Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν Συνδρομή και Στασιμότητα ή Τυπική Συνδρομή και Ανάπτυξη


terry

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ακουσω γνωμες. Θα ηθελα κ ατομα που χρησιμοποιουν χρονια στατικα προγραμματα να πουν τη γνωμη τους...

 

Θα εισασταν διαθετιμενοι να πληρωνετε (για οσους δεν πληρωνουν) μια τυπικη συνδρομη για το στατικο σας προγραμμα, ας πουμε 100Ε το χρονο, κ να το βλεπατε να εξελισεται??

 

Εγω ειμαι χρηστης του Φεσπα για περιπου 2 χρονια. Παρατηρω τα τελευταια χρονια οτι νεες δυνατοτητες στο προγραμμα δεν προσθετονται..Αυτα τα πεπερασμενα τα ακουω απο οταν το πηρα κα ακομα δεν τα εχω δει..Προχθες εμαθα οτι θα κοστιζουν 1200Ε μονο για επιπεδες πλακες και κοιτωστρωσεις...1200Ε τη στιγμη που σκετο το στατικο κοστιζει 2400Ε...Μου φαινεται υπερβολη..

 

Προσφτα ειχα παει σε σεμιναριο της 4Μ σχετικα με αναλυση κ διαστασιολογηση βασει του ΚΑΝΕΠΕ..Η εταιρια εχει προσαρμοσει το προγραμμα που ειχε για τις ενισχυσεις με βαση ολα τα βηματα του ΚΑΝΕΠΕ, απο την αποτυπωση, στην αναλυση και στη διαστασιολογηση... Οταν εψαχνα προγραμμα να αγορασω το STRAD μου ειχε φανει καπως απροσιτο στη χρηση...Ακομα εχω αυτη τη γνωμη αλλα βλεπω οτι το εχουν προχωρησει αρκετα..Μπορω να μιλησω κ για αλλα λογισμικα αλλα δεν ξερω αν εχω ετησια συνδρομη ή οχι..

 

Για να μιλησω και απο την αλλη σκοπια ...Μπορει καποιος να πει ..Ενταξει τι με νοιαζουν εμενα τα πεπερασμενα και η pushover, εγω μια μεζονετα θα σχεδιασω, ενα 5οροφο...και με το πχ ΦΕΣΠΑ (παραδειγμα λεω) μια χαρα θα κανω τη δουλεια μου... Ναι συμφωνω....Δε θ' αρχισουμε τωρα να τα κανουμε ολα με πεπερασμενα...Ουτε ανελαστικες αναλυσεις θα κανουμε καθε μερα...Αλλα δεν θα ηταν ποιο σωστο, η εταιρια που επελεξες να αγορασεις το λογισμικο της να σου δινει κ 5 δυνατοτητες επιπλεον..??? Θελω να κανω μελετη για ενισχυση υφιασταμενου...Θα παω παλι απο την αρχη να αγορασω καινουριο προγραμμα στατικων για να αγορασω και module της pushover και το module του ΚΑΝΕΠΕ???

 

Δεν κατηγορω το Φεσπα..Μια χαρα την κανει τη δουλεια του κ πολυ καλα μαλιστα...Μιλαω γιαυτο γτ αυτο δουλευω...Εγω θα εδινα παντως 100Ε το χρονο αν περιμενα αανπτυξη αυτου του λογισμικου...Αν υποθεσω 3000 χρηστες, το ποσο των 300.000Ε το χρονο μια χαρα αρκει για αναπτυξη....

 

Εσεις τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το next έχει 700euros/ετος

 

να χαρείς, μη μου μιλάς για pushover γιατί αρχίζω και ζαλίζομαι,

αλλού πρέπει να επικεντρωθούν τα προγράμματα αν θέλουμε να κάνουμε ενισχύσεις

και λέω για μας, που ειμαστε έξω από τα "κέντρα" και όχι με φτηνό προσωπικο στη δούλεψη μας και software αγορασμένο από το κράτος

Link to comment
Share on other sites

κανείς φιλε μου terry δεν μας εγγυάται ότι αυτό που βλέπουμε στα σχέδια της άδειας της δεκαετίας του ΧΧ ότι κατασκευάστηκε.

 

θα ξαναπω μια περίπτωση για να γίνω κατανοητός, πριν κανα 2μηνο ειχα μια περίπτωση οικοδομής (του 85 παρακαλώ), όπου ο ιδιοκτητης, η πολεοδομία και ο εργολάβος είχαν διαφορετικά σχέδια οπλισμών και διαστάσεων υποστυλωμάτων. και φυσικά συνδετήρες σε αγνωστες αποστάσεις αφου δεν αναγράφονταν

 

ακόμη και τα σχέδια των 3 να ηταν ίδια, ακόμη και συνδετηρες να ανάγραφονταν, ποιος λογικός άνθρωπος, γνωρίζοντας το γκανκστεριλίκι που επικρατεί στην οικοδομή θα μπορούσε να τα εμπιστευθεί?

 

εγώ προσωπικά σε όσους έλεγχους επάρκειας έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει να πλησιάσω ποτε τα πέδιλα για παράδειγμα.

 

επί ποίου ξυλοτύπου θα κάνεις pushover?

 

συζητήστε με συνεργεία σοβαρά, σοβαρών εταιρειών, τι μελέτες εφαρμόζουν στις ενισχύσεις και αν ακούσετε pushover και "μανδύας+παλιο υποστύλωμα" εχώ θα ασχοληθώ με το κέντημα

 

edit: μαλλον ειναι off topic η συζητηση

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το εκτος θεματος...Ας τα μεταφερουν οι mods σε θεμα με τιτλο "Ενισχυσεις, αναλυση και διαστασιολογηση"

 

Μα pushover θα κανεις με το διαπιστωμενο οπλισμο, ποιοτητα οπλισμου, και σκυροδεματος οχι με το τι λενε τα χαρτια...Ενταξει τα πεδιλα ειναι ενα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο ελληνας εχει την κακη νοοτροπια να θελει να κερδιζει χωρις να επενδυει... ζωντανο παραδειγμα τα σπασμενα προγραμματα. Απο εμας τους ιδιους ξεκιναει η ιστορια. Γιατι να μην πληρωνουμε ενα προγραμμα που μας βοηθαει να βγαλουμε λεφτα? Αντιστοιχα και οι εταιριες θελουν χωρις να επενδυσουν, να πουλανε, βαζοντας οσο περισσοτερα γινεται στη τσεπη... δεν γινεται αυτο. Πρωτα πρεπει να αλλαξουμε ολοι νοοτροπια...

Link to comment
Share on other sites

Προσφτα ειχα παει σε σεμιναριο της 4Μ σχετικα με αναλυση κ διαστασιολογηση βασει του ΚΑΝΕΠΕ..Η εταιρια εχει προσαρμοσει το προγραμμα που ειχε για τις ενισχυσεις με βαση ολα τα βηματα του ΚΑΝΕΠΕ, απο την αποτυπωση, στην αναλυση και στη διαστασιολογηση... Οταν εψαχνα προγραμμα να αγορασω το STRAD μου ειχε φανει καπως απροσιτο στη χρηση...Ακομα εχω αυτη τη γνωμη αλλα βλεπω οτι το εχουν προχωρησει αρκετα..Μπορω να μιλησω κ για αλλα λογισμικα αλλα δεν ξερω αν εχω ετησια συνδρομη ή οχι..

 

Σαν χρήστης του strad σου λέω μη το σκέφτεσαι καθόλου!!!Όσον αφορά εμένα είναι η τελευταία χρονία του στο γραφείο μου. Βαρέθηκα!!! Το μόνο που αξίζει είναι η τεχνική του υποστήριξη. Οι άνθρωποι της υποστήριξης είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ!!!Το πρόγραμμα...:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

next,strad,statics εξελισσονται.

 

fespa,stereostatika οχι.

 

ο ιδανικος συνδυασμος εξελιξης-κοστους για εμενα ειναι το statics αν και ειμαι χρηστης fespa.

 

για να δουμε μες τον ιουνιο τι πεπερασμενα θα βγαλει και μετα το ξανασυζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.