Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση σε γήπεδο με κτίσμα


Recommended Posts

επειδή επιμένεις - άνευ λόγου στείλε μου το (με την αμοιβή βέβαια :P) και σου το υπογράφω και αυτό και όποιο θέλεις

 

Αν ρωτήσει κάποιος ''τί είναι αυτή η γραμμή'', ποιά θα είναι η απάντηση? - πλαστικό συρματόπλεγμα

 

Στο υπόμνημα θα υπάρχει? - ναι γιατί όχι με διακεκομμένη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.παραδίδεις τοπογραφικό πλήρες ΧΩΡΙΣ εσωτερικές γραμμές με δήλωση επί του ΌΛΟΥ

2.παραδίδεις σχέδιο (ούτε καν σε κάναβο με συντ/νες) ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΑ

ενδιάμεση λύση (που να σε και να τους κατοχυρώνει)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε zavi αν δεν βλέπεις την σχεση των τριγώνων, ως επι μέρους σχημάτων-εμβαδών του ενιαίου τεμαχίου στο εν λόγω θέμα, ευχαρίστως αποσύρω την ερώτηση μου, ως ουδέποτε γενομένη και πάντα με συναδελφική διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Δεν διαφωνώ ότι άπαξ κ αποφασίσεις να μαμουνιάσεις κάτι,θα βρεις κάτι να το δικαιολογήσεις.Αν ήταν όλοι οι ιδιοκτήτες στην Ελλάδα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΙΔΗΔΕΣ κ με αγνές κ αγαθές προθέσεις,τότε δεν θα χρειάζονταν κ τόσοι μηχανικοί στη χώρα.......

 

Το θέμα είναι να δώσουμε τη σωστή συμβουλή στο συνάδελφο,έτσι ώστε να γνωρίζει πρώτα τί πάει να κάνει κ μετά ας του δώσουμε κ τη λύση με πμ...:)

 

Προσωπικά όμως με ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ η υποκρισία κάποιων συναδέλφων που συναντώ στην καθημερινότητά μου.Η δική μου αντίληψη για το θέμα είναι όμως ''αφού ρε φίλε συνάδελφος είμαι κ εγώ,ΓΙΑΤΙ ΧΑΛΑΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ενώ μπορώ πολύ εύκολα να σε μαυρίσω στο δευτερόλεπτο?Δώσε μου τα δεδομένα που μαμούνιασες έτσι ώστε να καταφέρω κ εγώ να ολοκληρώσω τη δουλειά μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΚΘΕΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΜΑΣ....."

Διότι αν καταφέρω να ολοκληρώσω χωρίς τη βοήθειά του κ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΑΥΡΙΣΩ,θα θεωρηθεί ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟ...........

 

Αυτά κ τίποτα παραπάνω........

Link to comment
Share on other sites

περίμενα την απάντησή σου με ενδιαφέρον και θα έλεγα οτι συμφωνούμε εν μέρη, δεν συμφωνώ οτι είναι μαμούνιασμα - είναι απλώς μια τεχνικά τεκμηριωμένη λύση - δηλαδή τι το μεμπτό έχει να συμφωνήσουν 2 συνιδιοκτήτες για τα όρια της συνιδιοκτησίας τους

 

αν για παράδειγμα (και δεν αστειεύομαι) έρχονταν 2 συνιδιοκτήτες γεωργοί στο γραφείο σου και σου έλεγαν: έχουμε αυτό το ακίνητο στο ποιο θέλουμε να να καλλιεργούμε και οι δύο χωριστά μπορείς να μας το χωρίσεις στη μέση θα τους έλεγες το απαγορεύει ο νόμος?

ο νόμος απαγορεύει την δημιουργία 2 ξεχωριστών τίτλων με σκοπό να μην κατακερματίζετε η ιδιοκτησία - δεν απαγορεύει στον πρώτο να καλλιεργεί ραπανάκια και στον δεύτερο μαρούλια (το γράφω απλοϊκά), ούτε απαγορεύει να συντάξουν μεταξύ τους συμφωνητικό

 

μαμούνιασμα θα ήταν του έβρισκα και μία λύση να κάνει την κατάτμηση στα όρια της νομιμότητας

Link to comment
Share on other sites

αν για παράδειγμα (και δεν αστειεύομαι) έρχονταν 2 συνιδιοκτήτες γεωργοί στο γραφείο σου και σου έλεγαν: έχουμε αυτό το ακίνητο στο ποιο θέλουμε να να καλλιεργούμε και οι δύο χωριστά μπορείς να μας το χωρίσεις στη μέση θα τους έλεγες το απαγορεύει ο νόμος?

 

Είπες τη μαγική λέξη:καλλιέργεια

 

Εϊναι κ ο μοναδικός λόγος που ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η κατάτμηση (εκτός ΖΟΕ) ακόμα και στις μέρες μας.

 

Στην περίπτωση όμως που συζητάμε υπάρχει κτίσμα.Άρα δεν ταιριάζουν τα δεδομένα.....

 

Αποκλειστικές χρήσεις=κάθετη ιδιοκτησία ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ,(εκτός από τη Λυκότρυπα είπαμε,=no man's land).Δεν έχει ΚΑΝΕΙΣ πολίτης δικαίωμα να εξυπηρετηθεί κ να τα βρει,πόσο μάλλον ο μηχανικός να εξυπηρετήσει,εφόσον δεν προβλέπεται από τις διατάξεις.Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά κάτι χαρτιά τουαλέτας που έχουν την κωδική ονομασία ''ΦΕΚ'' , ''Π.Δ.'' κλπκλπ, που αν ξεμείνετε στο μπάνιο,μπορείτε ΑΝΕΤΑ να τα χρησιμοποιήσετε,έχουν κ πιστοποιητικό ανακύκλωσης από το εργοστάσιό τους,νομίζω Ε.Τ. το λένε.....

 

Δεν συμφωνώ με το ''Νόμο'',τον έχω γραμμένο εκεί που όλοι ξέρουμε,αλλά επειδή σε αυτό το ''Κράτος'' θεωρούμαι ''μηχανικός'' ΜΟΝΟ εφόσον τηρώ τις ''διατάξεις'' του,(το αστείο είναι ότι όποιος τις γνωρίζει ΕΙΝΑΙ Κ ΣΕΒΑΣΤΟΣ !! ),οφείλω στον εαυτό μου κ στον ιδρώτα κ το άγχος που έχυσα να χριστώ ''μηχανικός'' για να μπορώ να φάω το μεσημέρι χωρίς να έχω κουβαλήσει σακιά το πρωί, να τις διαλαλώ όταν με ρωτάνε την ''επιστημονική'' μου άποψη.

 

Κατά τα άλλα,θεωρώ ότι στο Γιουνανιστάν ο καθένας μπορεί κ ΚΑΝΕΙ ό,τι γουστάρει,γιατί ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ,δεν υπάρχει γιατί κ μήπως κ αν.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.