Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση ύπαρξης βραχυκυκλώματος σε πίνακα ισχύος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Αντιμετώπισα πρόσφατα μια βλάβη κατα την οποία είχε πλημμυρίσει ο χώρος και η στάθμη ανέβηκε τόσο πολύ που μπήκαν νερά στον πίνακα ( 😭 )  . Στην κάτω πλευρά του πίνακα λοιπόν,υπάρχει μια μεγάλη κλεμοσειρά που με τόσο νερό που έφαγε πρέπει να απαλλάχθηκε απο το προπατορικό αμάρτημα.

Όπως καταλαβαίνετε,δημιουργήθηκε βραχυκύκλωμα και ο γενικός διακόπτης έπεσε.Και εκεί έρχομαι εγώ για να ελέγξω τι απ'όλα είναι βραχυκυκλωμένο ( ασφάλειες,επιτηρητές τάσεις,ρελέ ισχύος,θερμικά,inverter,plc κ.α ) . Η ερώτηση που έχω λοιπόν είναι η εξής.Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος,χρησιμοποιώντας ένα πολύμετρο,να ελέγξω διεξοδικά όλο τον πίνακα και να είμαι σίγουρος οτι έχω βρεί όλα τα βραχυκυκλωμένα στοιχεία.

Υ.Γ1 Έχω κάνει ήδη τον έλεγχο απλά θέλω να μάθω αν το έκανα σωστά ή και αν υπάρχει καλύτερη μέθοδος

Υ.Γ2 Η όλη εγκατάσταση είναι αρκετά μακριά ( νησάκι ντε ) οπότε αν παρέλειψα κάτι και δεν μπορέσω να θέσω τη μονάδα σε λειτουργία θα με φάνε τα χιλιόμετρα 😭  

Υ.Γ3 Συγγνώμη για το σεντόνι

Link to comment
Share on other sites

Για τον οποιονδήποτε έλεγχο ηλεκτρολογικού πίνακα αυτό που απαιτείται πρώτα από όλα είναι άδεια ηλεκτρολόγου.

Σαν φοιτητής δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα, καθώς προκύπτουν πολύ σοβαρές ευθύνες ασφαλείας (και για σένα αλλά και για τον ιδιοκτήτη).

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με ένα πιστοποιημένο όργανο  θα κάνει μετρήσεις που προβλέπει ο ελοτ. Επίσης το πολυμετρο με την γενική έννοια δεν μετράει πχ αντίσταση μόνωσης.

Τώρα αν δεν έχεις εμπειρία και άδεια, συνεργάσου με κάποιον που γνωρίζει. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, antloukidis said:

Για τον οποιονδήποτε έλεγχο ηλεκτρολογικού πίνακα αυτό που απαιτείται πρώτα από όλα είναι άδεια ηλεκτρολόγου.

Σαν φοιτητής δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα, καθώς προκύπτουν πολύ σοβαρές ευθύνες ασφαλείας (και για σένα αλλά και για τον ιδιοκτήτη).

Φαντάζομαι ότι αποφοίτησες, αφού άλλαξες το profil σου!

Σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία.

Στο θέμα σου, έχω να προσθέσω, ότι ένα πολύμετρο μπορεί να ελέγξει ελάχιστα...

Π.χ. ένα ρελέ, που έχει εμβαπτιστεί στο νερό, είναι πιθανόν να έχει κολλήσει με τις επαφές του ανοικτές ή κλειστές.....

Μία ασφάλεια μπορεί να μη ανοίγει την επαφή της, όταν η ένταση ξεπεράσει την ονομαστική τιμή.

Όλα αυτά δεν ελέγχονται με πολύμετρο, και συνίσταται να αντικαθίσταται οτιδήποτε "πήρε" νερό (για να μη πούμε ολόκληρος ο πίνακας)

Και επι τη ευκαιρία....

20 ώρες πριν, HadesIV said:

...δημιουργήθηκε βραχυκύκλωμα και ο γενικός διακόπτης έπεσε.

...ο γενικός διακόπτης δεν πέφτει, ότι και να γίνει!

Edited by antloukidis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

με τις πλημμύρες δεν μπορείς να ξέρεις τις βλάβες και δεν είναι σίγουρο ότι θα εμφανιστούν άμεσα. Στο plc και στο inverter τι θα μετρήσεις; μου έχει τύχει σε πίνακα αυτοματισμού που η στάθμη του νερού τον ξεπέρασε όταν στεγνώσαν τα πάντα να λειτουργεί.

1 ώρα πριν, antloukidis said:

...ο γενικός διακόπτης δεν πέφτει, ότι και να γίνει!

άμα είναι αυτόματος διακόπτης θα πέσει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/5/2021 at 6:56 ΜΜ, antloukidis said:

Φαντάζομαι ότι αποφοίτησες, αφού άλλαξες το profil σου!

Σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία.

Στο θέμα σου, έχω να προσθέσω, ότι ένα πολύμετρο μπορεί να ελέγξει ελάχιστα...

Π.χ. ένα ρελέ, που έχει εμβαπτιστεί στο νερό, είναι πιθανόν να έχει κολλήσει με τις επαφές του ανοικτές ή κλειστές.....

Μία ασφάλεια μπορεί να μη ανοίγει την επαφή της, όταν η ένταση ξεπεράσει την ονομαστική τιμή.

Όλα αυτά δεν ελέγχονται με πολύμετρο, και συνίσταται να αντικαθίσταται οτιδήποτε "πήρε" νερό (για να μη πούμε ολόκληρος ο πίνακας)

Και επι τη ευκαιρία....

...ο γενικός διακόπτης δεν πέφτει, ότι και να γίνει!

Αποφοίτησα ναι απλά δεν το είχα αλλάξει εγκαίρως!Πάντα θέλω να είμαι on the safe side ( που λέμε και στο χωριό μου ) οπότε είχα επιπλέον υλικά για το κάθετι.Με το πολύμετρο μπορούσα να μετρήσω εξαρτήματα που εμφάνιζαν μονίμως διαδρομή προς τη γείωση ( με το beeper ).Μερικά άλλα όντως όταν στέγνωσαν τελείως,δούλεψαν!

Όσο για τον γενικό διακόπτη τον βρήκα πεσμένο και γι'αυτό το ανέφερα.Γιατί όμως λες οτι δεν θα πέσει ποτέ?Εφόσον αναγράφει ανώτατη τιμή ρεύματος ( π.χ 32Α ) εαν ξεπεραστεί αυτή η τιμή κατα πολύ,όπως στην περίπτωση του βραχυκυκλώματος,δεν θα πέσει?

Υ.Γ ευχαριστώ για το insight!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.