Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση στα μπαλκόνια (γιατί δεν τοποθετείται;)


kurkosdr

Recommended Posts

Για το συγκεκριμένο, έχω σοβαρές επιφυλάξεις. Κι επειδή δεν έχει δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου, λίγος σκεπτικισμός δεν βλάπτει.

Δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε σε ακρότητες (τεχνικές και οικονομικές) προκειμένου να αποφύγουμε κάποιες θερμογέφυρες. Η συγκεκριμένη (ΕΔ-17) συμμετέχει στους υπολογισμούς και, αν δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα, μπορούμε να βελτιώσουμε τη θερμομόνωση ή τα η/μ συστήματα ώστε να πετύχουμε το επιθυμητό ενεργειακό αποτέλεσμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Για το συγκεκριμένο, έχω σοβαρές επιφυλάξεις. Κι επειδή δεν έχει δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου, λίγος σκεπτικισμός δεν βλάπτει.

επειδη ζω νοτια κρητη , τι ειναι η θερμογεφυρα ? να με συπαθατε αλλα δεν το εχω...... 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το που ζεις. Οι θερμογέφυρες υπάρχουν σε κάθε οικοδομή και είναι (κυρίως) γραμμικές περιοχές του κτιριακού κελύφους όπου είτε έχουμε αλλαγή γεωμετρίας είτε αλλαγή υλικού. Στα σημεία αυτά, έχουμε (συνήθως, και ανάλογα με τον τρόπο θερμομόνωσης) μεγαλύτερες απώλειες θερμότητας από ότι στις αντίστοιχες επιφάνειες.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να εντρυφήσεις εδώ (παρ. 2.4 για τον ορισμό, και προς το τέλος θα δεις παραδείγματα θερμογεφυρών, όπου ο συντελεστής καθε μιας πολλαπλασιαζόμενος επί το μήκος της, μας δίνει τις θερμικές απώλειες)

Τα λεω λίγο μπακαλίστικα, για να γίνουν κατανοητά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.