Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατομές ψυχρής έλασης


 

Recommended Posts

Ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση μια διατομή Ζ210-2.5 με άνοιγμα 7.75μ η οποία χρησιμοποιείται ως τεγίδα με επικάλυψη και συνθήκες στηρίξεως άρθρωση - άρθρωση να επαρκεί για αναρόφηση ανέμου που υπολογίζεται σε 1,50ΚΝ/m να επαρκεί. Γιατι εγώ σε ελέγχους που κάνω απέχω από την φέρουσα ικανότητα 3.2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπάρχει, εκτός και αν κάποιος έχει μηδενίσει ουσιαστικά τα μήκη λυγισμού (καμπτικού, στρεπτοκαμπτικού κλπ προς όλες τις διευθύνσεις), λόγω της "στήριξης" που προσφέρει η επικάλυψη, ή απλά δεν έχει κάνει τέτοιους ελέγχους...

Link to comment
Share on other sites

άντε ρε παιδιά να είστε καλά γιατί έχω μπλέξει με μεγάλους μαστόρους εδω!!!!!!!! και συναδέλφους επίσης που επιμένουν ότι θέλουν να το κάνουν.

Τώρα βέβαια όσο αφορά την επίδραση της επικάλυψης δεν γνωρίζω κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να την ελέγξει μιας και οι υπολογισμοί μα το χέρι είναι πολύπλοκοι και ως συνήθως την μελέτη την θέλανε εχτές και την ζητήσανε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από τους "μαστόρους", συναδέλφους ή όχι, τις παραδοχές που κάνουν. Για να έχει νόημα η κουβέντα.

 

Οσον αφορά τα προγράμματα, να μην ευλογήσω πάλι τα γένια μου (Robot), αμαρτία είναι...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, το ίδιο έργο το έχουμε ζήσει όλοι λίγο πολύ. Ο μέγας κατασκευαστής που έχει φτιάξει αυτός.... και ξέρει, ο συνάδελφος που δεν χαλάει ποτέ χατήρια, και είναι πιό ελαστικός από καουτσούκ, και ο νέος (εσύ) που τον αντιμετωπίζουν με συγκατάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια όσο αφορά την επίδραση της επικάλυψης δεν γνωρίζω κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να την ελέγξει μιας και οι υπολογισμοί μα το χέρι είναι πολύπλοκοι και ως συνήθως την μελέτη την θέλανε εχτές και την ζητήσανε σήμερα.

 

Νομίζω ότι την δυνατότητα επίδρασης της επικάλυψης την έχει το feltb (finite element lateral tortional buckling) της dlubal.

Link to comment
Share on other sites

καλά τόσο νέος δεν είμαι. Αλλά τουτοι μηλίσανε ασχημα για μεγάλο και σε ηλικία και σε έργα στατικό και για αυτό δεν πρόκειται να κάνουν ποτέ μεγάλα εργα.

Τέλος πάντον ευτηχως που μου είπες για την dlubal γιατί κάποου το έχω........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.