω το βράδυ. Στη μελέτη που είδα βάζει φωλιές σε κάνναβο 1.5m. Ήταν όμως για οπτοπλινθοδομή.

Κι αυτά που λέει ο direction_less_is_more σωστά είναι. Δηλαδή ανά 1m2 για αργολιθοδομή.

rigid, less is more by Mies Van de Rohe?

Link to comment
Share on other sites

Rigid, ψάχνοντας είδα και κάτι σημειώσεις μου και αναφέρουν 1 φωλιά ανά 2-4m2 ανάλογα με την τοιχοποιία. Αυτό αντιστοιχεί σε κάνναβο 1.5-2.0m, ταυτίζεται δηλαδή και με τη μελέτη και αυτά που λέγαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.