Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου λογισμικού απο e-bay


Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω από τo e-bay ένα microsoft office (γνήσιο) που βρήκα αρκετά φτηνό και το πουλάει ιδιώτης από ΗΠΑ.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κανά πρόβλημα με την εφορία (δεν θα κοπεί τιμολόγιο) ή με πνευματικά δικαιώματα (δηλ. να θεωρηθεί πειρατεία η αγορά μεταχειρισμένου προγράμματος);

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα ρωτούσα πρώτα απ' όλα τη microsoft και στη συνέχεια θα φρόντιζα να έχω στα χέρια μου ένα αποδεικτικό αγοράς ή δωρεάν παραχώρησης προς εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου, ο έφορας θα σου ζητήσει TΔΑ !!! δεν θέλει να δει καν τον υπολογιστή, να τσεκάρει version κλπ κλπ

 

ΤΔΑ εχεις ???? τότε καλώς

 

ΟΧΙ???? προπατορικό αμάρτημα !, βγάζει το μπλοκάκι και γράφει! αν πεις το αγόρας από το ebay θα σου πει, ενδοκοινωτικές συναλλαγές?? έχει δηλώσει το ΑΦΜ σχετικα????

και συνεχίζει με το μπλοκάκι, στο τέλος πληρώνεις καινούρια άδεια από το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και ρώτησα στην εφορία και μου είπανε ότι όσον δεν ξέρουν αν υπάρχει πρόβλημα με το ότι δεν θα κοπεί τιμολόγιο και ότι είναι θέμα του εφόρου που θα κάνει τον έλεγχο. Ωραίο; :)

Όσον αφορά τα πνευματικά δικαιόματα μου είπαν ότι δεν τους αφορά και ότι είναι θέμα ανάμεσα σε μένα και την microsoft.

Πήρα τηλ. στην microsoft και μου είπαν ότι εφόσον το cd είναι γνήσιο και έχει το ιριδίζον αυτοκόλλητο και ότι άλλο χρειάζεται όλα είναι ok με την μεταπώληση. Αρκεί να μην είναι ακαδημαική έκδοση (δεν είμαι φοιτητής, δάσκαλος κ.λ.π.) και να μην είναι έκδοση ΟΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ρωτήσεις εγγράφως στην εφορία γιατί αλλιώς απαντούν σαν την Πυθία.

Η απάντηση της Microsoft ήταν αναμενόμενη.

_ Η ΟΕΜ έκδοση συνοδεύει μόνο καινούργιο Η/Υ. Συνεπώς δεν μπορείς να την μεταπωλήσεις χώρια από τον Η/Υ στον οποίο είναι εγκατεστημένη.

_ Η έκδοση για φοιτητές-μαθητές κ.λπ. μπορεί να μεταπωληθεί και να χρησιμοποιηθεί μόνο όπως γράφει η άδεια χρήσης για μη επαγγελματική χρήση. Συνεπώς αν είσαι επαγγελματίας δεν μπορείς να χρησιμοποιείς μια τέτοια έκδοση στον Η/Υ σου.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω από τo e-bay ένα microsoft office (γνήσιο) που βρήκα αρκετά φτηνό και το πουλάει ιδιώτης από ΗΠΑ.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κανά πρόβλημα με την εφορία (δεν θα κοπεί τιμολόγιο) ή με πνευματικά δικαιώματα (δηλ. να θεωρηθεί πειρατεία η αγορά μεταχειρισμένου προγράμματος);

 

Αφού υπάρχει το OPENOFFICE τι το ψάχνεις? είναι open source, διαβάζει όλα τα αρχεία του MS Office, και σώνει κιόλας αν θες.... Είναι καλύτερο...

 

 

Πάντως επειδή με ενδιέφερε κι εμένα παλιότερα το θέμα, θα έλεγα να το αφήσεις... Οχι μόνο για λόγους εφορίας που είναι σοβαροί, αλλά και γιατί υπάρχουν εταιρίες όπως η Autodesk που δεν το επιτρέπουν με αποτέλεσμα να μην έχεις δυνατότητα αναβάθμισης... Πρέπει να συμφωνεί και το user license από την εταιρία... Δεν ξέρω για το office... εφόσον ενδιαφέρεσαι για πειρατεία δηλαδή.... Εγώ το θεωρώ απαράδεκτο αυτό....

Link to comment
Share on other sites

off topic

@ JTB

 

Αν μου βρεις plugin/add on ή κάτι τέλος πάντων που να μετατρέπει το interface του open office σε αντίστοιχο με αυτό του MS Office 2007 (ribbon) αλλάζω την ίδια στιγμή...

 

Επίσης το writer είναι μια χαρά και σε ορισμένα πράγματα προσωπικά με είχε βολέψει καλύτερα από το word (styles). Αλλά το calc θέλει δουλειά για να συκριθεί με το excel...

 

επίσης η vba δε δουλευει ούτε υπάρχουν αξιόπιστοι converters από όσο γνωρίζω. Οπότε πολλά παλιά φύλλα εργασίας απλά δε δουλευουν.

/off topic

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει κάτι τέτοιο, θα πρέπει το ribbon να αποτελεί επιτυχία... Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό... Τουλάχιστον η Autodesk έχει φάει πολύ κράξιμο για τη 2010 σειρά της...

Link to comment
Share on other sites

off topic

 

δεν το έχω δουλέψει, πάντως και εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι στο autocad θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Στο office όμως πίστεψε με είναι.

 

/off topic

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.