Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακές συνθήκες σε εταιρεία δημοσίων έργων


skyclad

Recommended Posts

Είμαι νέα μηχανικός,εργάζομαι σε μια κατασκευαστική σαν μισθωτή αλλά χωρίς να αξιοποιείται καθόλου το πτυχίο μου, με καμία προοπτική και το βασικότερο χωρίς να παιρνω γνώσεις.

Μου πρότειναν θέση σε μια εταιρεία κατασκευαστική που ασχολείται με δημόσια έργα,για θέση σε γραφειο(επιμετρήσεις,συνταξη φακέλου , δημοπρασίες)και κάποιες μέρες εργοτάξιο.

Τα χρήματα είναι σχεδόν όσο ο βασικός αλλά Χ12.Η εργασία εξαήμερη, χωρίς αργίες και μόνο μια βδομάδα άσεια τον χρόνο.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1.aν γενικά αυτές είναι οι συνθήκες για έναν νέο μηχανικό με μπλοκάκι και μισθολογικά και σχετικά με τις αργίες και άδειες.

2.Αν σε μια τέτοια δουλεία(δεδομένου ότι δεν κάνουν μελέτες) θα μάθω πράγματα για την δουλειά ή αν η μόνη λύση είναι οι μελετητικές για να μάθω στατικά και να μπορώ να διεκδικήσω αυριο μια θέση.

Παρακαλώ όποιος έχει σχετική εμπειρία να μου απαντήσει

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι είναι αυτά ρε συνάδελφοι τα πράγματα? Γιατί δεν μας σκοτώνουν κιόλας και να μας ρίξουν στα θεμέλια να δέσει η κατασκευή?

Όταν λες βασικό εννοείς βασικό ανειδίκευτου (περίπου 700 ευρώ);

Αν το μοναδικό ζητούμενο είναι η εμπειρία στα στατικά, τότε στη θέση σου θα έβγαινα ταμείο ανεργίας και θα ασχολιόμουνα μόνος μου με στατικές μελέτες έστω και σε θεωρητικό επίπεδο.

Υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις εργασίας(http://www.somtecnik.gr) και πρέπει να διεκδικούμε τα αυτονόητα, δηλαδή την εφαρμογή τους και να καταλάβουμε όλοι ότι όσο κάνουμε πίσω από τα δικαιώματα μας τόσο θα χειροτερεύουμε τη θέση μας.

Δυστυχώς είναι το τρίτο άτομο που μαθαίνω να του προσφέρουν τέτοιου είδους εργασία

Link to comment
Share on other sites

1000e μαζί με τη παρακράτηση για εξαήμερο/δηλ.800 το μήνα στο χέρι συν το τσμέδε.Δεν είναι μόνο τα λεφτά, οι συνθήκες μου φαίνονται λίγο ''άγριες'',δηλ,όχι άδεια, όχι αργίες....Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να πάρω άδεια ούτε ανευ αποδοχών?Απλά ρωτάω γιατί θέλω να ξέρω αν έτσι είναι η αγορά εργασίας ή απλά έπεσα στον χειρότερο

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η τακτική είναι να σε παζαρεύουν όσο πιο πολύ γίνεται, να μειώνουν όσο περισσότερο το μισθό μπορούν και να εφαρμόζουν όσο χειρότερες εργασιακές σχέσεις μπορούν και όπου σε πιάσουν. Δεν είναι πάντως όλη η αγορά τόσο ξεφτιλισμένη σαν τον τύπο που αναφέρεις (ακόμα).

Αν σου λέει 1 βδομάδα άδεια το χρόνο μάλλον το εννοεί. Μαστίγιο θα χρησιμοποιεί για να δουλεύετε γρηγορότερα?

Υπάρχει σοβαρή περίπτωση ο τύπος να είναι απόγονος φαραώ και να κατέχει το μυστικό πως φτιάχτηκαν οι πυραμίδες και πόσοι δούλοι πέθαναν!

Αν θες τη συμβουλή μου μακριά απο εκεί. Πάντως ψάξε μέσα στο φόρουμ θα βρεις και άλλα παρόμοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατάλαβω που είναι η έκπληψη...

Κυβερνήσεις επί χρόνια και φυσικά τα αρμόδια όργανα των μηχανικών (βλ. Τ.Ε.Ε.) άφησαν το ελεύθερο σε κάθε "τυχοδιώκτη" να ασχοληθεί με την δημόσια και ιδιωτική κατασκευή.

Άτομα που το μόνο που είχαν να προσφέρουν (και αυτό πολλές φορές άγνωστο αν ισχύει) ήταν ..το κεφάλαιο.

Άτομα που κοιτάζουν την τσέπη τους και πως θα βγάλουν κέρδος από κάθε στάδιο της κατασκευής ... φυσικά αγνοώντας προδιαγραφές, κανόνες ασφάλειας κλπ.

Ας μου δόσει κάποιος το ΦΕΚ που να ορίζεται ..τι εστί εργολάβος δημοσίων έργων.

Ας πάει κανείς να κάνει τον γιατρό ... τον δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω αρκετό καιρό να αλλάξω δουλειά, αυτό που με ενδιαφέρει να ξέρω είναι αν μπορείς να μάθεις για την δουλειά και αν λιγο πολύ οι συνθήκες είναι έτσι σε όλες τις εταιρείες. Απλά και από γνωστούς ακουω συνέχεια να λένε πως κάπως έτσι είναι παντου και δεν ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω και να προσαρμοστώ σε αυτές τις συνθήκες ή αν είναι απλά κινδυνολογίες και αν κάνω λίγο υπομονή θα βρώ κατι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίρνει Δημόσια Έργα η εταιρία ή είναι στα όρια της πτώχευσης ; Γιατί τουλάχιστον σε αρκετές άλλες, τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι (μισθοί περίπου 1150 καθαρά χ 14 μήνες, με πληρωμένο ΦΠΑ και ΤΣΜΕΔΕ - το ΤΣΜΕΔΕ παίζει λίγο βέβαια -).

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεπεράσουμε το οικονομικό κατά τα άλλα οι συνθήκες εργασίας είναι έτσι όπως μου τις παρουσίασε το υποψήφιο αφεντικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη αρχικα.

Προσωπικα εργαστηκα 1 χρονο σε κατασκευαστικη οδοποιιας σταματησα για στρατο

και προσπαθω να σταθω τωρα με το δικο μου γραφειο.

Πιστευω πως ειναι καλη εμπειρια 1 (το τονιζω) χρονος σε συνθηκες εργοταξιου-γραφειου

για να εισαι σε θεση να κρινεις αν θα συνεχισεις την καριερα σου σε παρομοιο περιβαλλον

η θα αποφασισεις οτι δεν ειναι για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάπως έτσι το είχα σκεφτεί, για 1-2 χρόνια να κάνω υπομονη και να δω τι μπορώ να πάρω από γνώσεις, απλά να μην είναι και τελείως εκμετάλλευση συγκριτικά με αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.