Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορθοφωτοχάρτες και αρχεία .dgn


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω πάρει από την Γ.Υ.Σ. ορθοφωτοχάρτη σε ψηφιακή μορφή σε cd. Στο cd περιέχονται 3 αρχεία. Η φωτογραφία σε μορφή tif, ένα αρχείο με extension .dgn και ένα αρχείο autoCAD, το οποίο θα έπρεπε να εμφανίζει την φωτογραφία, αλλά έχει πρόβλημα. Έχω την υποψία ότι το .dgn αρχείο πρέπει να το δημιουργία σε συνεργασία με το autoCAD. Μήπως γνωρίζει κάτι περί αυτού κάποιος.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το dgn είναι αρχείο του cad Microstation (αντίστοιχο με το dwg)

 

 

Έτσι ακριβώς είναι. Τα περισσότερα φωτογραμμετρικά προγράμματα χρησιμοποιούν ως σχεδιαστικό πρόγραμμα το Microstation γι' αυτό οι ορθοφωτογραφίες φορτώνονται στο αρχείο dgn άμεσα. Αν δε διαθέτεις την έκδοση map του Autocad θα πρέπει να εισάγεις την ορθοφωτογραφία όπως θα έκανες για κάθε εικόνα raster, απλώς θα επίλέξεις σαν σημείο εισαγωγής την κάτω αριστερά γωνία της πινακίδας και την κλίμακα θα τη δώσεις με τις δύο κάτω γωνίες της πινακίδας.

Αν ούτε έτσι δεν έισάγεται η εικόνα τότε έχεις πρόβλημα γιατί αυτό θα σημαίνει ότι η εικόνα δεν είναι "πραγματικό" tif, οπότε αναγκαστικά πρέπει να βρείς κάποιον που διαθέτει Microstation ή κάποιο φωτογραμμετρικό πρόγραμμα να την μετατρέψει σε tif.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι αντίστοιχοι ορθοφωτοχάρτες του Υ. Γ. (Λιοσίων) κοστολογούνται 75 και 110 ευρώ με ΦΠΑ για αναλογική και/η ψηφιακή μορφή αντίστοιχα ανά πινακίδα κλ. 1:5000

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γεια σας συνάδελφοι.

έχω την εξής ερώτηση:

μου χρειάζεται για το δασαρχείο να συνυποβάλλω ορθοφωτοχάρτη στο τοπογραφικό.

1)χορηγούνται μόνο από ΓΥΣ και Υ.Γ.?

2)για Υ.Γ. έχει γραφτεί το κοστολόγιο, για την ΓΥΣ?

πάντως από το site της ΓΥΣ δεν βρήκα κάπου να αναγράφεται ορθοφωτοχάρτης

3)έχω τις περιμετρικές κορυφές σε ΕΓΣΑ'87. Αρκούν για να αιτηθώ τον ορθοφωτοχάρτη ή θα πρέπει να κάνω οπτική αναγνώριση του γεωτεμαχίου όπως όταν ζητάμε αεροφωτογραφίες στην ΓΥΣ?

4)χορηγούνται σε ψηφιακή μορφή tiff (δηλ.θα μπορέσω να την εισάγω στο cad σαν raster)? ή

χορηγούνται εκτυπωμένες και τις σκανάρουμε? ή και τα δύο

έχουν γνωστά σημεία με συντεταγμένες (hatt ή ΕΓΣΑ) ώστε να γίνει η γεωαναφορά?

μήπως οι γωνίες όπως στις ψηφιακές πινακίδες 1:5000?

-χρόνοι παράδοσης?

 

ξέρω σας ζάλισα, αλλά τα έγραψα συγκεντρωμένα.

ευχαριστώ

 

Υ.Γ.έχει σημασία ότι είναι εκτός σχεδίου στην Βάρη Αττικής?

δηλ.ορθοφωτοχάρτες υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα ή πχ όπου έχει γίνει κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

1. Απο Υ.Γ.

3. Θα "κλωτσησει" Δεν ειναι συνορθωμενοι

4. Ναι χορηγουνται και στις δυο μορφες και υπαρχουν για ολη τη χωρα. Ειχαν γινει για το ΟΣΔΕ του Υ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα...

να σου πω επισης οτι το αρχειο ερχεται ραπορταρισμενο, αρα εχεις γνωστα σημεια και εχουν επικαλυψη 250μ ανα ζευγος

ειναι σε ΕΓΣΑ87 αλλα εχω δει τριγωνομετρικο να φευγει και 20μ απο τη θεση του στον ορθοφωτοχαρτη (το #3 που ειπα παραπανω)

 

στο Υ.Γ. δωσε τους το στιγμα σου και θα σου στειλουν το cd

αν δεν εχουν αλλαξει, τα τηλεφωνα ειναι 2102125836/2108813510

κα Χουδαλακη & κα Μασαγγελου

 

Λιοσιων 93

 

λογικα θα παρεις τα στοιχεια σε 2-3 μερες απο τη μερα της αιτησης

(υπ'οψιν, πληρωνεις παραβολο στην εφορια, περισυ ηταν 102,71 ευρω/πινακιδα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.