Μετάβαση στο περιεχόμενο

Nομιμοποίηση αυθαίρετης προσθήκης μετά τις 28/7/2011


GTMKART

Recommended Posts

(έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Μπορεί να γίνει νομιμοποίηση προσθήκης με Ε<10% και 50τμ) που έχει κατασκευαστεί μετά τις 28/7/2011 καθ΄ υπέρβαση των επιτρεπόμενων για το ακίνητο πολεοδομικών μεγεθών του διαγράμματος ως λοιπή παράβαση ?. Ποια πολεοδομικά μεγέθη εννοεί τα επιτρεπόμενα του ακινήτου , ή τα προβλεπόμενα βάσει οικ. αδείας?. Ευχαριστώ. 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

μπορεί υπό όρους και προϋποθέσεις. Φυσικά ΟΧΙ ως λοιπή παράβαση αλλά τουλάχιστον υπέρβαση Συντελεστή Δόμησης.

Ενδεικτικά και όχι αποκλειστικά σου παραθέτω επιγραμματικά

  • να έχει υπόλοιπο Συν. Δόμησης, Κάλυψης, Όγκου (ανάλογα τι έχει κατασκευαστεί και που έχει κατασκευαστεί)
  • υπόλοιπο ύψος, πλαϊνών αποστάσεων κλπ (ανάλογα τι έχει κατασκευαστεί και που έχει κατασκευαστεί)
  • να έχεις το ιδιοκτησιακό δικαίωμα
  • να έχει την στατική πρόβλεψη ο φορέας του κτηρίου

και αρκετά άλλα.... + φυσικά το πρόστιμο που θα λάβεις για την αυθαιρεσία Χ το ποσό προστίμου διατήρησης που το έχεις μέχρι να νομιμοποιηθεί ή να γκρεμιστεί.

Οπότε για να έχεις πραγματική απάντηση τελική θα πρέπει να αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο να μελετήσει τα σχέδια της Οικοδομικής Άδειας που έχεις να μετρήσει και τον όροφο ή την στάθμη με την αυθαιρεσία και να σου κοστολογήσει και την απο εκεί και πέρα διαδικασία.

Στατιστικά και από άλλες εμπειρίες θα βρεθούν και άλλες αυθαιρεσίες που θα έχει το ακίνητο που είχαν γίνει προ 2011 .....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εμένα ειναι χωρίς άδεια μια επέκταση 9,5 τ.μ και μου έχουν καταλογίσει περίπου δέκα χιλ. πρόστιμο οπότε το κατεδαφίζω μόνος μου ;; η με διαδικασία και τι γίνει με το πρόστιμο ;τελικά πόσο θα μου κοστίσει;;

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξει κάτι στο πρόστιμο, θα πρέπει η οποιαδήποτε ενέργεια να γίνει με επίσημη διαδικασία. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό για να δει τα χαρτιά σας και να σας συμβουλέψει για τις επόμενες ενέργειες που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Urehit said:

Για να αλλάξει κάτι στο πρόστιμο, θα πρέπει η οποιαδήποτε ενέργεια να γίνει με επίσημη διαδικασία. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό για να δει τα χαρτιά σας και να σας συμβουλέψει για τις επόμενες ενέργειες που απαιτούνται.

σας ευχαριστω πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.