Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απλήρωτο ΤΣΜΕΔΕ από εργοδότη


versus

Recommended Posts

η εταιρια που εργαζομαι (ως υπαλληλος με προσληψη αορίστου) δεν εχει πληρώσει τις εισφορές του προηγουμενου ετους στο Τσμεδε (οι οποίες σημειωτέον ειναι τα διπλάσια σχεδον λεφτά απότι πληρωνει ο ελευθερος επαγγελματίας-εισφορές εργοδοτη + εισφορες ασφαλισμενου). Από το τσμεδε δε μου δινουν ανανεωση στο βιβλιαριο υγειας αν δε πληρωθεί η γίνει διακανονισμος.

Γνωρίζει κανεις πως εξασφαλιζομαι εγώ (με καταγγελια η κατι άλλο κτλ)

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Κανε καταγγελια να εισαι εξασφαλισμενος κατα καποιο τροπο.

Κι εγω αυτο εκανα οταν τυχαια ανακαλυψα το ιδιο για παλιο μου εργοδότη.

Παντως δεν ξερω αν θα σου ανανεωσουν το βιβλιαριο υγειας ....

Link to comment
Share on other sites

Με καταγγελία διασφαλίζεσαι σίγουρα, αυτή η λύση όμως προτείνεται μόνο αν σκοπεύεις να φύγεις από αυτό τον εργοδότη. Αν όχι, μάλλον πρέπει να το συζητήσετε το θέμα και να βρείτε μεταξύ σας μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Με τη καταγγελία θεωρείσαι εξασφαλισμένος, οπότε σου ανανεώνουν άμεσα το βιβλιάριο υγείας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία καταγγελίας. Εμπλέκεται δικαστικά το ΤΣΜΕΔΕ με τον εργοδότη χωρίς καμία εμπλοκή του εργαζόμενου ή η δικαστική διαδικασία είναι μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

Έχω κι εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα. Εργαζόμουν σε μια εταιρία ως μισθωτή για 2 μήνες από την οποία ούτε πληρώθηκα ούτε και μου έχει πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδότης.

Προσπαθώ να κάνω καταγγελία στον εργοδότη αλλά από το ΤΣΜΕΔΕ δε μου το επιτρέπουν επειδή δεν έχω να προσκομίσω εκκαθαριστικά μισθοδοσίας. Το θεωρώ παράλογο από την μια να μην έχω πληρωθεί καν κι από την άλλη να μη μπορώ να κάνω και καταγγελία επειδή δε πληρώθηκα. Με την τακτική αυτή το ΤΣΜΕΔΕ ευνοεί τους εργοδότες να μην πληρώνουν τις οφειλές τους, το βρίσκω άδικο και απαράδεκτο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία και πώς την αντιμετώπισε.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να αποδέιξεις πως προσλήφθηκες και δούλεψες;

με κάποια σύμβαση έργου ή κάποιο άλλο στοιχείο;

 

κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορεί να σου απαγορέψει να κάνεις καταγγελία

το πολύ να την απορρίψει επειδή δεν έχεις τα σωστά αποδεικτικά

 

πάρε και ένα τηλ το ΤΕΕ στο γραφείο που αφορά τα εργασιακά θέματα

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν να προσκομίσω τη σύμβαση εργασίας και 2 εκκαθαριστικά μισθοδοσίας. Αυτά ζητάνε για καταγγελία.

Εγώ εχω τη σύμβαση εργασίας αλλά δεν έχω εκκαθαριστικά αφού δεν έχω πληρωθεί καμία φορά.

Έχω ωστόσο το δελτίο εργατικής διαφοράς από την επιθεώρηση εργασίας στο οποίο η εταιρία μέσω δικηγόρου αποδέχεται και υπογράφει ότι μου χρωστάει μισθούς κλπ για το δεδομένο διάστημα.

Επιπλέον έχω χαρτί με τα ένσημα από το ΙΚΑ στο οποίο φαίνονται τα ένσημα που μου έβαλε για την περίοδο αυτή και οι μικτές αποδοχές που μου αναλογούν.

Ωστόσο δε ξέρω αν τα δεχτούν αυτά γιατί ήταν κάπως κάθετη η υπάλληλος που είναι αρμόδια για τις καταγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

ωραία είσαι καλυμμενη

πας στον προισταμενο της υπαλλήλου και ξανασυζητας το θέμα

 

και αν δε βρεις λύση στον πιο πάνω

(να και τα καλά της γραφειοκρατίας)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι και να σου λένε μπορείς να πας στο πρωτόκολλο και να καταθέσεις την καταγγελία.

Δεν έχουν το δικαίωμα να σου το αρνηθούν.

Μετά με τον αριθμό πρωτοκόλλου τους γίνεσαι στενός κορσές μέχρι να σου δώσουν αιτιολογημένη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.