Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο;


Kofi Annan

Recommended Posts

(Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός οικοπέδου τριγωνικό σχήματος το οποίο ανατολικά και βόρεια πληρεί τους όρους δόμησης (πρόσωπο σε δρόμο μεγαλύτερο των 10 μέτρων). 

Ως εδώ μια χαρά...

Στη δυτική πλευρά ομως υπάρχει μονοπάτι πλάτους 1,5 μέτρο περίπου και μήκους 25 μέτρων και πιο δυτικά κατοικία με περίφραξη μέχρι του σημείου που ξεκινάει το μονοπατι και εν συνεχεία το οικόπεδο  "μου"

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξης:

1) με επηρεάζει η ύπαρξη του μονοπάτιου ως προς την αρτιότητα και την οικοδομήσιμοτητα, δεδομένου ότι πληρω τις προυποθεσεις οικοδομήσιμοτητας από ανατολικά και βόρεια; 

2) μπορώ να προσκυρωσω το μονοπάτι; και πως;

3) πόσο χρονοβόρα είναι η διαδικασία; 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kofi Annan said:

....

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξης:

...

Το πρόσφατο Τοπογραφικό Διάγραμμα του Οικοπέδου - Γεωτεμαχίου τι αναγράφει στην Δήλωση περί Αρτιότητας και Οικοδομησιμότητας του?

Πως περιγράφει το "μονοπάτι" ? υπάρχει? ή είναι κάποια δουλεία ή άλλο?

και... σίγουρα δεδομένα και απάντηση δεν θα μπορέσεις να έχεις αν δεν υπάρχει πρόσφατο τοπογραφικό οπότε αν δεν υπάρχει φρόντισε να γίνει ανάθεση να γίνει.

Αν όχι θα κολυμπάς στα τυφλά .... (και φυσικά χωρίς αυτό δεν θα μπορέσει να γίνει πράξη συμβολαιογραφική μεταβίβασης)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αφού πρόκειται για αγορά, μην επαναπαύεσαι στο τοπογραφικό που θα σου προσκομίσει ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου, αλλά βάλε και δικό σου μηχανικό να το ελέγξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.