Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση βιομηχανικού κτιρίου


 

Recommended Posts

pano τι πέδιλα έβαλες τελικά και ποιος συνδυασμός ήταν ο κρίσιμος? Τα πέδιλα σου είχαν πρόβλημα τάσεων ή πρόβλημα ανατροπής (e<l/3) ?

 

Γενικά είναι δυνατόν τα παραλάβει το 1/3 της ροπής δοκός 20 μήκους? Μήπως έχει πολύ μικρή ακαμψία? Μήπως και για αυτό ο ΕΑΚ δεν απαιτεί Σ.Δ σε μεγαλύτερα των 14μ ανοίγματα? (κατά την διεύθυνση του πλαισίου)

Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει ένα σχετικό θέμα. Και εκεί που καταλήξαμε είναι πως το καλό μπάζωμα είναι καλύτερο από τα συνδετήρια. Από την άλλη θα ήταν καλύτερα να μην βάλεις πέδιλα άλλά πεδ/κους περιμετρικά. Και πιο ε΄'υκολο κατασκευαστικά είναι και θα μπορείς να εγκυβοτίσεις καλύτερα το μπάζωμα μιας και αυτό δεν θα ναι κανα μέτρο πάνω από την ΤΣΕ? .

 

Evan εννοείς να έχει μια περιμετρική Πεδιλοδοκό και καθόλου πεδιλα? Δηλαδή όπου στηρίζεται μεταλλικό υποστύλωμα θα υπάρχει από κάτω μια πεδιλοδοκός? Πως θα την έλυνες την πεδιλοδοκό αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Άρη τα πέδιλα τα έβαλα 2x2 με συνδετήρια δοκάρια 25/100. Στο μέτωπο έβαλα 4 μετωπικά υποστυλώματα με πέδιλα 1.5*1.5, άρα δεν χρειάστηκε τελικά να βάλω μεγάλου μήκους συνδετήριο δοκάρι.

 

Αν θυμάμαι καλά η κρίσιμη φόρτιση ήταν με μονόπαντη φόρτιση της γερανογέφυρας+χιόνι+άνεμος. Επειδή το instant που έχω δεν λύνει θεμελίωση (μόνο μεμονωμένα πέδιλα) περνάω τις αντιδράσεις στο betonexpress και λύνω απο εκεί την θεμελίωση.

 

Πρέπει να συμβαίνει αυτό που λές το μεγάλο μήκους δοκάρι δεν είναι και οτι καλύτερο για την παραλαβή σημαντικών ροπών αν και δεν το έψαξα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και το BetonExpress μεμονωμένα πέδιλα λύνει.

Η διαφορά βέβαια από το Instant είναι ότι βγάζει πολύ πιο λογικά αποτελέσματα.

Νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξει η CCS. Όπως επίσης χρήσιμη θα ήταν η δυνατότητα θεμελίωσης με πεδιλοδοκούς

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 2χ2 πέδιλα ? δεν είναι ποιο σωστό να έχεις μεγαλύτερη διάσταση κατά τη διεύθυνση του πλαισίου 1.2χ2.5 πχ. επίσης πολλά προγράμματα (metal cad) δέχονται και επιλύουν απευθείας πεδιλοδοκούς αντί συνδετήρια και παράγουν έτοιμα σχέδια θεμελίων.

Link to comment
Share on other sites

panosf συμφωνώ μαζί σου πάντα υπάρχουν πολλές και διάφορες λύσεις σε ένα πρόβλημα, εγώ επέλεξα 2*2 για ευκολία και τυποποίηση στη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά μόνο που δε αξιοποιείς το σκυρόδεμα με τον καλλίτερο τρόπο.

 

 

Δεν έχω καταλάβει αυτό που έχω δει σε μελέτες κτιρίων 14μ-18μ άνοιγμα σαν πέδιλα, περιμετρικες δοκούς 80Χ80 ή 90Χ90. Είναι δυνατόν να είναι επαρκείς? ...Με πάκτωση το υποστύλωμα

Link to comment
Share on other sites

Η περιμετρική πεδιλοδοκός (60-80cm πλάτος) γίνεται για κατασκευαστικούς λόγους και εγώ τουλάχιστον δεν την λαμβάνω υπόψη στη διαστασιολόγηση. Στα 20μ πλάτος κτιρίου η συνδετήρια δοκός είναι πρακτικά άχρηστη. Επίσης λάθος είναι και τα πέδιλα που τα έχεις 2Χ2. Στη διεύθυνση κατά μήκος του κτιρίου (εφόσον υπάρχουν επαρκείς εγκάρσιοι) οι ροπές είναι ασήμαντες. Κάνε κεντρικά πέδιλα 1.20 έως 1.60 πλάτος και 2.40 έως 3.20 μήκος. Πρόσεχε τις μέγιστες οριζόντιες μετακινήσεις στύλων στην οροφή και στο ύψος της γερανογέφυρας. Ο κανονισμός είναι αυστηρός στον έλεγχο λειτουργικότητας για γερανογέφυρα (L/300) και δεν είναι ότι καλύτερο να βλέπεις όλο το κτίριο να κουνιέται όταν μετακινείται η γερανογέφυρα! Τα φορτία της γερανογέφυρας τα έβγαλες με DIN ή ευρωκώδικα?

Στη στρώση βιομηχανικού δαπέδου γίνονται αρμοί (περίπου ανά 5μ) για να μην ρηγματωθεί. Το δάπεδο ανάλογα με το υλικό υποδομής, τη συμπύκνωσή του και την οικονομία γίνεται από 10εκ έως 18εκ. Εγώ βάζω συνήθως 15εκ αλλά μου έχει τύχει ελεγκτής που μου ζήτησε να βάλω 20εκ με Φ10/20 για σημειακά μεγάλα φορτία οχημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Η περιμετρική πεδιλοδοκός (60-80cm πλάτος) γίνεται για κατασκευαστικούς λόγους και εγώ τουλάχιστον δεν την λαμβάνω υπόψη στη διαστασιολόγηση. Στα 20μ πλάτος κτιρίου η συνδετήρια δοκός είναι πρακτικά άχρηστη. Επίσης λάθος είναι και τα πέδιλα που τα έχεις 2Χ2. Στη διεύθυνση κατά μήκος του κτιρίου (εφόσον υπάρχουν επαρκείς εγκάρσιοι) οι ροπές είναι ασήμαντες. Κάνε κεντρικά πέδιλα 1.20 έως 1.60 πλάτος και 2.40 έως 3.20 μήκος. .

 

Vasemax δεν κατάλαβες. Έχω δει σε μεταλλικά θεμελίωση ως δοκό 80Χ80 περιμετρική. Δηλαδή το μόνο πράγμα που είχε το κτίριο είναι μια δοκός 80Χ80. Δηλαδή κατω από τα μετ. υποστυλώματα υπάρχει μονο μια δοκός 80Χ80. Όχι πέδιλο. Πρόσφατα μάλιστα ένας μεταλλοκατασκευαστής χωρίς να τον ρωτήσω το παραμικρό μου έκανε υποδέιξεις να βάλω σε δικό μου τα ίδια. Το έχει εφαρμόσει λέει και σε 20μ κτίρια!

Υ.Γ χάρηκα που είδα τα μαγικά σου νουμερα 1.2-1.6 και 2.4-3.2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.