Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ 4178/2013


Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

 

Έχω μία δήλωση στον νόμο 4178/2013, η οποία ήταν σε οριστική υπαγωγή αλλά ζήτησα επιστροφή σε υπαγωγή για να κάνω μία διόρθωση.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Τιμή ζώνης βάζω αυτή που ισχύει τώρα, ή αυτή που ίσχυε όταν είχε γίνει η δήλωση;
  2. Ο υπολογισμός του προστίμου πότε θα γίνει; Θα με ενημερώσουν από ΤΕΕ; Γιατί δεν μπορώ να δω εγώ κάπου το νέο πρόστιμο πριν την υποβάλω ξανά; 
  3. Επειδή το πρόστιμο είναι διαφορετικό θα έρθουν για έλεγχο;
  4. Μία από τις διορθώσεις δεν αφορά υπέρβαση δόμησης αλλά μέρος του καταστήματος κύρια χρήσης που έγινε λεβητοστάσιο (βοηθητική χρήση) στο ισόγειο της οικοδομής. Αυτό πως το δηλώνω;
  5. Μπορεί να έρθουν να κάνουν στον Ιδιοκτήτη έλεγχο;
  6. Μπορώ να μεταφέρω την δήλωση στον 4495 ή θα πουν γιατί δεν έκανες την διόρθωση στον παλιό αλλά τη μετέφερες στον νέο;
  7. Κάνουν ελέγχους γενικά; Γιατί όταν ζήτησα την μεταφορά σε υπαγωγή από οριστική μου την απέρριψαν γιατί ήθελαν να τους πω ακριβώς την διόρθωση.  

Θα το εκτιμούσα αν γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

Ευχαριστώ πολύ

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

 

 

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, σχετικά με αυτά που ρώτησες

1. Ισχύει αυτή που έβαλες όταν έκανες την δήλωση.

2. Γίνεται εκείνη την ώρα από σένα, κάνε τις αλλαγές και πάτα υποβολή για να δεις πόσο μεταβάλλεται το πρόστιμο.

3. Για έλεγχο όχι αλλά αν το πρόστιμο μεταβληθεί το πρόστιμο πάνω από 20% έχει υπόψη σου ότι πρέπει να πάρεις έγκριση από επιτροπή.

4. Έχεις αλλαγή τμήματος του κατ/τος από κύρια σε βοηθητική την βάζεις με αναλυτικό.

5. Άμεσα όχι, στο μέλλον ναι αν κληρωθεί για έλεγοχ και εφόσον αυτοί ενεργοποιηθούν.

6. Ναι μπορείς να την μεταφέρεις στο 4495 χωρίς πρόβλημα, με επανυπολογισμό των προστίμων βάσει του ν.4495 και για άλλους λόγους (πχ. νέα τιμή ζώνης).

7. Δες το 5, καλό είναι όταν αιτείσαι κάτι μέσω του συστήματος να γράφεις και μια μικρή αιτιολόγηση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Συνάδελφε.

Διευκρινίσεις:

Η τιμή ζώνης με συμφέρει γιατί είναι μικρότερη. Απαγορεύεται να την αλλάξω σε αυτή την φάση;

Ο αναλυτικός τι σημαίνει ακριβώς. Πως δηλώνεται; 

 

Oκ το είδα με τον αναλυτικό.

Απλά είχα καιρό να ασχοληθώ γιατί δεν κάνω πλέον αυθαίρετα.

Μπορείς να μου πεις μόνο σε παρακαλώ φίλε Άκη αν απαγορεύεται η διόρθωση στην τιμή ζώνης; 

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμείνει η δήλωση στον 4178 δεν αλλάζει την τιμή ζώνης, αν μεταφερθεί στον 4495 βάζεις την τιμή ζώνης της 20-1-2016, δες και αθρ. 100 του 4495.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι.

Υπάρχουν υποδείγματα για την ΥΔ και την εξουσιοδότηση του ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ στην περίπτωση μεταφοράς από τον 4178/2013 ΣΤΟΝ 4495/2017;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.