Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά κολόνας/γραμμών ΟΤΕ


Recommended Posts

Εχω προσφατα αναλαβει την κατασκευη εξοχικης κατοικιας και μεσα στο οικοπεδο ο ΟΤΕ προ 20ετιας περιπου εχει εγκαταστησει κολονα γραμμης. Η κολονα αυτη αποτελει προφανες εμποδιο στην εναρξη οικοδομικων εργασιων, ομως ο ΟΤΕ, παρολο που ενημερωθηκε εδω και 6 μηνες προφορικα και εγγραφα πολλες φορες απο τον ιδιοκτητη του οικοπεδου, δεν εχει ακομα μεταφερει την κολονα αυτη εκτος του οικοπεδου.

Επειδη με το ζορι κραταω τον πελατη μου μη παρει το αλυσοπριονο και κοψει την κολονα:P, μπορει παρακαλω κανεις να με πληροφορησει αν ο ΟΤΕ (τωρα μαλιστα που ειναι πληρως ιδιωτικοποιημενος) εξακολουθει να εχει τα προνομια του οργανισμου κοινης ωφελειας και ποιες ενεργειες μπορουν να τον υποχρεωσουν στην απαιτηση του συγκεκριμενου ιδιωτη?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταλαιπωρήθηκα κ εγώ από παρόμοια περίπτωση με υπόγεια καλώδια (!)

 

1.Στέλει εξώδικο στον ΟΤΕ,με προθεσμία μετακίνησης 2 ημερών

2.Αγωγή στον ΟΤΕ για αποθετικές ζημιές

 

Την επόμενη της αγωγής θα έρθουν Χ-Ο-Ρ-Ο-Π-Η-Δ-Ω-Ν-Τ-Α-Σ.......

 

Ο ΟΤΕ επικαλείται την καραμέλα ''δεν έχουμε εργολάβο αυτή την περίοδο για να μετακινήσει το δίκτυο''.Μόλις τους φτάνει η αγωγή,αυτόματα ο εργολάβος καταφτάνει....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταλαιπωρήθηκα κ εγώ από παρόμοια περίπτωση με υπόγεια καλώδια (!)

 

1.Στέλει εξώδικο στον ΟΤΕ,με προθεσμία μετακίνησης 2 ημερών

2.Αγωγή στον ΟΤΕ για αποθετικές ζημιές

 

Την επόμενη της αγωγής θα έρθουν Χ-Ο-Ρ-Ο-Π-Η-Δ-Ω-Ν-Τ-Α-Σ.......

 

Ο ΟΤΕ επικαλείται την καραμέλα ''δεν έχουμε εργολάβο αυτή την περίοδο για να μετακινήσει το δίκτυο''.Μόλις τους φτάνει η αγωγή,αυτόματα ο εργολάβος καταφτάνει....

 

Zavi να προσθέσω και μία άλλη πτυχή σε αυτά που είπες..σε παρόμοια περίπτωση σε νησί των Σποράδων που είχα, μέσα από το οικόπεδο περνούσαν υπόγεια καλώδια. Μετά από γραπτές οχλήσεις και επειδή την ίδια δικαιολογία επικαλούντο, την καλύτερη δουλειά την κάνει το JCB..τους έκοψε τα καλώδια (ας πούμε κατά λάθος την Παρασκευή) και έμειναν 8 ξενοδοχεία μέσα στον Ιούνιο χωρίς τηλέφωνο, ιντερνετ κλπ κλπ...για ένα ολόκληρο Σ/Κ...Την Δευτέρα τ-ρ-έ-χ-ο-ν-τ-α-ς...

Κ*λοκράτος..σε αναγκάζει να γίνεις σαμποτέρ για να επιβληθεί η λογική και η νομιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε agrafiot αλλά μετα είσαι ανοιχτός (εσύ ή ο εργολάβος) σε αγωγή. Το "κατά λάθος" δεν υπάρχει στη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργολάβος και το κλιμάκιο του ΟΤΕ που ήρθε επί τόπου στο έργο δεν τόλμησαν να αναφεερθούν σε πρόστιμο ή κάτι ανάλογο, καθώς είχαν προηγηθεί οι γραπτές οχλήσεις προς την υπηρεσία τους, που ανέφεραν το κατεπείγον της υπόθεσης, και ότι υπάρχει κίνδυνος βλάβης στο δίκτυο από εγκεκριμένες χωματουργικές εργασίες που γίνονται στην ιδιοκτησία, και ότι το δίκτυο δεν φέρει σήμανση οπότε και δεν είναι εμφανές..είναι τέτοια η προχειροδουλειά στα δίκτυα τους, που δεν θα σου πουν κουβέντα, και αν ακόμα σου πουν θα δικαιωθείς σε οποιοδήποτε δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 φορές έκοψα υπόγειο καλώδιο ΟΤΕ κατά την εκσκαφή. Και τα 2 ήταν εντός σχεδίου και ήταν 2μ μέσα από την οικοδομική γραμμή ενώ υπήρχαν όμορα κτίρια πάνω στην οικοδομική!!!!

Σαφώς και δεν είχα καμμία όχληση περί προστίμων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.