Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση βιομηχανικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Παιδιά με συγχωρείται πάλι για την παρέμβαση αλλά άσχετα με τις φωτογραφίες που οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχω ξαναδεί τέτοια όπλιση θεμελίωσης, θέλω να πω τα εξής:

1. Φυσικά και γίνεται σωστός υπολογισμός της θεμελίωσης μεταλλικού κτιρίου

2. Ο συνήθης τρόπος θεμελίωσης τέτοιων κτιρίων είναι με μεμονωμένα πέδιλα με συνδετήριους δοκούς και πιο σπάνια με πεδιλοδοκούς.

3. Τα συνδετήρια δοκάρια είναι μέχρι το ύψος του πέλματος των πεδίλων, ενώ από τη στάθμη εκείνη και μετά έχουμε την κατασκευή τοιχίου με συνήθης όπλιση διπλή εσχάρα

Φ10/20 και σιγμοειδείς συνδετήρες για την ή π 4Φ8/m2 και διαστάσεις πλάτος ίσο με τη δοκό και ύψος μέχρι την στάθμη της εδαφόπλακας.

 

Φυσικά δεν υπάρχει οπλισμός διάτμησης ή ρηγμάτωσης (άνω οπλισμός) στα πέδιλα. ΑΝ αυτό απαιτηθεί από υους υπολογισμούς αυτό σημαίνει ότι αυξάνουμε τις διαστάσεις του πέλματος του πεδίλου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και πάλι υπερβάλουμε?

Για πιο πράγμα δεν συμμορφώνεται με τους κανονισμούς?

Για την πάνω εσχάρα? Για τα πλευρικά που λείπουν?

 

Για πείτε μου ποια η διαφορά με τον συνηθισμένο τρόπο όπλισης.....η πάνω εσχάρα είναι το πρόβλημα? Πέδιλα με ΣΔ έχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Άρη, δεν είπε κανείς ότι δεν είναι επιεμλημένη δουλειά... Αν όμως έστω και σε κάτι λίγο δεν σύμμορφώνεται με τον κανονισμό, τι να κάνουμε; Να πούμε ότι συμμορφώνεται;

 

Ο συνηθησμένος τρόπος όπλισης είναι ένα τοιχείο ύψους ~2m με d=0,25m, θεμελιωμένο σε βάθος ~1m. Με 2#Φ10/20 και νευρώσεις (κολώνες) εκεί που θα μπούν τα αγκύρια. Εφόσον τα υποστυλώματα είναι σχετικά πυκνά και δεν υπάρχουν σημαντικά εγκάρσια φορτία, χωρίς πέλματα, μόνο με μία πεδιλορίδα κατα μήκος, πλάτους ~1,5m για την πλευρική εξασφάλιση. Πάχους ~0,40m ...και χωρίς άνω ωπλισμό, μόνο Φ12/15 κάτω. Στην ουσία ένας βαρβάτος αναλημματικός τοίχος που κρατάει τα μπάζα και δέχεται τα φορτία των υποστυλωμάτων.

 

Φυσικά κανείς δεν διατείνεται ότι η κατασκευή που είδαμε στις φωτογραφίες θα έχει κάποιο πρόβλημα. Αλήμονο! Απλώς είναι μακράν ο δαπανηρότερος τρόπος θεμελίωσης... :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό παιδιά και άλλο ότι να ναι......

 

Αλέξη για το δαπανηρότερο ...αναφέρεσαι στην άνω εσχάρα κυρίως ε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο, και στο πάχος των πεδίλων ...καθώς και στις διαστάσεις κάτοψης τους (περίπου 2,40 Χ 4,00m, αν κρίνω από τα σίδερα). Για να χρειαστεί τέτοια πέδιλα πρέπει να έχει φοβερές ροπές κατά τον εγκάρσιο άξονα... (ναι, ξέρω, μπορεί πράγματι η κατασκευή από πάνω να είναι τέτοια που να δίνει αυτές τις φοβερές ροπές. Αν και δεν το νομίζω...)

Link to comment
Share on other sites

VVT μην μασάς. Είναι που ο rig...εεε η Σπυριδούλα ήθελα να πω έχει πιάσει το τσάμικο τελευταία (είναι και το ΔΝΤ στη μέση, πιάσανε και οι ζέστες) :P :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, τι περίμενες, ότι θα τις αφήναμε έτσι; :)

και τί θα συζητούσαμε μετά; :)

Εξάλλου η καλύτερη κριτική γίνεται όταν έχεις ελλειπή δεδομένα!

Link to comment
Share on other sites

VVT μην ανησυχείς....

Δίκαιο έχουν οι συνάδελφοι.

Απλά έχω μάθει να ανησυχώ μόνο για τα ανασφαλή κτίρια, που έχω δει και πολλά.

Για αυτόν τον λόγο και μόνο δεν σχολίασα εξαρχής αυτά που αναφέρουν.

Δες στην αρχή του θέματος και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα, για ενα κτιριο 32χ60 με 13 ολοσομα ζευκτα ανα 5μ, με στηλους HEA260,στο πρωτο και στο τελευταιο ζευκτο θα υπαρχουν και 4 ακομα μετωπικοι στιλοι διατομης IPE300 ανα 5,5μ περιπου και οι δοκοι σε αυτα τα 2 ζευκυα θα ειναι IPE220 ενω στα υπολοιπα ζευκτα οι δοκοι εχουν διατομη IPE300 και θα υπαρχει και ελκυστηρας L 80Χ8 με 4 ορθοστατες L45χ4.Τα κατακορυφα χιαστι θα ειναι κοιλοδοκοι 100χ4 και θα ειναι ανα 1 ματι ,εκτος απο τα 2 κεντρικα ματια που δεν θα εχουν(στη μεση) ενω εκεινα της στεγης κοιλοδοκοι 50χ4.οι κεφαλοδοκοι θα ειναι κοιλοδοκοι 100χ5,ενω θα υπαρχουν και μηκιδες ανα 3μ (2 δηλαδη) Οι μεταλικες κωλονες θα πατανε πανω σε κωλονες απο μπετο υψους 3μ και διατομης ι 0,6χ0,7 μ εκει που θα εχει HEA260 και 0,45χ0,70μ εκει που θα πατανε οι στιλοι IPE300,οι μεταλικοι στιλοι θα εχουν υψος 9μ ενω στον κορφια το υψος θα φτανει 10,92μ (12% κλιση),περιμετρικα θα υπαρχει τοιχειο απο μπετο παχους 20 cm υψους 3μ, οσο ειναι οι κωλονες απο μπετο δηλαδη.(οι διατομες ειναι για προδιαστολογηση,ετσι σκεφτομαι να αρχισω..και βλεπουμε),με αυτα τα δεδομενα τη θεμελειωση θα προτεινετε?πεδιλα με συνδετηρια δοκαρια περιμετρικα του κτιριου η πεδιλοδοκους (αν μου προτεινατε και διαστασεις στο περιπου παντα με την εμπειρια σας θα ημουν ευγνωμων!!!!:P;) )

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.