Μετάβαση στο περιεχόμενο

συμβασιούχοι Υ.Π.Π.Ο


ioannis76

Recommended Posts

Θα ήθελα να μιλήσω με αντίστοιχους μηχανικούς που εργάστηκαν το τελευταίο διάστημα σε έργα του Γ' ΚΠΣ με συμβάσεις. Προσωπικά εργάζομαι τον τελευταίο καιρό με ασφαλιστικά μέτρα δεδομένου οτι τα έργα σταμάτησαν τον Δεκέμβριο του 2008 (χωρίς φυσικά να πληρώνομαι). Θα ήθελα επίσης να μάθω αν οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι είχαν εξίσου χαμηλούς μισθούς (940 ευρώ) ύστερα απο 4 χρόνια προϋπηρεσίας) και αν κατάφεραν να λάβουν κάποια επιδόματα όπως οι αντίστοιχοι συνάδελφοι που εργάστηκαν σε έργα του Ταμείου (ΤΔΠΕΑΕ). Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μιλήσω με αντίστοιχους μηχανικούς που εργάστηκαν το τελευταίο διάστημα σε έργα του Γ' ΚΠΣ με συμβάσεις. Προσωπικά εργάζομαι τον τελευταίο καιρό με ασφαλιστικά μέτρα δεδομένου οτι τα έργα σταμάτησαν τον Δεκέμβριο του 2008 (χωρίς φυσικά να πληρώνομαι). Θα ήθελα επίσης να μάθω αν οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι είχαν εξίσου χαμηλούς μισθούς (940 ευρώ) ύστερα απο 4 χρόνια προϋπηρεσίας) και αν κατάφεραν να λάβουν κάποια επιδόματα όπως οι αντίστοιχοι συνάδελφοι που εργάστηκαν σε έργα του Ταμείου (ΤΔΠΕΑΕ). Ευχαριστώ!

 

Εγώ έχω εργαστεί με 8μηνες συμβάσεις. Ο μισθός ήταν περίπου τέτοιος (αν και εφόσον τηρούσες το 7 1/2 ώρο καθημερινά - αναφέρομαι πάντα για την 1η σύμβαση όπου δεν έχει παρέλθει το 12μηνο και δεν έχεις ανέβει κλίμακα μισθολογική). Επιδόματα δεν δικαιούσαι, όπως και αδείας. Το Τα Δι Πε Α Ε έχει διαφορετικό καθεστώς αφού από μεταπηδάς από έργο σε έργο (δεν υπάρχει δηλ περίπτωση να μείνεις ποτέ ξεκρέμαστος - γι' αυτό άλλωστε και είναι δύσκολο να μπεις, όπως καταλαβαίνεις).

Link to comment
Share on other sites

..... Το Τα Δι Πε Α Ε έχει διαφορετικό καθεστώς αφού από μεταπηδάς από έργο σε έργο (δεν υπάρχει δηλ περίπτωση να μείνεις ποτέ ξεκρέμαστος - γι' αυτό άλλωστε και είναι δύσκολο να μπεις, όπως καταλαβαίνεις).

 

Τι ειναι το ΤΑΔΠΕΑΕ; εχει καμμια σχεση όπως η περιθεριακες εφορεις αρχαιοτήτων ή ειναι τμημα μέσα στο ΥΠΠΟ;

 

Γιατι και εγω μια απο τα ιδια. Σε εφορεις δουλευα και μου ειπαν οτι και ασφαλιστικα να κανεις πλεον βγαινουν αρνητικες αποφασεις εκτος εξαιρεσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικά είχε νόημα να κάνεις μέχρι πριν 3 χρόνια και εφόσον είχες συμπληρώσει 24μηνο (για να μπεις απ' την πίσω πόρτα, ως αορίστου). Τώρα πια, χαμένα λεφτά στους εργατολόγους είναι τα ασφαλιστικά ...

Link to comment
Share on other sites

δε θα ήμουν τόσο κατηγορηματικός για τα ασφαλιστικά...μετά την απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου τα πράγματα εξακολουθούν να είναι ανοιχτά. Και μόνο με τις παρατάσεις των εκδικάσεων των ασφαλιστικών μέτρων κάτι κερδίζεις. Για παράδειγμα εγώ κατέθεσα τα ασφαλιστικά τέλος Μαρτίου και με την αναβολή που ζήτησαν οι δικηγόροι θα εργαστώ μέχρι 20 αυγούστου...το πότε θα πληρωθώ βέβαια είναι άγνωστο...αλλά το σημαντικό είναι να μην αφήσεις να σε πείσουν ότι είναι μάταιο όλο αυτό...εγώ αισθάνομαι ότι έχω το δίκιο με το μέρος μου και θα προσπαθήσω να το πετύχω...αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.