Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαραίτητα για στήσιμο οικοδομής...


Recommended Posts

Παιδες καλησπερα και απο μενα, νεο μελος νεος μηχανικος...Για πειτε μου ρε παιδια εκτος απο ΓΟΚ και Κτιριοδομικο χρειαζομαι κατι αλλο για τα βασικα στο να "στησω" ενα κτιριο σε οικοπεδο??? Αν οχι βοηθηστε με και στο εξης αν μπορειτε: κατεβασα το αρχειακι με τον κτιριοδομικο που εχετε στα downloads αλλα δεν βρισκω πουθενα τα βασικα για θεσεις σταθμευσεις (ελαχιστες διαστασεις, τροπος τοποθετησης αυτοκινητων, διαδρομος για εισοδο-εξοδο κτλ)

Υπαρχει καπου κατι που να τα εξηγει αυτα η ζηταω πολλα???

Link to comment
Share on other sites

"Οικοδομική και αρχιτεκτονική σύνθεση" του Neufert, εκδόσεις Γκιούρδας. Ίσως τυπώνεται και από άλλους εκδοτικούς οίκους.

 

Είναι ένα βιβλίο γεμάτο βέλτιστες και ελάχιστες διαστάσεις για ένα σωρό θέματα.

Τα τελευταία χρόνια το δίνουν και στους πρωτοετείς Πολ.Μηχ. του ΕΜΠ δωρεάν και αν είσαι από Αθήνα σίγουρα θα το βρεις και στη βιβλιοθλήκη στο κτίριο Αβέρωφ των αρχιτεκτόνων (στο ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου στην Πατησίων).

Νομίζω θα το βρεις και στον Παπασωτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο Neufert ειναι μεν πολύ καλό βιβλίο αλλά στηρίζεται αρκετά στην γερμανική νομοθεσία σε κάποια πράγματα. Για Ελλάδα και είδικά για θέσεις στάθμευσης και εισόδους εξόδους parking υπάρχει σχετική νομοθεσία (αν πας στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ υπάρχουν οι γνωστοί κόκκινοι τόμοι με όλες τις νομοθεσίες. Δώσε και αναζήτηση στο site του ΤΕΕ...νομίζω πως υπάρχει και σε pdf

Link to comment
Share on other sites

Αριθ. 98728 (ΦΕΚ 167Δ/2.3.93) προδιαγραφές για την κατασκευή χώρων στάθμευσης που εξυπηρετούν τα κτίρια.

 

Μπορείς να το κατεβάσεις από ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.