Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού για συμβόλαιο (ερώτηση από ιδιώτη)


nik416

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση διότι έχω μπερδευτεί τελείως. Ο   παππούς  αφήνει δια λόγου στην μητέρα μου το κάτω σπίτι και το πάνω στο αδερφό της (θείο μου). Πέθανε ο παππούς πριν χρόνια, η  μητέρα μου δεν είχε κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Η μητέρα μου πέθανε πριν 2 χρόνια. Το θέμα είναι ο θείος στο πάνω όροφο έχει κάνει πολλές αυθαιρεσίες.

- Για το κάτω σπίτι που δεν έχω κάνει καμιά αυθαιρεσία μπορώ να κάνω συμβόλαια;

Το σπίτι είναι σε χωριό πετρόκτιστο πριν του 55 . Ο μηχανικός όταν δίνει βεβαίωση, αυτή αφορά  όλο το οικόπεδο και όλο το κτίριο πάνω και κάτω, ή  μόνο για το κάτω σπίτι που είμαι εντελώς νόμιμος;

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση ορθογραφίας, τονισμού, σημείων στίξης και σύνταξης κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει γίνει πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών στο ακίνητο ο μηχανικός ελέγχει ολόκληρο το διώροφο και ολόκληρο το οικόπεδο για διαπίστωση αυθαιρεσιών. Το αν το κτίριο είναι προ του 1955, αυτό θα το κρίνει ο μηχανικός τον οποίο θα επισκεφτείς στο γραφείο του για τα περαιτέρω. Εσύ να έχεις μαζί σου όσο περισσότερα στοιχεία διαθέτεις (πχ συμβόλαια, σχέδια, κάποιο τοπογραφικό, το Ε9 κλπ). 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Αν δεν έχει γίνει πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών στο ακίνητο ο μηχανικός ελέγχει ολόκληρο το διώροφο και ολόκληρο το οικόπεδο για διαπίστωση αυθαιρεσιών. Το αν το κτίριο είναι προ του 1955, αυτό θα το κρίνει ο μηχανικός τον οποίο θα επισκεφτείς στο γραφείο του για τα περαιτέρω. Εσύ να έχεις μαζί σου όσο περισσότερα στοιχεία διαθέτεις (πχ συμβόλαια, σχέδια, κάποιο τοπογραφικό, το Ε9 κλπ). 

Όχι δεν υπάρχει τίποτα εκτός από το Ε9 ,εάν είναι πριν του 55 έχει να κάνει σχέση με τις αυθερεσιες? Ο μπάρμπας έβαλε δύο μαστορους και έκανε τα δίκα του  από πάνω, εμείς όλη ήμασταν στην Αθήνα . Να τα νομοιμοποιηση αδύνατων δεν θα τον φτάνουν 50χιλ..το θέμα είναι εγώ τη  φταίω που θελω να κάνω συμβόλαιο  για ένα σπίτι  που δεν έχω κάνει καμία αυθερεσια. Εννοητε θα πάω σε μηχανικό .Ηθελα να έχω μια γνώμη και από εδώ 

Edited by nik416
Link to comment
Share on other sites

Μην το κακολογείς το Ε9, έχει μεγάλη ισχύ αν είναι παλιό ειδικά. Γενικά μάζεψε τα πάντα που έχεις για το ακίνητο και πήγαινε σε Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nik416 said:

Όχι δεν υπάρχει τίποτα εκτός από το Ε9 ,εάν είναι πριν του 55 έχει να κάνει σχέση με τις αυθερεσιες? Ο μπάρμπας έβαλε δύο μαστορους και έκανε τα δίκα του  από πάνω, εμείς όλη ήμασταν στην Αθήνα . Να τα νομοιμοποιηση αδύνατων δεν θα τον φτάνουν 50χιλ..το θέμα είναι εγώ τη  φταίω που θελω να κάνω συμβόλαιο  για ένα σπίτι  που δεν έχω κάνει καμία αυθερεσια. Εννοητε θα πάω σε μηχανικό .Ηθελα να έχω μια γνώμη και από εδώ 

Με βάση τα όσα ψυχανεμίζομαι ανήκεις στην τυπική περίπτωση που μπερδευεις τα προφορικά : "αυτο δικό μου αυτο δικό σου" ενω στην πραγματικότητα είσαι συγκύριος εξ αδιαιρέτου.

Εφόσον λοιπον όντως δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για το καθε διαμέρισμα, τότε και τα 2 διαμερίσματα ανήκουν και στους 2 και δυστυχώς για σένα οι ευθύνες τα πρόστιμα κλπ σας βαρύνουν ομοίως

Στην καλή περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και εσυ έχεις το 1 διαμέρισμα, στην περίπτωση που αυτό ειναι καθαρό απο αυθαιρεσίες μπορεις να πουλήσεις και να μεταβιβάσεις ελεύθερα χωρις να σε νοιάζει τι έχει κανει ο θείος.

Η βεβαίωση μηχανικού εκδίδεται είτε για μεμονωμένη οριζόντια ιδιοκτησία (εαν υπάρχει) είτε για ολόκληρο το κτίριο (εαν δεν υπάρχει σύσταση ή εαν το επιθυμούν οι ιδιοκτήτες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.