Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης σε κτίριο με φέρουσα τοιχοποιία


Recommended Posts

Σε παλιά μονοκατοικία κατασκευής του 1960, χωρίς κολώνες εξετάζουμε το ενδεχόμενο να γκρεμιστούν δυο εσωτερικοί τοίχοι ώστε να ενοποιήθουν δυο δωμάτια που χωρίζονται από διάδρομο. Οι τοίχοι είναι από μονό τούβλο, αρκετά στενότεροι από τους εξωτερικούς (πιθανόν από τσιμεντόλιθο). Το μήκος τους όμως είναι περίπου 4 μέτρα και θα δημιουργηθεί ένας σχετικά μεγάλος χώρος 6,5x4m. Η όλη διαδικασία θα γίνει νόμιμα με άδεια που λογικά θα απαιτεί στατική μελέτη και φυσικά τις ανάλογες ενισχύσεις. Παρακαλώ θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μια εκτίμηση για το κόστος μελέτης και αδειοδότησης. 

Κάθε τέτοια παρέμβαση σε κτίρια με φέρουσα τοιχοποιία απαιτεί στατική μελέτη; 

Αν μπορεί κάποιος να δώσει ενδεικτικό κόστος προυπολογισμου για ενισχύσεις με μεταλλικά δοκάρια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Κώστας Μπρούζας said:

1) .... κατασκευής του 1960, χωρίς κολώνες εξετάζουμε το ενδεχόμενο να γκρεμιστούν δυο εσωτερικοί ......

 

2)....Κάθε τέτοια παρέμβαση σε κτίρια με φέρουσα τοιχοποιία απαιτεί στατική μελέτη; 

.....

1) Μη το εξετάζεις με μεγάλο ενθουσιασμό πριν το αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο ή Μηχανικό να κάνει αυτοψία και να δει τι υπάρχει και σε επίπεδο σχεδίων και σε υφιστάμενη κατάσταση.

2) Στο προφίλ σου έχεις δηλώσει ότι είσαι Μηχανικός …. Ισχύει? Ή απλά το έβαλες εκ παραδρομής?

 

Και κοστολόγηση εργασιών και υπηρεσιών Μηχανικών δεν είναι επιτρεπτό να δίνουμε στο Δημόσιο Φόρουμ.

Εκεί που θα αναθέσεις εκεί θα το ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Didonis said:

1) Μη το εξετάζεις με μεγάλο ενθουσιασμό πριν το αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο ή Μηχανικό να κάνει αυτοψία και να δει τι υπάρχει και σε επίπεδο σχεδίων και σε υφιστάμενη κατάσταση.

2) Στο προφίλ σου έχεις δηλώσει ότι είσαι Μηχανικός …. Ισχύει? Ή απλά το έβαλες εκ παραδρομής?

 

Και κοστολόγηση εργασιών και υπηρεσιών Μηχανικών δεν είναι επιτρεπτό να δίνουμε στο Δημόσιο Φόρουμ.

Εκεί που θα αναθέσεις εκεί θα το ζητήσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση, είμαι διπλωματουχος Μηχανολόγος και αεροναυπηγός μηχανικός, δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με στατικά. 

Σε δημόσια συζήτηση δε θα ζητούσα ποτέ προσφορά, αλλά θεώρησα μια εκτίμηση τάξης μεγέθους είναι εφικτή, έστω και με προσωπικό μήνυμα.

Είμαι βέβαιος ότι πολλοί συνάδελφοι μηχανικοί στο φόρουμ, έχουν πλούσια εμπειρία από ανάλογες περιπτώσεις.

 

Edited by Κώστας Μπρούζας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.