Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΚΜ διαφορετικές συνθήκες


Kop.

Recommended Posts

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Είναι κάτι που θέλεις να κάνεις ή πρόβλημα που παρατηρείς???

Καλησπέρα.Ναι Σε φαρμακευτική βιομηχανία να κλιματισω διαφορετικους χώρους-αποθηκες- αλλά έχουν άλλο ποσοστό υγρασιας

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρυθμίσεις τον υγραντήρα της ΚΚΜ στην μικρότερη τιμή υγρασίας που απαιτείται και στους χώρους που απαιτείται μεγαλύτερη υγρασία να βάλεις ηλεκτρικό υγραντήρα, που θα συμπληρώνει - ανεβάζει την υγρασία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες το συνολικά σαν εγκατάσταση (δίκτυο αεραγωγών κλπ). Μην εστιάζεις μόνο στην ΚΚΜ.

Οι χώροι απαιτούν θέρμανση ή ψύξη? Ύγρανση ή αφύγρανση?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, miltos said:

Δες το συνολικά σαν εγκατάσταση (δίκτυο αεραγωγών κλπ). Μην εστιάζεις μόνο στην ΚΚΜ.

Οι χώροι απαιτούν θέρμανση ή ψύξη? Ύγρανση ή αφύγρανση?

Οι χώροι πρέπει να είναι στους 25 χειμώνα καλοκαίρι κ κάποιοι να έχουν 70% υγρασία κ κάποιο άλλοι 60-55% υγρασία

Μηπως είναι καλή λύση η επιλογή close control unit? Εντωμεταξύ οι χώροι έιναι γύρω στα 30 τετραγωνικά ο κάθε ένας, 4 χώροι στο συνολο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Kop. said:

Οι χώροι πρέπει να είναι στους 25 χειμώνα καλοκαίρι κ κάποιοι να έχουν 70% υγρασία κ κάποιο άλλοι 60-55% υγρασία

Αυτό δεν απαντά αν χρειάζεσαι ψύξη θέρμανση και ύγρανση ή αφύγρανση.

Υπάρχουν χώροι που λόγω εσωτερικών φορτίων απαιτούν ψύξη και τον χειμώνα για να έχουν θερμοκρασία 25C. (φαντάσου σαν ακραίο παράδειγμα ένα χυτήριο...)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακόμα το πρόβλημα...

Θέλεις με μία ΚΚΜ για να κλιματίσεις 4 χώρους ή μία ΚΚΜ σε κάθε χώρο?

Επίσης απάντησε και στο Mίλτο!

Το σύστημα Close Control στην ουσία μία ΚΚΜ είναι και αυτό, με δυνατότητα να πετυχαίνει τις επιθυμητές συνθήκες θερμοκρασίας - υγρασίας με μεγαλύτερη ακρίβεια από ότι μία κοινή ΚΚΜ και βέβαια να λειτουργεί σε ψύξη ακόμα και το χειμώνα. (άρα η επιθυμητή ακρίβεια τιμών καθορίζει τι επιλέγουμε)

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, antloukidis said:

Δεν έχω καταλάβει ακόμα το πρόβλημα...

Θέλεις με μία ΚΚΜ για να κλιματίσεις 4 χώρους ή μία ΚΚΜ σε κάθε χώρο?

Επίσης απάντησε και στο Mίλτο!

Το σύστημα Close Control στην ουσία μία ΚΚΜ είναι και αυτό, με δυνατότητα να πετυχαίνει τις επιθυμητές συνθήκες θερμοκρασίας - υγρασίας με μεγαλύτερη ακρίβεια από ότι μία κοινή ΚΚΜ και βέβαια να λειτουργεί σε ψύξη ακόμα και το χειμώνα. (άρα η επιθυμητή ακρίβεια τιμών καθορίζει τι επιλέγουμε)

Καλησπέρα. Μια ΚΚΜ για όλους τους χώρους. 

Τα  close control από ότι είδα κ μου είπαν οι εταιρείες κανουν κυρίως cooling. 

Εγώ έχω 4χωρους κ θέλουν χειμώνα καλοκαίρι τα εξής: 

1χωρος: 30 βαθμούς και 75% υγρασία.

2χωρος:30 βαθμούς κ 35%υγρασια

3χωρος:25 βαθμούς και 40% υγρασία

4χωρος:25 βαθμούς και 60%υγρασια. 

Ο κάθε χώρος είναι γύρω στα 20 τετραγωνικά. Μας ζητήθηκε λύση με ΚΚΜ. Τα φορτια είναι το πολύ 10 kw. 

10 kw ΚΚΜ...δεν ξέρω καν αν αξίζει να γίνει με ΚΚΜ.

Αλλιώς πως?

Και μιας κ έπεσε αυτή η εφαρμογή, κ οι χώροι ήταν πιο μεγάλοι, πως λύνεται αυτη η εφαρμογή με ΚΚΜ και τέτοιες συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι ένας γρίφος, που αν σπάσει κάποιος το κεφάλι του μπορεί να τον λύσει τεχνικά!

(απαιτούνται κα άλλα δεδομένα όπως συνθήκες χωρίς κλιματισμό??? ψύξη πάντα??? ή και θέρμανση???, νωπός??? , απαίτηση ύγρανσης ή και αφύγρανσης???κλπ , λύση με διπλό στοιχείο ΚΚΜ ψύξης - μεταθέρμανσης???, ηλεκτροκίνητα ντάμπερ αεραγωγών, ηλεκτρικοί υγραντήρες κλπ) ???

Ίσως ένα σύστημα VRV ταυτόχρονης ψύξης και θέρμανσης μαζί με ηλεκτρικούς υγραντήρες θα είναι απλούστερο και οικονομικά προτιμότερο...

Ακόμα φτηνότερο μάλλον θα βγεί ανεξάρτητο σύστημα σε κάθε χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.