Μετάβαση στο περιεχόμενο

η εγκυκλιος προς ΥΔΟΜ για τις ΑΔ


Recommended Posts

Θέμα: Προέγκριση οικοδομικών αδειών, εγκρίσεις φορέων και κατηγορίες έκδοσης
αδειών μετά την ισχύ του ν. 4759/2020

 

https://news.b2green.gr/8740/εγκύκλιος-προς-υδομ-για-οικοδομικές-ά

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Διαβάζοντας την εξής εγκύκλιο έχω την εξής απορία,

είμαι κατ.3 με προέγκριση ,διαπιστώνω ότι πρέπει να γίνουν αλλαγές οι οποίες εμπίπτουν στο Αρθρο. 42 παρ 10 περ γ) αλλαγές μεχρι 20 εκ αλλά και 2 τοις εκατό στα μεγέθη δόμησης κάλυψης κτλπα,

η εγκύκλιος αναφέρει <<Για την ειδικότερη περίπτωση αναθεώρησης άδειας κατ.3 με μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών δεν είναι υποχρεωτική η προέγκριση,καθώς δύναται να εκδοθεί κατόπιν χορήγησης βεβαίωσης όρων δόμησης>>

Ο καλλιτέχνης τι εννοεί?

Α)

Εγω που έχω προέγκριση με κατ.3 πρέπει να την αναθεωρήσω?

Αν την είχα βγάλει με βεβαίωση όρων δόμησης προφανώς δε χρειάζομαι προέγκριση

Ή λόγω της ιδιότητας της Κατ3 επειδή η προέγκριση είναι προαιρετική δε χρειάζεται να αναθεωρήσω την προέγκριση?

β)Ο νόμος αναφέρει στο Άρθρο 42 παρ.10 για ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ φακέλου μήπως η εγκύκλιος δεν αφορά εν τέλει όλο αυτό που ανέφερα?

Γ)Ακόμα δεν έχω καταλάβει όταν αλλάζουν τα μεγέθη δόμησης κάλυψης κτλπα και είμαι στο 2 τοις εκατό αλλά μέχρι 20 εκ,τι κάνω ?

   Α)ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ φακέλου(όπως αναφέρει και ο νόμος)

   Β)Αναθεώρηση της Οικ.αδειας(όπως με ενημέρωσαν από υ.δομ)

Δ)Έστω ότι ξεκινάω τα χωματουργικά έργα,έχω εκδώσει την οικ.άδεια ,αλλά θέλω να την ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΩ και όχι να την ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ γίνεται να κάνω αναθεώρηση και να συνεχίζω ακάθεκτος??(η πρέπει να παγώσουν τα έργα??)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.