Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Τα Α1 και Α2 ενοούσα dratsiox.

Ενημερώστε με όποιος γνωρίζει παρακαλώ, τι παίζει με το ΚΑΔ;

Εγώ όταν είχα κάνει έναρξη στην εφορία μου είχαν πεί να πάρω την δραστηριότητα με τον ΚΩΔΙΚΟ: 78383 και ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: 74203400 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Απο 28/9/09 ΚΥΑ σελ.9

 

β) οι αιτήσεις έναρξης (πλην επανέναρξης δραστηριότητας που έχει διακοπεί εντός του

2009)/επέκτασης/μεταβολής δραστηριότητας να έχουν γίνει πριν την 01/01/2009. Δεν

περιλαμβάνονται οι δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ

1133/2008. "

 

Δεν

περιλαμβάνονται οι δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997

 

Σίγουρα δεν μπορείς να το αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο Γιαννης εχει το 72.12.11

Νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο.Το 72.12.1 είναι γενικότερο

Παίζει ρόλο με βάση τον οδηγό υλοποίησης!

Αλλά ενώ στον οδηγό έχει επιλέξιμο το 72.12.1, αυτό δεν υπάρχει στο πρόγραμμα υποβολής της αίτησης!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που οι αλλαγές συνάδελφε ισοδυναμούν με νέα έναρξη οπότε πάλι μένουμε στην απ'έξω μιας και μια από τις προϋποθέσεις είναι η έναρξη πριν τις 1/1/2009.

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Στην ίδια παράγραφο (άρθρο 8, 2ο στάδιο, παρ. β) συμπληρώνει :

Δεν περιλαμβάνονται οι δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ 1133/2008.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το σκεφτηκα κι εγω,πηγε ο νους μου στο χειρότερο αλλά λέω δεν μπορεί να συμβαίνει.....Δηλαδή επρεπε να χει γίνει αλλαγή ΚΑΔ τους τελευταίους μηνες τους 08?Κατι άλλο πρέπει να συμβαίνει......

Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος όρος ακαθάριστων εσόδων τελικά είναι για κατηγορία 2 (μηχανικοί) 35.000 ή 25.000 Ευρώ? Γιατί η προκήρυξη αρχικά έγραφε 35.000 ενώ τώρα στις προυποθέσεις συμμετοχής αναφέρει 25.000.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει και παράδειγμα,όπου λέει οτι δεν θα ταυτοποιείσαι ηλεκτρονικά,τι να πω ρε παιδιά....

 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 31.09.2009,σελ 5,τελευταία παράγραφος

 

"""Παράδειγμα:

Δικηγόρος που ασκεί "Υπηρεσίες παροχής νομικών συμβούλών και νομικής εκπροσώπησης στον τομέα του ποινικού δικαίου" και διαθέτει ΚΑΔ της μορφής 69.10 ή 69.10.00,δεν γίνεται δεκτός απο το σύστημα και δεν ταυτοποιείται.Στην περίπτωση αυτή ο δυνητικός δικαιούχος θα πρέπει να δηλώσει έναν απο τους ΚΑΔ του Πίνακα 2 (69.10.11),εφόσον νόμιμα ασκεί τη συγκεκριμένη δραστηριότητα."""

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλεκτρονική φόρμα υποβολής έχει επιλέξιμους τους ΚΑΔ :

71.12.11-12-13-14-15-16-17-18-19-31-32-33-34-35....

Τον γενικό ΚΑΔ 71.12.1000 πως τον επιλέγει κάποιος? Αυτόν διάλεξα προχθές που έκανα μεταβολή ΚΑΔ....

Βέβαια στις προϋποθέσεις συμμετοχής στο τέλος αναφέρει σαν επιλέξιμες κατηγορίες επιχειρήσεων - μηχανικοί 71.12.1 -

Δε βγαίνει άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Στην ίδια παράγραφο (άρθρο 8, 2ο στάδιο, παρ. β) συμπληρώνει :

Δεν περιλαμβάνονται οι δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ 1133/2008.

 

Αναφέρομαι στην περίπτωση που έχω δηλώσει τον γενικό ΚΑΔ 72.12 . Αν πάω αύριο στην εφορία να προσθέσω και τον 72.12.1 δεν θα εκληφθεί ως νέα έναρξη; Δεν αναφέρομαι στην μεταβολή από τους προηγούμενους ΚΑΔ στους καινούργιους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.