Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από ΙΚΑ σε ΤΕΒΕ


gid

Recommended Posts

Μετά από 25 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ κατέθεσα μπλοκάκι, έγινε μισθωτός και πέρασα στο ΙΚΑ. Τώρα προκύπτει ευκαιρία απασχόλησης σε εταιρία του εξωτερικού που για το λόγο αυτό μπορεί να με βάλει μόνο στο ΤΕΒΕ. Τι έχω να χάσω/κερδίσω; Ως προς ασφάλιση υγείας, σύνταξη, και φορολογικά ίσως.

Αν γνωρίζει κανείς ας γράψει δυό γραμμές....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, gid said:

Μετά από 25 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ κατέθεσα μπλοκάκι, έγινε μισθωτός και πέρασα στο ΙΚΑ. Τώρα προκύπτει ευκαιρία απασχόλησης σε εταιρία του εξωτερικού που για το λόγο αυτό μπορεί να με βάλει μόνο στο ΤΕΒΕ. Τι έχω να χάσω/κερδίσω; Ως προς ασφάλιση υγείας, σύνταξη, και φορολογικά ίσως.

Αν γνωρίζει κανείς ας γράψει δυό γραμμές....

Ευχαριστώ

Θα αφήσεις την εταιρεία όπου είσαι μισθωτός; Συνεχίζεις να είσαι μέλος ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mecheng_ said:

Θα αφήσεις την εταιρεία όπου είσαι μισθωτός; Συνεχίζεις να είσαι μέλος ΤΕΕ;

Αν πάω στη νέα εταιρία θα αφήσω την τωρινή όπου είμαι μισθωτός, αλλά και εκεί μισθωτός θα είμαι αν έχω καταλάβει καλά. Ή μήπως ΤΕΒΕ σημαίνει μπλοκάκι; Δεν ξέρω καθόλου. Ναι  είμαι μέλος ΤΕΕ και θέλω να διαγραφώ γιατί δε μου προσφέρει το παραμικρό, μόνο συνδρομή με χρεώνει. Αλλά δε σηκώνουν ούτε  τα τηλέφωνα.

Edited by gid
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, gid said:

Αν πάω στη νέα εταιρία θα αφήσω την τωρινή όπου είμαι μισθωτός, αλλά και εκεί μισθωτός θα είμαι αν έχω καταλάβει καλά. Ή μήπως ΤΕΒΕ σημαίνει μπλοκάκι; Δεν ξέρω καθόλου. Ναι  είμαι μέλος ΤΕΕ και θέλω να διαγραφώ γιατί δε μου προσφέρει το παραμικρό, μόνο συνδρομή με χρεώνει. Αλλά δε σηκώνουν ούτε  τα τηλέφωνα.

TEBE (που δεν υπάρχει πλέον) σημαίνει μπλοκάκι. Αν θα είσαι μισθωτός σε θυγατρική της ξένης με ελληνικό αφμ δεν αλλάζει τίποτα. Αν είσαι μισθωτός όμως στην εταιρεία με ξένο ΑΦΜ περιπλέκονται τα πράγματα.

Σε αυτήν την περίπτωση, η φορολογία σου θα εξαρτηθεί από την ισχύουσα σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης μεταξύ Ελλάδας και χώρας έδρας της εταιρείας. Επίσης θα υπάρχει και θέμα κοινωνικής ασφάλισης, το οποίο για χώρες ΕΕ ρυθμίζεται.

Αν μένεις Ελλάδα και θα εργάζεσαι για εταιρεία με ξένο ΑΦΜ, κατά την ταπεινή μου άποψη, το πιο συμφέρον και με την λίγότερη γραφειοκρατία είναι το μπλοκάκι, όπου θα κόβεις κατευθείαν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Το θέμα είναι αν θα το δεχτεί ο εργοδότης σου καθώς σε σοβαρές χώρες δεν "επιτρέπεται" το καθεστώς "μισθωτός με μπλοκάκι"

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mecheng_ said:

TEBE (που δεν υπάρχει πλέον) σημαίνει μπλοκάκι. Αν θα είσαι μισθωτός σε θυγατρική της ξένης με ελληνικό αφμ δεν αλλάζει τίποτα. Αν είσαι μισθωτός όμως στην εταιρεία με ξένο ΑΦΜ περιπλέκονται τα πράγματα.

Σε αυτήν την περίπτωση, η φορολογία σου θα εξαρτηθεί από την ισχύουσα σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης μεταξύ Ελλάδας και χώρας έδρας της εταιρείας. Επίσης θα υπάρχει και θέμα κοινωνικής ασφάλισης, το οποίο για χώρες ΕΕ ρυθμίζεται.

Αν μένεις Ελλάδα και θα εργάζεσαι για εταιρεία με ξένο ΑΦΜ, κατά την ταπεινή μου άποψη, το πιο συμφέρον και με την λίγότερη γραφειοκρατία είναι το μπλοκάκι, όπου θα κόβεις κατευθείαν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Το θέμα είναι αν θα το δεχτεί ο εργοδότης σου καθώς σε σοβαρές χώρες δεν "επιτρέπεται" το καθεστώς "μισθωτός με μπλοκάκι"

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Πριν λίγο μου διευκρίνισαν πως ναι θα έχω μπλοκάκι αλλά με συμβόλαιο, όχι σύμβαση έργου. Άρα "άνοιγμα βιβλίων" πάλι και υποβολές δηλώσεων ΦΠΑ κάθε τρίμηνο όπως έκανα παλιά; Ή δε θα είμαι υπόχρεος αφού όπως λες δε θα χρεώνω ΦΠΑ; Θα πρέπει να παραμείνω στο ΤΕΕ; Γενικά τι άλλες συνέπεις θα έχω ως προς ασφάλιση και σύνταξη; Θα έχω "διαδοχική ασφάλιση" ΤΣΜΕΔΕ--> ΙΚΑ --> ΤΕΒΕ στο τέλος, υποθέτω, και τέτοια μπλεξίματα... Από υγεία, στον ΕΟΠΥΥ δε θα απευθύνομαι;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε gid, άσχετα με την έδρα της εταιρίας που κόβεις τιμολόγια, αυτό που έχει σημασία είναι πού θα είναι η δική σου έδρα.

Αν είναι στην Ελλάδα, μπλοκάκι σημαίνει βιβλία, υποβολές ΦΠΑ, ταμείο ΕΦΚΑ, ΤΕΕ αν υπογράφεις σαν μηχανικός κλπ κλπ.

Αν η έδρα σου μεταφερθεί εκτός Ελλάδας (αν έχεις τις προϋποθέσεις), ακολουθείς τη φορολογική και ασφαλιστική νομοθεσία της χώρας της έδρας σου (και παίρνεις απαλλαγή από Ελλάδα).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.