Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγαστρο στην είσοδο κατοικίας


Recommended Posts

Μπορώ να έχω στέγαστρο στην είσοδο της κατοικίας? Καπου είχα διαβάσει για μεγιστο πλάτος 1,5 μέτρα αλλα δεν το βρίσκω τώρα.

Αν ναι ισχύει για εκτός σχεδίου? Και αν πρόκειται για διόροφη κατοικία μπορς να προεκτείνς την πλάκα του δώματος ή μόνο την πλάκα της οροφής ισογείου μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να προεκτείνεις πλάκα οποιουδήποτε όροφο, αυτό πρέπει να προβλέπεται στα σχέδια της οικοδομικής σου αδείας (αρχιτεκτονικά και στατικά). Αλλιώς είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια δεν έχε εκδοθεί ακόμα

Το ερώτημά μου είναι αν επιτρέπεται στέγαστρο στην είσοδο της κατοικίας εκτος σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να το περάσεις σαν εξώστη αν απαγορεύεται, διάταξη δεν ξέρω που να το νομιμοποιεί και φυσικά μπορείς να το κάνεις σε όποιο ύψος θες

 

 

 

 

το πολύ πολύ να περάσεις καμιά ΕΠΑΕ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις ενα πολυκαρβονικό στέγαστρο στηριζόμενο σε μια απλούστατη μεταλλική κατασκευή(2 μεταλ. κολωνιτσες και 3 μεταλ. δοκαράκια)?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό που σε φοβίζει dchris ?

Ίσως να μην τον παίρνουν τα όρια Δ με την κατασκευή ενός στεγασμένου εξώστη και να απαιτείται η διαμόρφωση μπαζωμένης βεράντας ασκεπούς, για να περάσει σαν διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.