Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή κεραμοσκεπής


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

 Καλημέρα σε όλους,γράφω πρώτη φορά εδώ κ απλά θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με κεραμοσκεπή που θέλω να φτιάξω στην μονοκατοικία μου η οποία έχει συνολικό εμβαδόν 180m2 σύμφωνα με την άδεια.Θελω να ρωτήσω αν αυτά τα m2 είναι τα συνολικά όπως μου λέει η μηχανικός μου η με την κλίση αυξάνονται όπως είπε ένας μάστορας! Η κλίση είναι 28%.. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η σειρά των υλικών που τοποθετούνται τα κεραμίδια χωρίς τεγιδες..υπόψιν θα μπει το μεσογειακό της ΚΕΒΕ..αν από μόνα  τους δημιουργούν συνθήκες αερισμού κ αν είναι σωστό να τοποθετούνται με αφρό πολυουρεθάνης για συγκόλληση από κάτω! Αυτά προς το παρόν γιατί μου δημιουργούνται συνεχώς απορίες!! 😊 Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

IMG_20210408_183603.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εχετε αρχιτεκτονική μελέτη, στατική μελέτη και επιβλέποντα μηχανικό. Ξεκινηστε απο εκει τις ερωτήσεις σας.

Ρωτήσατε τον μελετητή και τον επιβλέποντα ? Δεν σας καλύψαν οι απαντήσεις τους και λέτε "ας ρωτήσω σε ενα ανωνυμο φόρουμ, θα παρω καλυτερες πληροφορίες σε σχέση με αυτούς που εμπιστευτηκα για μελέτες και επιβλέψεις και τους οποίους πληρώνω....."

Οι επιφάνειες σε όλα τα σχέδια κλπ μετρώνται πάντα οριζόντιες. Προφανώς και η κεκλιμένη στέγη θα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια. Αν είχατε κάνει τον κόπο να ρωτήσετε το μηχανικό σας θα σας το είχε πει.

Τώρα κατασκευαστικές οδηγίες δεν είναι σωστό να δίνονται απο φόρουμ για ευνόητους λόγους. Οι μηχανικοί σας ξέρουν. Εμπιστευτείτε τους...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν σας ενόχλησαν οι ερωτήσεις μου κύριε δεν είστε υποχρεωμένος να απαντήσετε, απλά εξέφρασα κάποιες αποριες! Εάν δεν μπορούν να δωθουν κατασκευαστικές οδηγίες μια γνώμη είπα να πάρω κ ίσως όχι την δική σας! Κ ασφαλώς έχω ρωτήσει την μηχανικό μου!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν με ενόχλησαν, εγω την ώρα μου περνάω στο φόρουμ.

Εαν δεν σας αρεσε η απάντηση μου, καντε υπομονή μέχρι να βρεθεί μια της αρεσκείας σας....

 

Edited by cvlengnr
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, cvlengnr said:

Καθόλου δεν με ενόχλησαν, εγω την ώρα μου περνάω στο φόρουμ.

Εαν δεν σας αρεσε η απάντηση μου, καντε υπομονή μέχρι να βρεθεί μια της αρεσκείας σας....

 

Αγαπητέ φίλε χωρίς καμία δόση ειρωνείας κ εφόσον είσαι και μηχανικός απ' ότι είδα νομίζω ότι εσύ με την εμπειρία σου μπορείς να με βοηθήσεις,οπότε μην αναλωνομαστε σε ανούσιες αντιπαραθέσεις!Στην κατασκευαστική μου απορία από την εμπειρία σου μπορείς να μου πεις αν είναι καλύτερα το κεραμίδι να μπαίνει σε τεγιδες η όχι κ αν είναι τεχνικώς σωστό να μπαίνει πάνω στο πέτσωμα(εννοώ πάνω από την μόνωση κ την μεμβράνη)κ να σταθεροποιηθεί με αφρό πολυουρεθάνης όπως μου πρότεινε κάποιος μάστορας αντί για τσιμέντο!Σ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Την κατασκευαστική οδηγία θα την δώσει ο επιβλέπων ή ο μελετητής μηχανικός. Όχι ο μάστορας, ουτε ο cvlengnr σε ενα forum.

Δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση, προσπαθώ απλά να σου πω οτι το πας με λάθος τρόπο.

Δεν έχεις σωστή συνεργασία και θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα εαν δεν εμπιστεύεσαι και δεν συνεργάζεσαι με τον μηχανικό σου και βγαινεις στη γύρα των φόρουμ. Εαν δεν σου κάνει, για οποιονδήποτε λόγο, βρες άλλον. Ομως είναι σημαντικό τις απαντήσεις να τις βρισκεις εκεί.

Αυτά. Καλή συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, cvlengnr said:

Την κατασκευαστική οδηγία θα την δώσει ο επιβλέπων ή ο μελετητής μηχανικός. Όχι ο μάστορας, ουτε ο cvlengnr σε ενα forum.

Δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση, προσπαθώ απλά να σου πω οτι το πας με λάθος τρόπο.

Δεν έχεις σωστή συνεργασία και θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα εαν δεν εμπιστεύεσαι και δεν συνεργάζεσαι με τον μηχανικό σου και βγαινεις στη γύρα των φόρουμ. Εαν δεν σου κάνει, για οποιονδήποτε λόγο, βρες άλλον. Ομως είναι σημαντικό τις απαντήσεις να τις βρισκεις εκεί.

Αυτά. Καλή συνέχεια

Ίσως κάποιος που ασχολείται με την κατασκευή σκεπής πει την γνώμη του,εγώ δεν προσπαθώ να υπερκερασω τον μηχανικό μου απλά μπήκα για να πάρω μια γνώμη!Κ χωρίς να είμαι ειδήμων νομίζω κατασκευαστικά ο μάστορας έχει τον πρώτο λόγο κ όχι ο μηχανικός!Σ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΓΙΑΝΝΗΣ 71 said:

....κατασκευαστικά ο μάστορας έχει τον πρώτο λόγο κ όχι ο μηχανικός...

Λάθος νομίζεις. Ο μηχανικός έχει τον πρώτο λόγο. Ακόμη και στο γώνιασμα, αλφάδιασμα, κλπ, ελέγχει τον κατασκευαστή. Ακόμη και τον τρόπο εργασίας του (υλικά, κλπ). Κι όλα αυτά γίνονται για για δικό σου όφελος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Λάθος νομίζεις. Ο μηχανικός έχει τον πρώτο λόγο. Ακόμη και στο γώνιασμα, αλφάδιασμα, κλπ, ελέγχει τον κατασκευαστή. Ακόμη και τον τρόπο εργασίας του (υλικά, κλπ). Κι όλα αυτά γίνονται για για δικό σου όφελος. 

Οκ σ ευχαριστώ πολύ! Μήπως μπορείς να μου πεις κάτι για τις κατασκευαστικές μου απορίες ως αναφορά τον τρόπο τοποθέτησης των κεραμιδιών κ αυτά που προανέφερα?

Link to comment
Share on other sites

Πάγια αρχή των σοβαρών επαγγελματιών (συνεπώς, και του παρόντος φόρουμ) είναι να μην εμπλέκονται σε δουλειές συναδέλφων, όταν αυτές είναι σε εξέλιξη. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το μηχανικό σου σταμάτα τη συνεργασία σας, και ανέθεσε το υπόλοιπο της επίβλεψης σε άλλον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.