Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να παω σε μηχανικο η οχι;


Kadmos

Recommended Posts

Εχω στο κηπο ενα πρανες. Το εδαφος εχει αρκετη πετρα.

Συνολικα ειναι 20 μετρα και στη πλευρα που ειναι 10 μετρα εχει υψος περιπου 2.5 μετρα. Σε ενα σημειο εχει πεσει ενα κομμάτι γυρω στο 1-2 μετρα.

Μερικοι με συμβουλευουν να το αφησω ετσι. Απο την αλλη ετσι ειναι λιγο δυσκολη η οριοθετηση και διαμορφωση του χωρου χωρις καποιο τοιχο.

Επειδη ειναι μικρο φοβαμαι πως δε ασχοληθει καποιος μηχανικος η θα με θεωρουν κοροιδο/θυμα αν παω.

Ο τοπικος μηχανικος απλα ριχνει τοιχια σε αυτα που χτιζει χωρις καν πεδιλο και πανω απο την επιφανεια του εδαφους δε ξερω πως στεκονται το ενα που εχει εχει παρει λιγο κλιση που ειναι το γειτονικο οικοπεδο. Το ενα που εχει πεδιλο το εχει κανει με κλιση 20 μοιρες! 

Τι να κανω;

 

 

 

 

Edited by Kadmos
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, Didonis said:

δεν γράφεις όμως τι θέλεις να κάνεις?

 

(και βάζε τόνους στο κείμενο σου)

Θέλω να γίνει κάποιο τοιχίο να κρατάει το χώμα και να είναι οριοθετημένο. 

Δε ξέρω αν χρειάζεται μηχανικός για αυτό το πράγμα η να πάω σε κάποιο μάστορα/χτιστη/μπετατζή.

Σκέφτομαι πως οι μηχανικοί ασχολούνται με σοβαρά πράγματα και ίσως φανεί αστείο αυτό.

AM-JKLXhR9-XGAFlZyOh31O858pzMi6fG6wK2LzM2CUeO9xa695NDh25LOhLQGclO1sHhtXO3QU1x8wFZIr03d9wBn87h8ma7DJ3wCQRY2VbO0tz9-IC6F6C8shKv-jaHPp1FcIcBQafMU9YNVUWfvAATzMMEw=w523-h929-no?authuser=0

Edited by Kadmos
Link to comment
Share on other sites

Τοίχος αντιστήριξης χρειάζεται απαιτείται στατική μελέτη πολιτικού μηχανικού και έκδοση οικοδομικής άδειας. Επομένως θα πρέπει να πας σε τεχνικό γραφείο μηχανικού για τα περαιτέρω.

Παρεμπιπτόντως αυτό το όρυγμα που έχει γίνει μοιάζει σαν να  είχε ξεκινήσει κάποτε εκσκαφή για θεμελίωση οικοδομής. Είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Τοίχος αντιστήριξης χρειάζεται απαιτείται στατική μελέτη πολιτικού μηχανικού και έκδοση οικοδομικής άδειας. Επομένως θα πρέπει να πας σε τεχνικό γραφείο μηχανικού για τα περαιτέρω.

Παρεμπιπτόντως αυτό το όρυγμα που έχει γίνει μοιάζει σαν να  είχε ξεκινήσει κάποτε εκσκαφή για θεμελίωση οικοδομής. Είναι έτσι;

Ναι απλα ειχε χτισει ηδη μαντρα πανω οποτε δε σκαφτηκε ολο για να μη πεσει η μαντρα του.

Στο υπολοιπο κομματι εχει γινει τοιχος με σκυροδεμα αλλα αμφιβαλλω ποσο καλο ειναι στη βαση του καθως η βαση φαινεται και δεν ειναι αλφαδιασμενη και το κομματι που εχει πεδιλο ειναι υπο κλιση.

Μιλησα τηλεφωνικα με εναν πολιτικο μηχανικο και μου ειπε οτι θελει αδεια κανονικά και οτι θελει κανονικα μπαζωμα πρωτα για να ειναι νομιμο; Μου ειπε αλλιως το κανω παρανομα και το ρισκαρω αν με καρφωσουν.

Δε ξερω αν υπαχει αλλη λυση περα του να το αφησω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.