Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eργασία στο εξωτερικό ως freelancer


Recommended Posts

Είμαι στο NDT και θέλω να φύγω εξωτερικό να δουλέψω σαν freelance.

Πρέπει να βγαλω μπλοκάκια κτλ, nα κάνω έναρξη επαγγέλματος στην Ελλάδα και να κόβω τιμολόγια εκεί, nα κάνω έναρξη επαγγέλματος εκεί;Τι πρέπει να κάνω δεν έχω ιδέα .

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά που πρέπει να απαντηθούν πριν και σίγουρα πιο κατάλληλος για να δώσει αυτές τις απαντήσεις είναι ένα λογιστής.

Ή μάλλον 2 λογιστές, ένας Έλληνας κι ένας από τη χώρα στην οποία θες να πας.

 

Σίγουρα αν μένεις μόνιμα ή πάνω από 6 μήνες το χρόνο σε μια άλλη χώρα, θα φορολογήσε εκεί, οπότε εκεί πρέπει να κάνεις και έναρξη μάλλον.

Θα πρέπει όμως να δεις και τι προυποθέσεις υπάρχουν σε αυτή τη χώρα για να κάνεις έναρξη.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και τα δύο, αν δέχονται στο εξωτερικό (ανάλογα τη χώρα) ελληνικά τιμολόγια.

Μιλάς με το λογιστή σου για τι σε συμφέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαξιμο βλεπω πως Ελληνες εργαζομενοι δηλώνονται στην Κυπρο, στην ΒΟυλγαρία η και αλλου. Αλλοι εχουν εδρα Ελλαδα και πληρώνονται στην Κύπρο κανουν κάτι τετοια κολπα. Γιατί ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες, αυτά τα "κόλπα" ενέχουν κάποιους κίνδυνους. Βρες ένα κάλο λογιστή που να γνωρίζει από αυτά τα θέματα και θα σε καθοδηγήσει για τη βέλτιστη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.