Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση χυτοσίδηρος-pvc


Recommended Posts

Ανακαινίζω ένα σπίτι του 57.

Οι στήλλες των αποχετεύσεων είναι χυτοσιδηρές (υποψιάζομαι και το μολυβδινες αλλα καλλίτερα να μην το πώ).

Θέλω λοιπόν να αλλάξω κάποια όδευση.

Έχει κανείς εμπειρία απο το τί δυσκολία θα συναντήσω αν τις ενώσω με pvc.

Υπάρχουν ακόμα χυτοσιδηρές αποχετεύσεις;

Κάποια άλλη ιδέα - σχετική πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχληθεί με αποχετεύσεις.

Ξέρω όμως ότι η σύνδεση σωλήνων αποχέτευσης από διαφορετικά υλικά, όχι μόνο μεταξύ χυτοσίδηρου και πλαστικού αλλά ακόμη και πλαστικού με πλαστικό (π.χ. Pvc με πολυπροπυλένιο) απαιτεί την χρήση ειδικών συνδετήριων εξαρτημάτων.

 

Η χρήση σιλικόνης και άλλων ειδών κόλλας δεν είναι εγγύηση. Αλλά πολλές φορές πορεύεσαι με ό,τι έχεις διαθέσιμο.

 

Συμπέράσμα : Τα ειδικά εξαρτήματα σύνδεσης κάνουν τον μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Ανακαινίζω ένα σπίτι του 57.

Οι στήλλες των αποχετεύσεων είναι χυτοσιδηρές (υποψιάζομαι και το μολυβδινες αλλα καλλίτερα να μην το πώ).

Θέλω λοιπόν να αλλάξω κάποια όδευση.

Έχει κανείς εμπειρία απο το τί δυσκολία θα συναντήσω αν τις ενώσω με pvc.

Υπάρχουν ακόμα χυτοσιδηρές αποχετεύσεις;

Κάποια άλλη ιδέα - σχετική πληροφορία;

 

Εξ' εμπειρίας κατασκευής, μια και δεν είμαι μηχανολόγος, χυτοσιδηρές διατίθενται πλέον και με ειδικά τεμάχια σύνδεσης και μόνωση (έσω-έξω). Όπως γράφει και ο @CostasV, θα δυσκολευτείς πολύ στη σύνδεση χωρίς ειδικά τεμάχια (κόλλες, σιλικόνες, φλόγιστρα για διαφοροποίηση διαμέτρου, κλπ. είναι ημίμετρα και αφήνουν προβλήματα). Αν είναι όμβρια ή PVC ή γαλβανισμένη σιδηροσωλήνα (μάλλον PVC στην περίπτωσή σου, αφού είναι σπίτι του 57). Αν είναι ακάθαρτα ή PVC ή χυτοσιδηρή με μόνωση. Οι PVC βγαίνουν και χρωματιστές πλέον. Αν τα μήκη στην όδευση δεν είναι μεγάλα (κόστος), αλλαξέ την ολόκληρη, γιατί θα μπλέξεις με τα ειδικά εξαρτήματα σύνδεσης από υλικό σε υλικό (χρόνος & κόστος).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

κάποια ιστοσελίδα με τα ειδικά εξαρτήματα γνωρίζετε?

ή κάποιον προμηθευτή?

 

ενοώντας ιστοσελίδα και προμηθευτή για εξαρτήματα και σωλήνες χυτοσιδηρές είτε ειδικα εξαρτήματα για σύνδεση χυτοσιδηρου-pvc

 

Οι Κανόνες Συμμετοχής περιληπτικά:

...5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα και για να προσθέσουμε ή να διορθώσουμε κάτι χρησιμοποιούμε την "Επεξεργασία".

...

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.