Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή τετραγωνικών σε κτίριο διαφορετικών χρήσεων.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι στη διαδικασία μελέτης κτιρίου σε περιοχή γενικής κατοικίας. Η μελέτη αφορά εργαστήριο χαμηλής όχλησης, που σύμφωνα με το ΦΕΚ 114/Α/29-06-2018 για τις χρήσεις γης, σε περιοχή γενικής κατοικίας επιτρέπονται επαγγελματικά εργαστήρια με μέγιστη δόμηση τα 400 τμ. Στο εν λόγω οικόπεδο παράλληλα, η επιτρεπόμενη δόμηση που δίνει ο συντελεστής είναι στα 600 τμ. Γνωρίζει κανείς ή καμιά αν μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση οικοδομικής άδειας όπου τα 400 τμ από τα 600 τμ να αφορούν το εργαστήριο χαμηλής όχλησης, και η υπόλοιπη δόμηση να έχει διαφορετική ειδική κατηγορία χρήσης όπως παραδείγματος χάριν εμπορικό κατάστημα ή γραφείο, ακόμη και κατοικία (στα πλαίσια των επιτρεπόμενων κατηγοριών από τις χρήσεις γης);  'Εχω κάποιο συγκεκριμένο περιορισμό όσον αφορά την κατανομή των τετραγωνικών της δόμησής μου στις διαφορετικές χρήσεις; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, ChrisMits said:

...είμαι στη διαδικασία μελέτης κτιρίου ....

Είσαι ο μελετητής Μηχανικός (κι αν ναι βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου)

ή ο ιδιοκτήτης ιδιώτης

 

(σε κάθε περίπτωση μη βάζεις το ίδιο θέμα πολλαπλές φορές για να μη διαγραφούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προέκυψε από λάθος η διπλή δημοσίευση, απολογούμαι, είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το φόρουμ.

 

Είμαι ο μελετητής μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.