Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυο Διαμερίσματα σε ένα κτήριο


walker04

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Θέλω να κάνω ένα κτήριο ισόγειο κ πρώτος. Στον πρώτο θα είναι η κατοικία μου κ στο ισόγειο ένα μικρό διαμέρισμα για επένδυση. Ήθελα να ρωτήσω πως κ με ποιον τρόπο θα μπορούσε να δηλωθεί κάτι τέτοιο.Πρεπει να γίνει στη φάση της οικοδομικής άδειας; Η στη φάση της άδειας δηλώνονται όλα τα τετραγωνικά κ από τα δύο διαμερίσματα μαζί κ αφού κατασκευαστεί το κτήριο μετά γίνεται ο διαχωρισμός; Παρακαλώ για τα φώτα σας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών χρειάζεσαι. Καλύτερα να την κάνεις αφού τελειώσει η κατασκευή και όχι με βάση τα αρχικά σχέδια, διότι μπορεί να επέλθουν διαφοροποιήσεις. Ανέφερε στο μηχανικό σου κατά την προμελέτη των σχεδίων της οικοδομής ότι θέλεις να γίνει σύσταση οριζόντιων, δηλαδή να χωριστεί το κτίριο σε διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pavlos33 said:

Συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών χρειάζεσαι. Καλύτερα να την κάνεις αφού τελειώσει η κατασκευή και όχι με βάση τα αρχικά σχέδια, διότι μπορεί να επέλθουν διαφοροποιήσεις. Ανέφερε στο μηχανικό σου κατά την προμελέτη των σχεδίων της οικοδομής ότι θέλεις να γίνει σύσταση οριζόντιων, δηλαδή να χωριστεί το κτίριο σε διαμερίσματα.

Δηλαδη λες οτι πρεπει να κανω συσταση πριν αποφασισω να νοικιάσω το διαμέρισμα; Μεχρι τότε θα φαίνεται οτι εχω εναν χώρο στο ονομά μου με το αθροισμα των τετραγωνικών και των δυο διαμερισμάτων;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, walker04 said:

 Μεχρι τότε θα φαίνεται οτι εχω εναν χώρο στο ονομά μου με το αθροισμα των τετραγωνικών και των δυο διαμερισμάτων;

Άλλο τα διαμερίσματα και άλλο αν είναι ένας ή περισσότεροι οι ιδιοκτήτες.

Αφού κατασκευαστούν τα δύο διαμερίσματα, θα είσαι ιδιοκτήτης εσύ και των δύο. Δηλαδή στη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών θα υπάρχουν δύο ιδιοκτησίες με έναν ιδιοκτήτη.

Δεν λογίζεται (ούτε στην εφορία, ούτε αλλού) ως ένας χώρος επειδή είναι ένας ο ιδιοκτήτης. Όταν ενοικιάσεις το ισόγειο εσύ θα το δηλώνεις ως ιδιοκτήτης και ο ενοικιαστής ως κατοικία του στη φορολογική του δήλωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.