Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανειλημμένο κάψιμο ηλεκτρονικών συσκευών (με επιτηρητή τάσης)


netos

Recommended Posts

στην εγκατασταση μου εχω καινουργιο πινακα hager , καλες καλωδιωσεις, γειωση 1 ωμ προερχομενη απο ηλεκτροδιο γειωσης με καλωδιο μεχρι τον πινακα και απο σωληνες του νερου , καινουργιες πριζες legrand , σωστη παροχη απο το ρολοι μεχρι τον πινακα μετρημενη οτι εχει σωστη ταση και φυσικα ελεγμενο ρολοι απο τον δεδδηε οτι ειναι ενταξει. Επισης στον πινακα μου εχω επιτηρητη τασης που ειναι ρυθμισμενος να κοβει κατω απο 200v και πανω απο 240v.  Το θεμα  ειναι οτι χαλανε συσκευες απο το ρευμα ακομα. εχω δοκιμασει να βαλω ups και ακομα εχω  θεμα. ποια αλλη διαταραχη του ρευματος μπορει να υπαρχει που να χαλαει συσκευες ??

Edited by Pavlos33
διόρθωση ορθογραφίας τίτλου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

ναι εχουν χαλασει 4 διαφορετικες κονσολες xbox  one s με το ιδιο προβλημα. το laser αφηνει κουκιδες στα cd. σε αλλους παικτες δεν το κανει

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς <<σε άλλους παίκτες δεν το κάνει>>; Εννοείς ότι τους δίνεις το ελαττωματικό XBOX στο δικό τους σπίτι και παίζει μια χαρά;

 

Edited by Τρελός Επιστήμων
Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι  ειναι πολυ σπανιο προβλημα σε xbox και σε μενα το εκανε σε 4 διαφορετικες συσκευες. προφανως και δεν ειναι τυχαιο αλλα κατι παιζει με το ρευμα. η ερωτηση μου ειναι οτι τι αλλο μπορει να φταει στο ρευμα  εφοσον εχω κανει τοσες πολλες προστασιες στην εγκατασταση μου

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό έχεις αλλάξει ή όλες οι συσκευές που χαλάσαν τροφοδοτούνταν από το ίδιο τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο προβλήματα τάσης μπορώ να φανταστώ. Το UPS που έχεις βάλει είναι online (double conversion) τύπου; Αν ναι τότε δεν παίζει να φταίει το σπίτι σου. Αν όχι, δηλαδή αν το UPS είναι line interactive ή stand by τότε δεν προστατεύεσαι από παιχνίδια της τάσης. Επίσης, έχεις δοκιμάσει άλλη πρίζα, μπα και φταίει η συγκεκριμένη που χρησιμοποιείς; Πρόσφατα εδώ στο φόρουμ συζητήθηκε ένα τέτοιο συμβάν.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις ένα UPS καθαρού ημιτόνου.

Μου το πρότεινε ένας φίλος ηλεκτρολόγος όταν είδε στην τηλεόραση ένα τρεμόπαιγμα στη σύνδεση με το android box. Μόλις το έβαλα διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Τρελός Επιστήμων said:

Μόνο προβλήματα τάσης μπορώ να φανταστώ. Το UPS που έχεις βάλει είναι online (double conversion) τύπου; Αν ναι τότε δεν παίζει να φταίει το σπίτι σου. Αν όχι, δηλαδή αν το UPS είναι line interactive ή stand by τότε δεν προστατεύεσαι από παιχνίδια της τάσης. Επίσης, έχεις δοκιμάσει άλλη πρίζα, μπα και φταίει η συγκεκριμένη που χρησιμοποιείς; Πρόσφατα εδώ στο φόρουμ συζητήθηκε ένα τέτοιο συμβάν.

αν και η πριζα ειναι καινουργια και ελεγμενη  θα δοκιμασω να αλλαξω πριζα αλλα η ταση στο σπιτι μου ειναι μονιμως σταθερη. εχω εναν σταθεροποιητη με οθονη που δειχνει την ταση και ειναι μονιμως γυρω στο 230V. επισης αν παιρναγε παραπανω ρευμα θα προστατευε ο επιτηρητης τασης στον πινακα , θα εκοβε το ρευμα ωστε να μην περασει υπερταση η υποταση. εκτος απο την ταση δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορει να επηρεασει ?? π.χ η ενταση του ρευματος η καποια αλλη συσκευη του σπιτιου που να προκαλει προβλημα ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.