Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτηματολογικός πίνακας Διανομής Δνσης Γεωργίας ποσοστό συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα!

Σε κτηματολογικό πίνακα διανομής της Δνσης Γεωργίας του έτους 1958, αναφέρονται ως ιδιοκτήτες σε ένα τεμάχιο το οποίο είναι ιδιοκτησία και όχι κλήρος

τεμάχιο 16    11 ελαιόδεντρα Ιδιώτης

                      1 ελαιόδεντρο Εκκλησία

Το τεμάχιο είναι 2813τμ. Τώρα αυτοί θεωρούνται ιδιοκτήτες με ποσοστό ιδιοκτησίας του αναλογούντος από τα δέντρα δηλ. 11/12 και 1/12 

ή θεωρούνται συνιδιοκτήτες με ποσοστό 50% έκαστος?

Υπάρχει πουθενά κάποια νομοθεσία για να πατήσω προς τη μία ή την άλλη περίπτωση??

Σας στέλνω και το απόσπασμα με την εγγραφη

Σας ευχαριστώ  

 

σχεδιο.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ανεβασες μοιαζει με αυτο

image.jpeg.30e8d512c9e76a2f22f29923cf9b4b7e.jpeg

 

δξ τι εννοεις οταν  λες οτι ειναι "ιδιοκτησια και οχι κληρος"

Ο δικαιουχος ζεί ή πεθανε;

Ο ιδιος τί γραφει σαν ιδιοκτησια του στο Ε9; Κτημστολογιο υπαρχει;

Ποιός εξεδοσε τον δικο σου τιτλο;

Αν θες κατεβασε τον τιτλο που ανεφερες...

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα!

Δεν υπάρχει παραχωρητήριο για το τεμάχιο γιατί δεν αποτελεί κλήρο, αλλά ιδιοκτησία, η οποία συμπεριλήφθει

στους κτηματολογικούς πίνακες της διανομής. Η διανομή είναι του 1952 και ο ιδιώτης (πελάτης μου) το έχει με γονική 

παροχή από το 1978 από τον πατέρα του. Ο πατέρας του όντως είναι αυτός που αναφέρεται στο κτηματολογικό πίνακα της

διανομής, ωστόσο υπάρχει και η εκκλησία, στην εγγραφή αυτή. 

Για εμένα θεωρώ ότι εμπλέκεται και η εκκλησία, το θέμα είναι του αναλογούντος ποσοσοτύ με βάσει το αριθμό των ελαιόδεντρων ή 

συνιδιοκτησία κατά το ήμισυ. Από την τοπογραφική υπηρεσία δεν έχω λάβει κάποια απάντηση...

Σε ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι σε μια διανομη του Υπουργειου συμπεριεληφθηαν και ιδιωτικα γηπεδα, με βαση τα συμβολαια καθενος και καταχωρηθηκαν  απλα για να ειναι ολοκληρωμενο το τοπογραφικο του ολου αγροκτηματος.

 

η γονικη παροχη εγινε το 1978...τι γραφει;

 

Link to comment
Share on other sites

Η γονική γράφει ότι έχει ένα τεμάχιο ο πατέρας και το δίνει στο γιο. Χωρίς να αναφέρει κάτι για την εκκλησία

Με την τοπογραφική υπηρεσία που μίλησα θεωρούν από τη στιγμή που αναφέρεται στον κτηματολογικό πίνακα της διανομής, πως

η εκκλησία έχει δικαιώματα. Ωστόσο αν είναι τα μισά ή το 1/12 δεν μπορούν να μου το πουν

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.