Μετάβαση στο περιεχόμενο

κλείσιμο Ο.Α


Recommended Posts

Έχω μια οικοδομική άδεια θεωρημένη για ρεύμα και για νερό και στο ισόγειο έχω γκαρσονιέρα και κατάστημα. Εκδόθηκε νέα οικοδομική άδεια και η γκαρσονιέρα με το κατάστημα έγινε ένα διαμέρισμα. Έχω ειδη ρεύμα και νερό. Πρέπει να κάνω κάτι για την αποπεράτωση εργασιών και να τη σφράγιση και αυτή;;

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Κάλχας said:

@Giannis12345 Εάν έβγαλες νέα οικοδομική άδεια, τότε ακολουθούνται παρόμοιες διαδικασίες με την προηγούμενη

Ο πολιτικός μηχανικός κατόπιν συνεννόησης με ΥΔΟΜ ανέφερε ότι δεν χρειάζετε και μου φαίνεται οξύμωρο.

Link to comment
Share on other sites

@Giannis12345 τυπικά θα πρέπει να κλείσει η άδεια (να θεωρηθεί) για να μην έχετε προβλήματα στο μέλλον, τα οποία δεν μπορεί να τα προβλέψει από τώρα ούτε η πολεοδομία, ούτε ο μηχανικός σας. Σε κάθε περίπτωση τώρα τίποτα και κανένας δεν πιστοποιεί ότι οι εργασίες ολοκληρώθηκαν καλώς και έτσι θα συνεχίσει να φαίνεται όσο δεν κλείνετε την άδεια. 

Οφείλεται να ενημερώσετε τον Δήμο που ανήκει το ακίνητο για την αλλαγή χρήσης (για δικό σας όφελος) και αν είναι σωστός ο Δήμος θα ζητήσει θεωρημένη άδεια.

Τέλος από εμπειρία και μόνο θα σας πω ότι αν σήμερα το κλείσιμο της άδειας σας φαίνεται δύσκολο, μπορεί στο μέλλον να είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ! 

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2022 at 11:24 ΜΜ, Giannis12345 said:

Έχω μια οικοδομική άδεια θεωρημένη για ρεύμα και για νερό και στο ισόγειο έχω γκαρσονιέρα και κατάστημα. Εκδόθηκε νέα οικοδομική άδεια και η γκαρσονιέρα με το κατάστημα έγινε ένα διαμέρισμα. Έχω ειδη ρεύμα και νερό. Πρέπει να κάνω κάτι για την αποπεράτωση εργασιών και να τη σφράγιση και αυτή;;

Μήπως ο μηχανικός σου εξέδωσε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και όχι κανονική ο.α.;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, akis73 said:

Μήπως ο μηχανικός σου εξέδωσε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και όχι κανονική ο.α.;

Όχι είναι οικοδομική αδεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λίγο περίπλοκη η ιστορία ... Το θέμα είναι ότι με τον επιβλέπων μηχανικός έχω τσακωθεί ... Δεν έκανε σωστό πολεοδομικό έλεγχο και εκτέθηκα ... Τον έχω πληρωμένο κανονικά σε όλα του ακόμα και για της επιβλέψεις ... Πλέον έχω πάει σε τρίτο μπορώ να την κλείσω με εκλεκτή δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς επιβάλλετε να θεωρηθεί για την αποπεράτωση εργασιών ασκετος που εχω ήδη ρεύμα καλό θα είναι με γόνιμο διάλογο με των επιβλέπων αλλιώς με εκλεκτή δόμησης. Ορθόν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.