Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος και τίτλος ιδιοκτησίας


Tasos79

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα κάνω έναρξη στο πατρικό μου και θέλω να ρωτήσω, η ΔΟΥ θέλει μόνο την υπεύθυνη δήλωση ότι μου παραχωρείται τμήμα του σπιτιού ή και τίτλο ιδιοκτησίας του πατέρα μου ? Παρακαλώ ας απαντήσουν όσοι ξέρουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλωση παραχωρησης τμηματος και μπορει να σου ζητησουν να κανεις μισθωτηριο με τον πατερα σου που ειναι ιδιοκτητης και να βαλετε ενα συμβολικο, μικρο ποσο των 20 ευρω το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Δέν ζητάνε μισθωτήριο... Θα βάλεις τον πατέρα σου να σου φτιάξει μιά υπεύθυνη δήλωση ότι σου παραχωρεί μέρος της οικίας του για έδρα του επαγγέλματός σου.. Happy έναρξη επαγγέλματος...

Link to comment
Share on other sites

Δέν ζητάνε μισθωτήριο... Θα βάλεις τον πατέρα σου να σου φτιάξει μιά υπεύθυνη δήλωση ότι σου παραχωρεί μέρος της οικίας του για έδρα του επαγγέλματός σου.. Happy έναρξη επαγγέλματος...

 

Ακριβως αυτό!

 

Μου εχει τυχει σε εφορεια βλαμμένη να θέλει να συμπεριλάβει στην Υ.Δ. την φραση "συναινώ στην αρση του οικογενειακού ασυλου για λογους ελεγχου της εφορίας (κάπως ετσι). Αυτο μην το βάλεις μεσα ακόμα και ε΄να στο ζητήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν έκανα έναρξη μου ζητήσανε Υ.Δ. του πατέρα μου ότι μου παραχωρεί ένα μέρος του σπιτιού και τον τίτλο ιδιοκτησίας. Αν και νομίζω ότι καλύτερα να ρωτήσεις στη ΔΟΥ που θα κάνεις την έναρξη γιατί σε κάθε ΔΟΥ ζητάνε ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε ξερουν τι να ζητησουν στις ΔΟΥ. Παντως εμενα με βαλανε στην εναρξη να κανω μισθωτηριο με τον πατερα μου με συμβολικο ποσο 20 ευρω το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Για ένα τόσο απλό θέμα και υπάρχουν ήδη 4 διαφορετικές απαντήσεις...

 

Οπότε πάς στη ΔΟΥ και λες. "Θέλετε...

1)μισθωτήριο (όχι υπεύθυνη δήλωση) για δωρεάν παραχώρηση κάποιων μ2

ή

2)Θα βάλεις τον πατέρα σου να σου φτιάξει μιά υπεύθυνη δήλωση ότι σου παραχωρεί μέρος της οικίας του για έδρα του επαγγέλματός σου

ή

3)Υ.Δ. την φραση "συναινώ στην αρση του οικογενειακού ασυλου για λογους ελεγχου της εφορίας

ή

4)μισθωτηριο με τον πατερα μου με συμβολικο ποσο 20 ευρω το μηνα

 

... αν ο υπάλληλος βρει και άλλη περίπτωση, καλύτερα να κάνεις έναρξη σε κανένα άλλο κράτος. Έλεος δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @dim, ότι δηλαδή πρέπει να ρωτήσεις στη συγκεκριμένη ΔΟΥ τι θέλουν. Εκτός, βέβαια, από το 3ο σημείο. Σε καμία περίπτωση δεν θα τους ρωτήσεις αν θα βάλεις στην Υ.Δ. την φράση "συναινώ στην άρση του οικογενειακού ασύλου για λόγους ελέγχου της εφορίας". Ακόμα κι αν δεν το είχε υπόψη του ο εφοριακός, όταν θα το ακούσει θα σου ζητήσει να βάλεις τη φράση στην Υ.Δ. Μη βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας. Όπως γράφει και ο @zefuros, ακόμα κι αν στο ζητήσουν μην το βάλεις.

 

Όσον αφορά γι' αυτό που γράφει ο @koulosb, περί μισθωτηρίου με συμβολική τιμή δεν το είχα ξανακούσει. Εγώ έκανα έναρξη το 1991 στη ΔΟΥ Π. Φαλήρου, στο πατρικό μου και το 2001 μεταφορά έδρας στο σπίτι της γυναίκας μου στη ΔΟΥ Αχαρνών (Μενίδι). Και στις 2 περιπτώσεις ζήτησαν τίτλο ιδιοκτησίας και Υ.Δ. του ιδιοκτήτη (μητέρα, γυναίκα) ότι μου παραχωρεί μέρος της οικίας (20 τ.μ.) για έδρα του επαγγέλματος. Στη 2η περίπτωση (της γυναίκας μου), ζήτησαν και ληξιαρχική πράξη γάμου.

 

Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

2)Θα βάλεις τον πατέρα σου να σου φτιάξει μιά υπεύθυνη δήλωση ότι σου παραχωρεί μέρος της οικίας του για έδρα του επαγγέλματός σου

αυτό και χωρίς πολλές κουβέντες ή ερωτήσεις

το πολύ να πρέπει να είναι θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής

 

δεν τους βάζουμε ιδέες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.