Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ


IoannisKor

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να θερμομονώσω ταράτσα 140 τ.μ. σε οικοδομή 30 ετών, η οποία αποπερατώνεται τώρα. Έγινε στεγανοποίηση με επάλειψη 2 χεριών τσιμεντοειδούς κονιάματος. Επειδή το σπίτι δεν έχει αυλή, η ταράτσα θα έχει συχνή επισκεψιμότητα. Μου προτάθηκε θερμομόνωση από μέσα με πετροβάμβακα και γυψοσανίδα και από άλλο μάστορα θερμομόνωση απ'εξω με dow και ασφαλτόπανο. Ποια προτείνετε ως καλύτερη λύση θερμομονωτικά και σε βάθος χρόνου; Επίσης εάν τοποθετηθεί dow τι άλλο υλικό εκτός  από ασφαλτόπανο μπορώ να τοποθετήσω για να είναι προσβάσιμος ο χώρος;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θα 'εβαζα μόνωση από μέσα (πετροβάμβακα,ορυκτοβάμβακα), γυψοσανίδα και βαφή της γυψοσανίδας με χρώμα πολύ υψηλής διαπνοής. Το ασφαλτόπανο ούτε που θα το σκεφτόμουν. Θα έλεγχα την πλάκα μου πάρα πολύ καλά γιατί 30 χρόνια έκθεσης σε καιρικές συνθήκες είναι πάρα πολλά, ειδικά αν είμαι κοντά σε θάλασσα ή διαβρωτικό περιβάλλον. Θα επιμελούμουν την πλάκα ως προς την διάβρωση που σίγουρα θα έχει και θα την στεγάνωνα με τσιμεντοειδές στεγανωτικό υψηλής διαπνοής αφού πρώτα φρόντιζα για κατάλληλες ρύσεις απορροής ομβρίων.

ps Προσοχή στα θερμομονωτικά υλικά πάνω στις γυψοσανίδες γιατί πέφτουν οι ρημάδες όπως είδαμε σήμερα.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Θα 'εβαζα μόνωση από μέσα (πετροβάμβακα,ορυκτοβάμβακα), γυψοσανίδα και βαφή της γυψοσανίδας με χρώμα πολύ υψηλής διαπνοής. Το ασφαλτόπανο ούτε που θα το σκεφτόμουν. Θα έλεγχα την πλάκα μου πάρα πολύ καλά γιατί 30 χρόνια έκθεσης σε καιρικές συνθήκες είναι πάρα πολλά, ειδικά αν είμαι κοντά σε θάλασσα ή διαβρωτικό περιβάλλον. Θα επιμελούμουν την πλάκα ως προς την διάβρωση που σίγουρα θα έχει και θα την στεγάνωνα με τσιμεντοειδές στεγανωτικό υψηλής διαπνοής αφού πρώτα φρόντιζα για κατάλληλες ρύσεις απορροής ομβρίων.

ps Προσοχή στα θερμομονωτικά υλικά πάνω στις γυψοσανίδες γιατί πέφτουν οι ρημάδες όπως είδαμε σήμερα.

Η προσοχή θα πρέπει να δίνεται στις προδιαγραφές τοποθέτησης των βυσματων πρώτα.  Του ελέγχου του πάχους του σοβά του ταβάνιου και των αποστάσεων μεταξύ των αναρτήσεων.  Αν τηρηθούν όλα σωστά προφανως οι πλάκες πετροβαμβακα δεν θα προκαλέσουν πτώση της ψευδο οροφής. Αρα και δω θα πρέπει να βάλει το χεράκι του μηχανικός επιβλεπων ώστε ο μάστορας να μην κάνει τη δουλειά που έκανε στο δημοτικό σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, pirsogiannis said:

@kotor9 Αν δεν τηρηθούν μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα?

Προφανώς γι αυτό υπάρχουν οι προδιαγραφές σε οτιδήποτε όχι μόνο στην τοποθέτηση ψευδοροφης 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.