Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΕ και Νέες εργασίες


teofit

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις νέες τιμές που θέλουμε να βάλουμε σε ΑΠΕ (1ος) δημοσίου έργου. Οι τιμές αυτές θα τοποθετηθούν ως μία νέα ομάδα εργασιών μαζί με τις υπάρχουσες παίρνοντας και την έκπτωση του έργου ή πρέπει να φαίνονται ξεχωριστά  και να παίρνουν μόνο το ΓΕ ΟΕ; Πως είναι σωστό νομικά τέλος πάντων. Δυνατότητα συμπληρωματικής σύμβασης δεν υπάρχει.

Γράφω εδώ γιατί δεν με αφήνει να επιλέξω άλλη κατηγορία πλην τα Θέματα Ιδιωτών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Edited by teofit
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ενιαίο ποσοστό έκπτωσης, κάνεις μια νέα κατηγορία (π.χ. εργασίες 1ου ΠΚΤΜΝΕ) κι εφαρμόζεις το ανωτέρω ποσοστό

Αν έχεις επί μέρους ποσοστά (ανά ομάδα εργασιών), εντάσσεις τις νέες εργασίες στην αντίστοιχη ομάδα κι εφαρμόζεις το ποσοστό της

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

Εάν έχεις ενιαίο ποσοστό έκπτωσης, κάνεις μια νέα κατηγορία (π.χ. εργασίες 1ου ΠΚΤΜΝΕ) κι εφαρμόζεις το ανωτέρω ποσοστό

Αν έχεις επί μέρους ποσοστά (ανά ομάδα εργασιών), εντάσσεις τις νέες εργασίες στην αντίστοιχη ομάδα κι εφαρμόζεις το ποσοστό της

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το έργο έχει ενιαίο ποσοστό έκπτωσης. Άρα ας πούμε ότι ο αρχικός προϋπολογισμός έχει πχ 10 ομάδες εργασιών και οι νέες εργασίες θα είναι η 11η ομάδα. Αυτά σε περίπτωση που οι εργασίες είναι από επίσημα άρθρα. Σε περίπτωση που οι νέες εργασίες είναι άρθρα τα οποία έχω δημιουργήσει εγώ εξ ολοκλήρου ισχύει το ίδιο;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα,

Σε συνέχεια του θέματός μου περί νέες τιμές σε ΑΠΕ, τις τοποθέτησα ως νέα ομάδα εργασιών στον ΑΠΕ. Έτσι εκμεταλλεύομαι τα απρόβλεπτά μου για τις νέες εργασίες  + κάποιες επι πλέον ποσότητες σε ήδη υπάρχουσες ομάδες εργασιών (έτσι φαίνεται στην εκτύπωση του ΑΠΕ).

Όμως στο πρόγραμμα που δουλεύω (ACE) βγάζοντας την εκτύπωση έλεγχος επί έλαττον μου δείχνει ότι έχω κάνει υπέρβαση των απροβλέπτων μου και συγκεκριμένα παίρνει τις υπερβάσεις ποσοτήτων (επι πλέον του 20%) μαζί με τις νέες εργασίες (με τιμή έκπτωσης και τα δύο), τους βάζει ΓΕ ΟΕ και βγάζει το ποσό απροβλέπτων που πρέπει να καλύψω (μεγαλύτερο από τα δικά μου απρόβλεπτα).

Επισυνάπτω τον ΑΠΕ καθώς και τον έλεγχο επι έλαττον.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο αν και που υπάρχει πρόβλημα. Τα απρόβλεπτα καλύπτουν εργασίες με ή χωρίς ΓΕ ΟΕ; Επίσης υπάρχει κανόνας για τις ποσότητες επι πλέον του 20%;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1ΟΣ ΑΠΕ.pdf ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΠΙ ΕΛΑΤΤΟΝ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε με τη σειρά

Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 156 παρ. 2β

Χρήση επί έλασσον, μόνο σε ποσοστό 10% του προϋπολογισμού (αφού έχεις μια ομάδα εργασιών)

Το υπόλοιπο επί πλέον, καλύπτεται από τα απρόβλεπτα, τα οποία θα πρέπει να μειωθούν κατά τη συγκεκριμένη δαπάνη 

επειδή δεν έχω χρόνο τώρα, θα το δω αναλυτικά αργότερα

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ας ανέβει το θέμα στα δημόσια έργα και όχι στα θέματα των ιδιωτών, και κάτι ακόμη @teofit στα έντυπα που ανεβάζεις σβήνε τα ονόματα των εμπλεκομένων...

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Επίσης, ας ανέβει το θέμα στα δημόσια έργα και όχι στα θέματα των ιδιωτών, και κάτι ακόμη @teofit στα έντυπα που ανεβάζεις σβήνε τα ονόματα των εμπλεκομένων...

Καλησπέρα έχεις δίκιο αγαπητέ απλά δε με άφησε η σελίδα να το ανεβάσω εκεί που έπρεπε (δεν μπόρεσα να επιλέξω τη κατηγορία Διαχείριση Έργων). Όπως επίσης δεν μπορώ να αφαιρέσω τα συνημμένα.

Edited by teofit
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, tetris said:

Να τα πάρουμε με τη σειρά

Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 156 παρ. 2β

Χρήση επί έλασσον, μόνο σε ποσοστό 10% του προϋπολογισμού (αφού έχεις μια ομάδα εργασιών)

Το υπόλοιπο επί πλέον, καλύπτεται από τα απρόβλεπτα, τα οποία θα πρέπει να μειωθούν κατά τη συγκεκριμένη δαπάνη 

επειδή δεν έχω χρόνο τώρα, θα το δω αναλυτικά αργότερα

 

Μάλλον μιλάς γι' αυτό (παρ1 β):

β) Η σύμβαση μπορεί να τροποποιείται, χωρίς νέα διαδικασία σύναψης, εφόσον ο φορέας κατασκευής του έργου διαπιστώσει, ότι προέκυψε ανάγκη εκτέλεσης συμπληρωματικών εργασιών, οι οποίες δεν περιλαμβάνονται, είτε κατά το είδος είτε κατά την ποσότητα, στο αρχικό ανατεθέν έργο ούτε στην πρώτη συναφθείσα σύμβαση και κατέστησαν αναγκαίες κατά την εκτέλεση του έργου, όπως αυτό περιγράφεται στην αρχική σύμβαση, με την προϋπόθεση ότι οι συμπληρωματικές εργασίες δεν μπορούν τεχνικά ή οικονομικά να διαχωριστούν από την κύρια σύμβαση, χωρίς να δημιουργήσουν μείζονα προβλήματα για τις αναθέτουσες αρχές ή όταν αυτές οι εργασίες, μολονότι μπορούν να διαχωριστούν από την αρχική σύμβαση, είναι απόλυτα αναγκαίες για την τελειοποίησή της χωρίς να μεταβάλλουν τη συνολική της φύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.