Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση βιομηχανικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Έχεις δίκιο, παρακαλώ πολύ από τους mods να μου σβήσουν τα άρχηστα post που παρέθεσα σε αυτό το thread και είναι άσχετα επί του θέματος.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Γειά σας συνάδελφοι,

επαναφέρω το θέμα μετά απο πολύ πολύ καιρό....καθώς ασχολούμαι με ενα μεταλλικό στα πλαίσια κάποιας εργασίας. 

Έχω δύο ερωτήσεις.  

1) Σε ένα τέτοιο τυπικό βιομηχανικό κτίριο με πλαισιακη λειτουργια, ζυγώματα πχ ανα 5 m και ενα ανοιγμα της τάξης πχ των 26 m πως υπολογίζετε τις στηρίξεις, ας πούμε για την διεύθυνση την παράλληλη στο ζύγωμα, ως αρθρώσεις ή ώς πακτώσεις; Η υλοποίηση ως πάκτωση μόνο για τα μόνιμα φορτία πχ απαιτεί μια τεράστια θεμελίωση....καθώς οι εκκεντρότητες είναι πάρα πολύ μεγάλες....ειδικά αν συνυπολογίσουμε το γεγονός οτι έχουμε μια σχετικά ελαφριά κατασκευή....

2) Όσον αφορά τον σχεδιασμό σε σεισμό έχω το εξής θέμα....Για τον σεισμό 

σχεδιασμού και για την διεύθυνση την παράλληλη στο ζύγωμα τα ελαστικά εντατικά μεγέθη (για q=1) 

μου προκύπτουν μικρότερα από την αντοχή της διατομής που έχει επιλεγεί. Μπορώ να σχεδιάσω το κτίριο απόλυτα ελαστικό; Συνηθίζεται; Θα μπορούσα να υλοποιήσω μια ζώνη χαμηλότερης αντοχής με κάποιο τρόπο στις στηρίξεις ώστε να σχηματισθούν πλαστικές αρθρώσεις εκεί και να μεταβιβάζω και χαμηλότερες εντάσεις στα θεμέλια; Πως υλοποιείται κατασκευαστικά κάτι τέτοιο σε μεταλλικές κατασκευές αυτού του τύπου;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.