Μετάβαση στο περιεχόμενο

συναίνεση 100% συνιδιοκτητών για υπόγεια όδευση παροχετευτικού αγωγού φυσικού αερίου απο κοινόχρηστο κήπο


Recommended Posts

και επίσης να συμπληρώσω οτι δεν βγάζει λογική. Το αέριο είναι υπηρεσία κοινής ωφελείας. αν π.χ η μία οικοδομής δεν έχει διαχειριστή και ένας απο τους 20 ιδιοκτήτες πει δεν συμφωνώ, δεν θα μπορέσω ποτέ να πάρω αέριο? Δεν φαίνεται να στέκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας. Εψαχνα σε φορουμ να βρω παρομοιο θεμα και βρηκα το δικο σας, το οποίο εχει παρομοιο πρόβλημα με το δικο μου. 

Μενω σε ενα συγκρότημα μεζονετων με ενοικιο εδω και 2 χρονια περίπου , 9 στο σύνολο, οι 5 μπροστά στον δρομο και οι 4 μεσα σε μια πλατεια. 

 Πριν συνφωνησω για το σπίτι, ο ιδιοκτήτης μου είπε ειναι στην διαδικασία να μπει αεριο, καθοσον οι 5 μπροστά εχουν αεριο και ειναι θεμα μηνών να γίνει, οποτε αφου μου αρεσε το σπίτι, ειπαμε θα κανουμε λιγο υπομονη. 

Αμ δε... 

Καθώς περνουσε ο καιρός και δεν εβλεπα χαΐρι, αρχισα να ρωταω και τους αλλους 3 γειτονες τι παιζει... 

Ακούστε λοιπον... 

η ΕΔΑ θεςς πλεον επειδή για να μπει το αεριο μεσα στο συγκρότημα, πρέπει να σκαφτει ο κοινόχρηστος χωρις ζητανε το 100% των υπογραφων και των 9 ιδιοκτητων... Ελα που ομως 2 απο αυτους έμαθα οτι εχουν θεματα σοβαρα με κατι κοινοχρηστους χώρους, πάρκινγκ και λοιπά με τον 1 απο τους 4 που ζηταμε αεριο, αυτος δυστυχως ειναι στην κοσμαρα του, οπως και αυτοί οι 2 που δεν υπογραφουν για σπάσιμο προς αυτον, κατανοονταν μαλιστα οτι αυτο περνει μπαλα και τους αλλους 3 που θελουν και δεν εχουν καποιο θεμα... 

 

Για να μην σας τα πολυλογώ, αυτο συμβαίνει και 2 χρονια πριν ερθω εγω εδω, συνολο 4 δλδ, που αν μαθαινα τι παιζει δεν υπηρχε περίπτωση να νοικιασω το σπίτι... Εχουν βαλει δικηγορους κατα καιρους οι ιδιοκτήτες, οπως και τωρα να ψαξει το θεμα, αλλα δεν βλέπω φως στο τουνελ και ηδη μπαίνω στιν 3ο χειμωνα που ειμαι με πετρέλαιο σε περιοχη που εχει γενικα κρυο και ευτυχως που εχει κανει ήπιους χειμωνες τελευταία... Εχω απελπιστει, ο ιδιοκτήτης κανει οτι μπορει ο άνθρωπος αν και μενει Αθήνα, μου μειωνει και το νοικι λιγο γι αυτό τον λόγο, αλλα ετσι και κανει κανα βαρύ χειμωνα, την κατσαμε... Και εν τελει αλλη φαση ειναι το αεριο και αλλο το πετρέλαιο, ασχετως με την φετινή αυξηση... 

 

Θα μου πειτε τι καθεσαι, πανε αλλού... Σίγουρα, αλλα δεν βρίσκεις πλεον ευκολα σπίτια και εμενα καλως ή το σπίτι σαν σπίτι ειναι πολυ ωραιο και μια μετακομιση εχει και έξοδα.. 

Επειδη στο θεμα λεγατε για συγκρότημα πολυκατοικιων, σε εμας που ειναι συγκρότημα μεζονετων χωρις κεντρική θέρμανση, ισχυουν δλδ τα ιδια; 

 

Αν καποιος δλδ εχει τα θεματα του με καποιον, μπορει να απαγορεψει σε εναν αλλον ιδιοκτήτη να εχει πρόσβαση σε μια πιο καθαρή και φθηνη ενέργεια; 

 

Δλδ αυτοι οι δικηγοροι τι κανουν; ή οντως ετσι ειναι και δεν γίνεται, ή κατι δεν ψαχνουν σωστά... 

Αλλα πως μπορεί να υπαρχει νομος που να "επιτρέπει" σε εναν ιδιοκτήτη να κραταει στα χερια του το αν θελω μα αλλαξω θέρμανση στο σπίτι μου ετσι απλα με μια υπογραφή... Τι να πω.... 

 

Edited by lacta13
Link to comment
Share on other sites

όλο το θεμα "παιζεται" εδω

η ΕΔΑ θεςς πλεον επειδή για να μπει το αεριο μεσα στο συγκρότημα, πρέπει να σκαφτει ο κοινόχρηστος χωρι- ο- ς ζητανε το 100% των υπογραφων και των 9 ιδιοκτητων...

και εχει ξανασυζητηθει αυτη "απαιτηση" απο την ΕΔΑ  αφου η οδευση επιτρεπεται να γινεται απο κοινοχρηστους χωρους, με βαση το αρθρο 127 παρ. 7  του 4495.

Το πιθανωτερο ειναι οτι η ΕΔΑ δεν θελει να στειλουν συνεργειο  για εκσκαφες και μετα να αρχισουν διαπληκτισμοι και αντιδικιες με τους γειτονες και καταληξουν στο αυτοφωρο...για διαφορες αιτιες.

Εν οψει αυτου το "κωλυματος" η μονη λυση ειναι τα δικαστηρια.

[με 5 μεζονετες  να εχουν συνδεθει "επειδη βλεπουν μπροστα" και να μην αφηνουν  την οδευση κατω απο τον κοινοχρηστο ακαλυπτο, η αρνηση αυτη  αντιμετωπιζεται δικαστικως...]

 Πόσο παληο ειναι αυτο το συγκροτημα και δεν ειχε κανει, εκ κατασκευης, την σχετικη προεργασια για εγκατασταση αεριου;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimitris GM said:

όλο το θεμα "παιζεται" εδω

η ΕΔΑ θεςς πλεον επειδή για να μπει το αεριο μεσα στο συγκρότημα, πρέπει να σκαφτει ο κοινόχρηστος χωρι- ο- ς ζητανε το 100% των υπογραφων και των 9 ιδιοκτητων...

και εχει ξανασυζητηθει αυτη "απαιτηση" απο την ΕΔΑ  αφου η οδευση επιτρεπεται να γινεται απο κοινοχρηστους χωρους, με βαση το αρθρο 127 παρ. 7  του 4495.

Το πιθανωτερο ειναι οτι η ΕΔΑ δεν θελει να στειλουν συνεργειο  για εκσκαφες και μετα να αρχισουν διαπληκτισμοι και αντιδικιες με τους γειτονες και καταληξουν στο αυτοφωρο...για διαφορες αιτιες.

Εν οψει αυτου το "κωλυματος" η μονη λυση ειναι τα δικαστηρια.

[με 5 μεζονετες  να εχουν συνδεθει "επειδη βλεπουν μπροστα" και να μην αφηνουν  την οδευση κατω απο τον κοινοχρηστο ακαλυπτο, η αρνηση αυτη  αντιμετωπιζεται δικαστικως...]

 Πόσο παληο ειναι αυτο το συγκροτημα και δεν ειχε κανει, εκ κατασκευης, την σχετικη προεργασια για εγκατασταση αεριου;;;

 

 

Του 2000. Ειναι στα Πεύκα Θεσσαλονίκης. Το αεριο ηρθε πολυ αργότερα εδω δυστυχώς, οποτε οι εργολαβοι δεν ασχοληθηκαν μαλλον σε δρομους με ανηφορες, κατηφορες και λοιπα... 

Δυστυχώς κι εγω δε βλέπω καποια αλλη λυση, αλλα δεν βλέπω καο να "κουνιούνται" πολυ ενεργα οι 4 ιδιοκτήτες... 

Το εχουν αφησει σε νεο δικηγόρο υποτιθεται απο τον Μαρτιο, αλλα ακομα νεο ουδεν... 

 

Τι να πω.. 

 

Ειοα τον ιδιοκτήτη να σκεφτει αν θελει καμια αλλη λύση μεσω εξοικονομώ, ειτε με καποια αντλια, αν και ακριβη λύση γι αυτόν, ειτε με εγκατάσταση υπογειας δεξαμενης υγραεριου... 

Link to comment
Share on other sites

αλλο αυτο που ειχες πει

"αλλα δεν βλέπω φως στο τουνελ και ηδη μπαίνω στιν 3ο χειμωνα που ειμαι με πετρέλαιο σε περιοχη που εχει γενικα κρυο"

 και αλλο αυτο

"Το εχουν αφησει σε νεο δικηγόρο υποτιθεται απο τον Μαρτιο, αλλα ακομα νεο ουδεν...  "

που δειχνει "αδιαφορια" του ιδιοκτητη  σου επι τρια ετη...

Θα ρωτησεις τον δικηγορο σε ποιο σταδιο ειναι..

Δικαστηρια εσυ δεν μπορεις να κανεις...ουτε καταγγελιες στην ΥΔΟΜ

Οπότε, ή ανεχεσαι  την κατασταση οπως ειναι

ή μετακομιζεις.

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αλλο αυτο που ειχες πει

"αλλα δεν βλέπω φως στο τουνελ και ηδη μπαίνω στιν 3ο χειμωνα που ειμαι με πετρέλαιο σε περιοχη που εχει γενικα κρυο"

 και αλλο αυτο

"Το εχουν αφησει σε νεο δικηγόρο υποτιθεται απο τον Μαρτιο, αλλα ακομα νεο ουδεν...  "

που δειχνει "αδιαφορια" του ιδιοκτητη  σου επι τρια ετη...

Θα ρωτησεις τον δικηγορο σε ποιο σταδιο ειναι..

Δικαστηρια εσυ δεν μπορεις να κανεις...ουτε καταγγελιες στην ΥΔΟΜ

Οπότε, ή ανεχεσαι  την κατασταση οπως ειναι

ή μετακομιζεις.

 

Ο δικηγόρος αυτος απο τον Μάρτιο, ειναι ο τελευταίος που εβαλε ο ενας γείτονας. Εχουν βαλει λενε και αλλους να ασχολουθουν κατα καιρούς... Γενικα κολλησιεργουν ολοι τους... Αστα να πανε... 

 

Εγω απλα ηθελα να μαθω αν ξερετε οτι οντως ισχυει το 100% των υπογραφων για ενα συγκρότημα. Απο κει και πέρα οντως μονο τα δικηστηρια μπορουν να βγαλουν ακρη... 

Link to comment
Share on other sites

το ζηταει η ΕΔΑθεσ

-κατα την γνωμη μου -για τους λογους που προανεφερα

Αρα, δεν προχωραει την αιτηση.

εδω η 9η αιτηση

https://www.edathess.gr/xrhsima-eggrafa/

 

αλλα ενω ειναι αλλο η οδευση μεσα απο ιδιοκτησια και αλλο μεσω κοινοχρηστων

τα συμπλεκει...

αυτα

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

το ζηταει η ΕΔΑθεσ

-κατα την γνωμη μου -για τους λογους που προανεφερα

Αρα, δεν προχωραει την αιτηση.

εδω η 9η αιτηση

https://www.edathess.gr/xrhsima-eggrafa/

 

αλλα ενω ειναι αλλο η οδευση μεσα απο ιδιοκτησια και αλλο μεσω κοινοχρηστων

τα συμπλεκει...

αυτα

 

Κι εγω τα ειδα αυτα και παντου μιλαει για οικοδομες και οριζοντιες κατοικιες με κεντρική ή μη θερμανση. Δεν μιλαει πουθενα δυστυχώς για μονοκατοικιες με αυτόνομη θέρμανση εξαρχης που εχουν κοινοχρηστο χωρο και εκει μαλλον μπερδευεται το πραγμα και προφανώς επειδης οπως ειπες τα βρηκαν σκουρα σε πολλες περίπτωσεις, το ζητανε να ειναι καλυμμενοι... 

 

Παντως εν ετη 2021 νοιωθω οτι θα πρεπε να ξεκαθαριστει καποια στιγμή αυτο το θεμα... 

Δλδ ειμαστε στο ελεος του καθενος ιδιοκτήτη που εχει τα θεματα του, να με εμποδιζει σε μια πηγη καθαρης ενεργειας... 

Τεσπα, σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου, καλες γιορτές, με υγεία 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.