Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση βιομηχανικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Εχω έναν μεταλλικό φορέα ανοίγματος 20m με πλαίσια ανα 5μ χωρίς μετωπικά υποστυλώματα. Η θεμελίωση γίνεται κανονικά με πέδιλα και συνδ.δοκάρια. Η ερώτηση μου είναι οτι αφού συνδετήρια δοκαρια δεν μπορώ να έχω πάνω απο 20μ πως να το θεμελιώσω κατά την διεύθυνση του κύριου πλαισίου??

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δε θα λειτουργήσουν ως συνδετήρια δοκάρια δε σημαίνει ότι δε τα κάνεις.

Ένα περιμετρικό τοίχωμα δε θα κάνεις έτσι κι αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

εννοείς για το μπάζωμα έτσι? Σίγουρα σκέφτομαι να κάνω. Να έχω δηλαδή ένα δοκάρι 25*100 μήκους 20μ. Μήπως χρειάζεται τίποτα κρυφοκολόνες ενδιάμεσα ή κάποια άλλου είδους ενίσχυση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα 20/10 το περιμετρικό τοίχωμα με πέλμα 30/80 χωρίς στύλους.

 

Τους στύλους γιατί να τους κάνει και πώς, μέχρι τη στάθμη του εδάφους;

Link to comment
Share on other sites

Με στύλους όχι σκεφτόμουν να βάλω πέδιλα απλά για να μειώσω το "μήκος λυγισμού" του συνδ. δοκαριού.

Link to comment
Share on other sites

"Έφαγα" ένα μηδενικό 20/100 εννοούσα.

Λυγισμός σ' ένα τοίχωμα 20/100 με πέλμα 30/80 θαμμένο όλο μέσα στη γη;

Για τι μεγέθους φορτία μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς λυγισμό αλλά απο αξονικές δυνάμεις που θα αναπτυχθούν λόγω σεισμού ή λόγω ανέμου και απο άλλες τυχαίες φορτίσεις. Όχι δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Στο κτίριο θα λειτουργούν βέβαια και 2 γερανογέφυρες αλλά και πάλι δεν είναι κάτι το σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Τα πέδιλα σου τα υπολογίζεις ότι αναλαμβάνουν όλη τη ροπή ή ότι μέρος αυτής (συνήθως λέμε το 1/3) την αναλαμβάνει το συνδετήριο;

Στην πρώτη περίπτωση δεν τίθεται θέμα, στη δεύτερη είναι τέτοιες οι διαστάσεις που και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα ανάληψης της ροπής.

Νομίζω ότι μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η θερμοκρασιακή παρά οτιδήποτε άλλο αν και εφόσον το τοίχωμα είναι θαμμένο στη γη προστατεύεται από έντονες θερμοκρασιακές μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.