Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη εξωτερικού ανελκυστήρα και αποκλειστική χρήση χωρίς τροποποίηση οριζόντιας σύστασης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Σε πολυκατοικία του 1980,  με τρία οροφοδιαμερίσματα, έγινε προσθήκη εξωτερικού ανελκυστήρα το 2010, από τον ιδιοκτήτη του γ ορόφου, στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο στην πυλωτή , με έκδοση άδειας. Ο γ όροφος έχει την αποκλειστική χρήση του ανσανσερ,αφού αυτός έκανε όλα τα έξοδα.

1)Εγώ ως διάδοχος ιδιοκτήτης του β ορόφου, που δεν είχα συνεναίσει στην προσθήκη αυτή, μπορώ να  ζητήσω ή να υποχρεώσω να γίνει τροποποίηση οριζόντιας σύστασης; 

2)Μπορώ να ζητήσω άρση της εγκατάστασης; 

3) έχω ζητήσει να πληρώσω το 1/3 για να πάρω κι εγώ τη χρήση όμως ο γ όροφος αρνείτε να δώσει τη χρήση.

4)Πόσα χρήματα πρέπει να  Πληρώσω για  να πάρω κι εγώ τη χρήση; 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Μαίρη Ζουραράκη
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πέσατε στην περίπτωση που επειδή δεν συναινέσατε αρχικά ή δεν πληρώσατε, πείσμωσε τώρα αυτός και δεν θέλει να σας δώσει την χρήση, γιατί όμως να μην δέχεται τώρα να σας δώσει την χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Μαίρη Ζουραράκη said:

....στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο στην πυλωτή , με έκδοση άδειας. ...

εφόσον έγινε σε τμήμα του κοινόχρηστου χώρου με βάση τους τίτλους τότε και ο ανελκυστήρας είναι κοινόχρηστος. Θέματα οικονομικά ποιος το πλήρωσε ή πως το πλήρωσε είναι αλλου πάτερ ευαγγέλιο και δεν δίνει το δικαίωμα της ιδιοκτησίας του.

Πέρα απ αυτό όμως, ο ανελκυστήρας έχει Μηχανολογικά την υποδομή για να κάνει και ενδιάμεσες στάσεις σε όλους τους ορόφους ή όχι.

Αν δεν την έχει και πρέπει να γίνουν πρόσθετα έξοδα για να το αποκτήσει τότε σίγουρα θα πρέπει να γίνουν.

Και φυσικά να πληρώσεις και εσύ την αναλογία του κόστους για το σύνολο του ανελκυστήρα. 

Μετά λογικό για όλους σας θα είναι να κάνετε και τις αναγκαίες ενέργειες στην σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας για να μη έχετε τα επόμενα χρόνια δεκαπλάσια έξοδα σε δικαστήρια σε μηχανικούς και δικηγόρους..... 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Arche said:

Μάλλον πέσατε στην περίπτωση που επειδή δεν συναινέσατε αρχικά ή δεν πληρώσατε, πείσμωσε τώρα αυτός και δεν θέλει να σας δώσει την χρήση, γιατί όμως να μην δέχεται τώρα να σας δώσει την χρήση. 

Η μητέρα μου είχε συνεναίσει το 2010, χωρίς όμως να συμβουλευθεί δικηγορο κ χωρίς να γίνει συμφωνία για πληρωμές κλπ. Τώρα ζητάει από εμένα το 1/2 των εξόδων που έκανε + τόκους κλπ. Όμως είμαστε 3  ιδιοκτήτες, οπότε το 1/3 δεν πρεπει να πληρώσω?

 

 

Edited by Μαίρη Ζουραράκη
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Didonis said:

εφόσον έγινε σε τμήμα του κοινόχρηστου χώρου με βάση τους τίτλους τότε και ο ανελκυστήρας είναι κοινόχρηστος. Θέματα οικονομικά ποιος το πλήρωσε ή πως το πλήρωσε είναι αλλου πάτερ ευαγγέλιο και δεν δίνει το δικαίωμα της ιδιοκτησίας του.

Πέρα απ αυτό όμως, ο ανελκυστήρας έχει Μηχανολογικά την υποδομή για να κάνει και ενδιάμεσες στάσεις σε όλους τους ορόφους ή όχι.

Αν δεν την έχει και πρέπει να γίνουν πρόσθετα έξοδα για να το αποκτήσει τότε σίγουρα θα πρέπει να γίνουν.

Και φυσικά να πληρώσεις και εσύ την αναλογία του κόστους για το σύνολο του ανελκυστήρα. 

Μετά λογικό για όλους σας θα είναι να κάνετε και τις αναγκαίες ενέργειες στην σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας για να μη έχετε τα επόμενα χρόνια δεκαπλάσια έξοδα σε δικαστήρια σε μηχανικούς και δικηγόρους..... 

Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια υπέγραψε υπεύθυνη δήλωση στο μηχανικό κατά την έκδοση άδειας ότι ο γ όροφος θα έχει την αποκλειστική χρήση αφού έκανε όλα τα εξοδα. Εγώ πέρυσι έκανα προσθήκη στάσης στον όροφο μου, για να  πάρω τη χρήση, θέλοντας να καταβάλλω το 1/3 των δαπανών που έγιναν το 2010. Όμως αρχικά ζήτησε το 1/3 να  καταβάλλω, μετά ζήτησε το 1/2 και μετά πείσμωσε και δεν θέλει να μου δώσει τη χρήση.Δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει τροποποίηση σύσταση οριζόντιας,;

Και να πληρώσω βάση ποσοστών να πάρω τη χρήση; 

 

 

 

Edited by Μαίρη Ζουραράκη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.