Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διατομής καλωδίου σε μεταγωγή από Η/Ζ


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την εξής περίπτωση.

 

Έχουμε Η/Ζ το οποίο τοποθετείται σε εξωτερικό χώρο σε απόσταση περίπου 40 μέτρων από το κτίριο. Θεωρούμε πως το Η/Ζ θα έχει δικό του πίνακα ασφάλισης καλωδίου αλλά το πεδίο μεταγωγής (απομακρυσμένο) θα τοποθετηθεί εντός του κτιρίου. Από το πεδίο μεταγωγής μέχρι τον τελικό πίνακα των φορτίων έχουμε μια απόσταση 20 μέτρων.

 

Το Η/Ζ είναι ονομαστικής ισχύος συνεχούς λειτουργίας 135 kVA (εφεδρικής 150 kVA) και ας θεωρήσουμε ότι αυτό θα είναι περίπου και το μέγιστο φορτίο που θα του ζητηθεί ώστε να υπολογίσουμε το καλώδιο (στη πράξη χαμηλότερο).

 

Το αναμενόμενο μέγιστο ρεύμα παροχής της γραμμής εκτιμάται ως Ι= 135000/1.73*400 = 195Α

 

Βάση του πίνακα 52-Κ2 του προτύπου και για εγκατάσταση σε σχάρες (όχι δομικά στοιχεία) προκύπτει διατομή 70mm2 με Iz= 216A

 

Όμως επειδή το καλώδιο θα οδεύσει από σχάρα εκτεθειμένη στο περιβάλλον (ήλιο κλπ), θεωρώ μια θερμοκρασία (δυσμενέστερο σενάριο) περιβάλλοντος 45' C. Άρα η μέγιστη επιτρεπόμενη φόρτιση του καλωδίου πέφτει στα Iz' = 216*0.79 = 170A

Οπότε επιλέγω διατομή 95 mm2 με Ιz= 264A το οποίο λόγω θερμοκρασίας πέφτει στα Iz' = 264*0.79 = 208A. Άρα καλώδιο 4x(1x95)+70 mm2

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Αφού το 95mm2 καλώδιο φτάσει στο πεδίο μεταγωγής εντός του κτιρίου (δηλαδή στα μανδαλωμένα ρελλέ), μπορώ μετά να συνεχίσω με καλώδιο 70mm2 όπως άλλωστε είναι και αυτό που έρχεται από τον υποσταθμό δεδομένου πια ότι η θερμοκρασία εντός του κτιρίου είναι 25-30' C ? Εκτιμώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά εσείς τι λέτε ?

 

η πτώση τάσης γραμμής Η/Ζ πεδίου μεταγωγής για καλώδιο 70mm2 προκύπτει ΔU= 2.8V αποδεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

 

Βέβαια ρίξε μια ματιά στο παρακάτω και στους περιορισμούς που βάζει για επικίνδυνους χώρους. Δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.

 

473.1.2 Παράλειψη των διατάξεων προστασίας έναντι υπερφορτίσεων

Οι περιπτώσεις παράλειψης των διατάξεων προστασίας που αναφέρονται σε αυτή την παράγραφο

δεν έχουν εφαρµογή στις εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε χώρους οι οποίοι παρουσιάζουν κινδύνους

πυρκαγιάς ή έκρηξης, καθώς και όπου ειδικοί κανόνες για ορισµένους χώρους ορίζουν διαφορετικές

συνθήκες.

Δεν είναι αναγκαίο να προβλεφθεί η εγκατάσταση διατάξεων προστασίας έναντι υπερφορτίσεων:

α) σε µια γραµµή που βρίσκεται προς την πλευρά του φορτίου σε σχέση µε ένα σηµείο αλλαγής της

διατοµής ή του είδους των αγωγών, ή του τρόπου εγκατάστασης ή της σύνθεσής της και

προστατεύεται αποτελεσµατικά έναντι υπερφορτίσεων από µια διάταξη προστασίας τοποθετηµένη

προς την πλευρά της τροφοδότησης

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS, το σκεπτικό σου το βλέπω σωστό και προς την ασφαλή πλευρά.

 

Ακόμη και αν έβαζες διατομή 70 mm2 ανάμεσα στο Η/Ζ και το πεδίο μεταγωγής, θα μπορούσα να συμφωνήσω, εάν και εφόσον, η ισχύς των φορτίων κατά την λειτουργία του Η/Ζ (που θα συνέπιπτε με υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος) , θα εξασφαλίζονταν ότι θα ήταν μικρότερη από 120 kVA. Αλλά καλά κάνεις και πας στα 95 mm2.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω νέο θέμα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξής.

 

Έχουμε εγκατάσταση (παροχές καλωδίων ισχύος) π.χ. 60 μέτρων μήκους εκ των οποίων τα 40-45 μέτρα οδεύουν εντός κτιρίου σε περιβάλλον θερμοκρασίας 25-30 c και τα 15-20 μέτρα οδεύουν σε εξωτερικό χώρο εκτεθειμένα στη θερμοκρασία περιβάλλοντος εντός διάτρητης σχάρας.

Αν διαστασιολογήσω όλο το καλώδιο σε θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος (δυσμενέστετη περίπτωση 40-45 c) προκύπτει σαφώς μεγαλύτερη διατομή και φυσικά μεγαλύτερο κόστος. Εσείς πως θα υπολογίζατε αυτό το καλώδιο δεδομένου ότι το μεγαλύτερο μέρος του τρέχει εντός κλιματιζόμενου χώρου σε θερμοκρασία κάτω των 30' c ?

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικές λύσεις (όχι απαραίτητα σύννομες και τυπικές)

1. Ολο το καλώδιο με μικρή διατομή (που αντιστοιχεί στους 30 deg C)

2. Ολο το καλώδιο με μεγάλη διατομή (για 45 deg C)

3. Μούφα

4. Ενδιάμεσος πίνακας με ασφάλεια στην αναχώρηση

 

Σε δικό μου χώρο θα διάλεγα το 3 (οικονομικό).

 

Στην δουλειά μου θα διάλεγα ανάμεσα στο 1 και 2 (περισσότερο στο 2 κλίνω).

 

Το νόμιμο και τυπικό είναι το 4.

 

ΥΓ. Τολμώ να πώ, ότι από αυτή την απάντηση φαίνεται και ο χαρακτήρας του συντάκτη της απάντησης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα η λύση 4 είναι μάλλον ασύμφορη καθότι τα καλώδια αυτά αναχωρούν από πεδίου Υποσταθμού και οδεύουν εντός του κτιρίου σε μεγάλη διαδρομή για να καταλήξουν στο ύπαιθρο όπου θα τροφοδοτήσουν πίνακα κίνησης. Η χρήση ενός τέτοιο ενδιάμεδου πίνακα μάλλον θα ανέβαζε κατακόρυφα το κόστος καθότι μιλάμε για ρεύματα των 150Α και πάνω οπότε το έχτρα διακοπτικό υλικό μαζί με το πίλαρ και την εγκατάσταση ίσως ανέβαζε το κόστος πιο πολύ απ ότι αν είχαμε μεγαλύτερη διατομή τελικά.

 

Αυτό που δεν θυμάμαι είναι πως διαστασιολογούμε ένα καλώδιο όπου το μεγαλύτερο μέρος του είναι σε χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος και μόνο ένα μικρό μέρος εκτίθεται σε υψηλές θερμοκρασίες. Έχω την εντύπωση ότι επιλέγουμε τη δυσμενέστερη περίπτωση (υψηλή θερμοκρασία) αλλά δεν θυμάμαι αν το προβλέπει ο κανονισμός....... λέω μπας και γλυτώσουμε κανά καλώδιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Από τον κανονισμό:

[απόσπασμα]

523.7 Μεταβολή των συνθηκών εγκατάστασης κατά µήκος της διαδροµής

523.7.1 Στην περίπτωση που οι συνθήκες απαγωγής της θερµότητας διαφέρουν από ένα τµήµα της

διαδροµής της ηλεκτρικής γραµµής σε ένα άλλο, το µέγιστο επιτρεπόµενο ρεύµα είναι εκείνο που

αντιστοιχεί στο τµήµα που έχει τις δυσµενέστερες συνθήκες.

523.7.2 Δεν απαιτείται µείωση της τιµής του µέγιστου επιτρεπόµενου ρεύµατος:

- αν, για λόγους µηχανικής προστασίας, ένα καλώδιο περνά, σε µήκος που δεν υπερβαίνει το 1m,

µέσα σε σωλήνα ή οχετό ο οποίος είναι ελεύθερος στον αέρα ή είναι στερεωµένος σε µια

κατακόρυφη επιφάνεια.

- αν, µια ηλεκτρική γραµµή είναι ενσωµατωµένη ή στερεωµένη σε θερµοµονωτικό υλικό σε µήκος

που δεν υπερβαίνει τα 0.2 m.

[/τέλος αποσπάσματος]

 

Οπότε Γιώργο πας με τη δυσμενέστερη περίπτωση, χωρίς να απαγορεύεται η μούφα (με την επιφύλαξη των απαγορέυσεων της 473.1.2 που αναφέρω παραπάνω).

 

Πως μπορώ να κάνω στοιχειώδη επεξεργασία στο κείμενό μου? Πχ να ένα τμήμα του κειμένου bold ή υπογραμισμένο κλπ? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, γράφω βιαστικά λίγο γιατί πρέπει να φύγω.

 

έχω πίνακα κινήσεως με Ιb 500A, και εγκατάσταση σε θερμοκρασία 40΄C . Καλώδια εγκατεστημένα σε διάτρητη σχάρα καθ όλο το μήκος της διαδρομής.

 

Με χρήση λογισμικού προτείνεται καλώδιο: 6x(1x185)+2x95+2x95 mm2. (2 185άρια ανα φάση).

 

Εγώ όμωςι, βάση πίνακα 52-Κ2, βλέπω ότι το 185αρι φορτίζεται στα 409Α μέγιστο (ιδανικές συνθήκες). Λόγω θερμοκρασία 40C μείωση 0.87 δηλαδή 409*0.87= 355A. Επίσης τι γίνεται αν στην ίδια φάση υπάρχουν περισσότερα του ενός μονοπολικών καλωδίων, κάτι αναφέρει στον πίνακα 52-Ε1 αλλά δεν το πολυκατάλαβα και τώρα είμαι σφόδρα πηγμένος.

 

Το θέμα είναι ότι άλλη τιμή βγάζω με το πρότυπο και άλλη τιμή (μιλάω πάντα για το Iz, μέγιστη επιτρεπόμενη φόρτιση) με το λογισμικό. Το λογισμικό μου λέει ότι το ένα 185άρι σε 30 βαθμούς και χωρίς άλλα κυκλώματα γύρω του έχει Iz = 341A !! ενώ το πρότυπο 409 !!!

 

Κανείς καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν την επιλογή αγωγού πρέπει να μάθεις την διατομή αγωγού που μπορούν να συνδεθούν στα relay μεταγωγής. Ο αγωγός 95mm δεν μπορεί να συνδεθεί σε relay με ακροδέκτες για αγωγό 70mm, δεν χωράει. Έχω τοποθετήσει πολλά ΗΖ των 150KVA.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως το 70'άρι καλώδιο να συνδεθεί σε ακροδέκτες για 95άρι σωστά ? Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Θα πρέπει λοιπόν να παραγγείλουμε το πεδίο μεταγωγής για ρελέ κατάλληλο για 95άρι καλώδιο (άρα και αντίστοιχα αμπερ) . Έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.