Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας pellet σε ταράτσα


Ironstone

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μένω σε μια μονοόροφη κατοικία (ισόγειο και πρώτος) και έχει ένα παλιό λέβητα πετρελαίου πολύ μικρό χώρο κάτω από τη σκάλα. Δεδομένου οτι εγώ μένω στον πρώτο όροφο είπαμε μήπως αυτός στο ισόγειο βαλει δικό του λέβητα κάτω από τη σκάλα κι εγώ βάλω λέβητα pellet στην ταράτσα. Επιτρέπεται να βάλω λέβητα pellet στην ταράτσα?

(Δεδομένου οτι θα κάνω αίτηση για το εξοικονομώ κατ' οίκον δεν ξέρω αν μου επιτραπεί να βάλω λέβητα pellet στην ταράτσα)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, να ενημερώσω καταρχήν ότι λέβητες κάτω από σκάλα δεν επιτρέπονται καθώς πιστεύω ότι μπορεί να έχετε και άλλα αυθαίρετα κατασκευές ή χρήσεις στην ιδιοκτησία σας σύμφωνα με το  τι οι νόμοι ορίζουν ως αυθαίρετο, θα σας συνιστούσα να κάνετε ένα έλεγχο του ακινήτου σας από κοντά με Μηχανικό διότι με αυθαίρετα δεν θα ενταχθείτε στο "εξοικονομώ". 

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι το αγόρασα πριν ένα μήνα οπότε σαν σπίτι εχει τακτοποιηθεί οποιαδήποτε εκκρεμότητα.

Στην ταράτσα μπορω να βαλω λέβητα πέλλετ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και γι αυτή την πληροφορία ειναι και αυτή χρήσιμη!

Καποιος αλλος ίσως γνωρίζει για το αν μπορώ να βαλω λέβητα πέλλετ στην ταράτσα

Επίσης θα ηθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει που μπορώ να δω αν ορίζεται κάπου λεβητοστάσιο που ισως το έκλεισαν και το μετέτρεψαν σε αποθήκη γιατι στην αυλή του σπιτιού διπλα στην καμινάδα εχει ενα κτίσμα που χρησιμοποιείται σαν αποθήκη τώρα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στην ταράτσα κλειστός χώρος?

Αν δεν υπάρχει...ο κατασκευαστής του λέβητα επιτρέπει την εγκατάσταση σε ταράτσα - ακάλυπτο χώρο?? (πολύ αμφιβάλλω)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω με Μηχανικό να αρχίσεις.. θα δεις αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης καταρχην, άδεια θέλει σίγουρα, έτσι απλά στην ταράτσα δεν μπαίνει, εκτός αν είναι κάποιο μηχάνημα που δεν το ξέρω, το οποίο με ένα μεταλλικό κουτί θα μπορούσε να στεγαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λέβητας που να μπορεί να εγκατασταθεί σε ανοικτό χώρο.

Μόνο Αντλία Θερμότητας μπορεί...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Οχι σιγουρα οχι σε ανοιχτό χώρο

Το θεμα ειναι οτι αν το κλείσω με κόντρα πλακέ θαλάσσης ή με αλουμίνια ή με κάποιο αλλο -μη δομικό- υλικό έχει βάση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.