Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση κτιρίου σε κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, tetris said:

Στις κάθετες δεν υπάρχει "όμορο" οικόπεδο. Το οικόπεδο είναι ένα και η κάθε οικοδομή εξαρτά τα υψόμετρά της από το ιδιόχρηστο τμήμα της.

Επίσης, η θέση της κάθε οικοδομής οφείλει να έχει καθοριστεί στο διάγραμμα της σύστασης.  

Το γνωρίζω ότι είναι ένα, ήλπιζα να υπάρχει τρόπος να μπαζώσω μέχρι ένα ύψος αλλά επειδή κολλάω στο όριο, θα έχω υπέρβαση του μέγιστου ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, tetris said:

Τα υψόμετρα από που τα παίρνεις? Από το φυσικό ή το διαμορφωμένο έδαφος?

Επειδή κολλάω στο όριο τα παίρνω από το φυσικό σε εκεινη την πλευρά.  Έχω τη δυνατότητα να τα πάρω από το διαμορφωμένο? Αφού δε μπορώ να μπαζώσω και στο γείτονα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, tetris said:

Εννοώ, αν είσαι σε οικισμό<2000 κατ. (όπου αφετερία μέτρησης υψομέτρων είναι το φυσικό έδαφος) ή όχι

Όχι δεν είμαι σε οικισμό παίρνω κανονικά από διαμορφωμένο. Νομίζω ότι στην όψη στο όριο της κάθετης μετράω υποχρεωτικά από το φυσικό, μακάρι να κάνω λάθος.  Αν υπάρχει π.χ. κάποιο έγγραφο που να λέει ότι το όριο της κάθετης αντιμετωπίζεται σαν όριο οικοπέδου για την αφετηρία μέτρησης ύψους. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν η οικοδομή εφάπτεται στο πρόσωπο του (όλου) οικοπέδου, τότε αφετηρία είναι η στάθμη του κοινόχρηστου χώρου (δρόμος ή πεζοδρόμιο), Αλλιώς, το διαμορφωμένο έδαφος.

Τα όρια μεταξύ των καθέτων δεν είναι όρια οικοπέδων. Η κάθε κάθετη μπορεί να διαμορφώσει το έδαφός της έτσι ώστε αφενός μεν να συνάδει με την Πολεοδομική νομοθεσία, αφετέρου δε να μην απαγορεύει στους συνιδιοκτήτες την πρόσβαση σε αυτό μέσω τεχνητών εμποδίων (περιφράξεις).

συμπλ.

Καλό είναι, σε περιπτώσεις μονομερούς διαμόρφωσης του ιδιόχρηστου τμήματος, να υπάρχει δήλωση των λοιπών ιδιοκτητών ότι έχουν λάβει γνώση. Αυτό μας ζητάει η τοπική ΥΔΟΜ

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, tetris said:

Εάν η οικοδομή εφάπτεται στο πρόσωπο του (όλου) οικοπέδου, τότε αφετηρία είναι η στάθμη του κοινόχρηστου χώρου (δρόμος ή πεζοδρόμιο), Αλλιώς, το διαμορφωμένο έδαφος.

Τα όρια μεταξύ των καθέτων δεν είναι όρια οικοπέδων. Η κάθε κάθετη μπορεί να διαμορφώσει το έδαφός της έτσι ώστε αφενός μεν να συνάδει με την Πολεοδομική νομοθεσία, αφετέρου δε να μην απαγορεύει στους συνιδιοκτήτες την πρόσβαση σε αυτό μέσω τεχνητών εμποδίων (περιφράξεις).

Αν εγώ μπαζώσω στο τμήμα μου και μετρήσω το ύψος μου, τότε μόνο στην πλευρά της κάθετης τότε έχω υπέρβαση 1 μέτρο γιατί σε αυτή την όψη μετράω από το φυσικό έδαφος. Πιστεύεις έχω τη δυνατότητα να μετρήσω από το διαμορφωμένο? 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, OLINAPAL said:

... Πιστεύεις έχω τη δυνατότητα να μετρήσω από το διαμορφωμένο? 

Θεωρώ πως ναι. Για πιο σίγουρα όμως, απευθύνσου στην ΥΔΟΜ.

Μην ξεχνάς πως οι διαμορφώσεις του περιβ. χώρου γίνονται για την καλύτερη προσαρμογή του κτιρίου στο φυσικό έδαφος, και όχι το αντίθετο.

Σε κάθε όμως περίπτωση, θεωρώ απαραίτητη τη συναίνεση των συνιδιοκτητών

Edited by tetris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.