Jump to content

OLINAPAL

Core Members
  • Posts

    849
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

OLINAPAL last won the day on September 21 2011

OLINAPAL had the most liked content!

Profile Information

  • Φύλο
    Γυναίκα
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

OLINAPAL's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Conversation Starter Rare
  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare

Recent Badges

80

Reputation

  1. Στη δική μου περίπτωση δεν γράφει τίποτα τέτοιο, παρά μόνο ότι ισχύουν τα ΠΔ εκτός σχεδίου, εκτός αν ορίζεται στον τομέα διαφορετικά.
  2. Αν το ΣΧΟΑΠΠ δεν επιτρέπει ρητά τις παρεκκλίσεις και στον τομέα γράφει κατώτατο όριο αρτιότητας τα 4.000 τ.μ., τότε φαντάζομαι δεν μπορεί να βγάλει άδεια ούτε μέχρι τις 9-12-22 αν είναι κάτω από αυτό το εμβαδόν. Σωστά?
  3. Εγώ καταλαβαίνω ότι η παράγραφος αυτή μιλάει για άδειες κι εγκρίσεις που έχουν ληφθεί πριν τη δημοσίευση του 4759. Εφόσον ληφθούν μετά την ισχύ και μέχρι την 9/12/2022 νομίζω δεν καλύπτονται.
  4. Εγώ θεωρώ ότι αυτά που είναι σε ΓΠΣ κ.λπ. εξαιρούνται από τα κατά παρέκκλιση του άρθρου 40. Ποια η γνώμη σου?
  5. Καλησπέρα. Σε άδεια ανέγερσης κατοικίας ορίζεται υποχρεωτικά στην πλατφόρμα η εργασία "Συντονισμός μέτρων ασφαλείας & υγείας κατά τα οριζόμενα στο ΠΔ 305/1996"?
  6. Αυτό το έχω κι εγώ απορία αφού σύμφωνα με τα παρακάτω τα ΓΠΣ, τα ΣΧΟΟΑΠ και τα ΤΧΣ νοούνται ως ΤΠΣ. Ν. 4447 ΤΗΣ 23.12.2016 (ΦΕΚ 241Α΄) Χωρικός σχεδιασμός - Βιώσιμη ανάπτυξη και άλλες διατάξεις ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄ «ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ» Ο παραπάνω μέσα σε « » τίτλος, τροποποιήθηκε με το άρθρο 9 του Ν. 4759/9.12.2020 (ΦΕΚ 245Α΄) «Άρθρο 7 Τοπικά Πολεοδομικά Σχέδια 13. Όπου στις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας αναφέρεται το «Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο» ή το «Σχέδιο Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτής Πόλης» ή το «Τοπικό Χωροταξικό Σχέδιο» νοείται εφεξής το Τοπικό Πολεοδομικά Σχέδιο του παρόντος.
  7. Καλησπέρα. Σε γήπεδο εντός ζώνης που μετά την 9/12/2022 δεν θα είναι πλέον άρτιο και οικοδομήσιμο, αλλά έχει λάβει προηγουμένως προέγκριση, αν εκδώσει Ο.Α. και κάνει αναθεώρηση για παράταση ισχύος χωρίς να έχει κατασκευάσει τον Φ.Ο. θα συνεχίσει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την περίπτωση 5.α. του 4495 αναθεωρείται με τις διατάξεις που ισχύουν το χρόνο της αναθεώρησης. Εννοεί τον όποιο ΝΟΚ ή εμπλέκονται και θέματα αρτιότητας?
  8. Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: έγινε ενημέρωση σε άδεια και κατόπιν αίτημα για Τελικό Έλεγχο. Όμως ο διαχειριστής της αίτησης ανέβασε τα αρχιτεκτονικά σχέδια (Διάγραμμα, κατόψεις, όψεις) πλην των τομών, πιθανώς από κάποια δυσλειτουργία της πλατφόρμας την οποία δεν αντιλήφθηκε. Ο ελεγκτής είναι να έρθει άμεσα. Γίνεται στο ενδιάμεσο ενημέρωση για πρόδηλο σφάλμα πριν έρθει ο ελεγκτής ή πρέπει να γίνει μετά? Μπορεί στο eadeies να γίνει ενημέρωση όταν εκκρεμεί στην προγενέστερη πράξη ο έλεγχος? Αν γίνει η ενημέρωση μετά πρέπει να ξαναέρθει ελεγκτής για να κλείσει η άδεια?
  9. Αυτό που θυμάμαι απ' έξω είναι ότι κλιμακωτά γίνεται για τις τουριστικές εγκαταστάσεις.
  10. Ευχαριστώ πολύ! Η εξαίρεση εντός περιοχής επέκτασης από που προκύπτει?
  11. @Pavlos33 ακριβώς! Το ακίνητο βρίσκεται σε εγκεκριμένο σχοοαπ, σε περιοχή προτεινόμενης επέκτασης οικισμού και είναι εκτός σχεδίου εντός ζώνης με εμβαδόν 2.900 τ.μ.. Βρίσκεται σε ζώνη "Νέοι οικιστικοί υποδοχείς". Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? Μπερδεύομαι λίγο και με το άρθρο 7 παρ.13 του Ν. 4447/16 που γράφει 13. Όπου στις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας αναφέρεται το «Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο» ή το «Σχέδιο Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτής Πόλης» ή το «Τοπικό Χωροταξικό Σχέδιο» νοείται εφεξής το Τοπικό Πολεοδομικά Σχέδιο του παρόντος. και το άρθρο 40 του 4759/20 1. Εάν, μέχρι την έγκριση Τοπικού Πολεοδομικού Σχεδίου ή Ειδικού Πολεοδομικού Σχεδίου και πάντως για χρονικό διάστημα που δεν υπερβαίνει τα δύο (2) έτη από την έναρξη ισχύος του παρόντος χορηγηθεί προέγκριση οικονομικής άδειας, μπορούν να οικοδομούνται ακίνητα, τα οποία... και παρουσιάζει τις παρεκκλίσεις. Μπορεί να λάβει προέγκριση άδειας? Τελικά τι γίνεται με τα τεμάχια που βρίσκονται σε ΓΠΣ και ΣΧΟΟΑΠ? Είναι εκτός παρεκκλίσεων και διέπονται από τα πρώτα μέχρι να γίνει πολεοδόμηση, άρα είναι μη άρτια μέχρι τότε?
  12. Καλησπέρα. Σε ΣΧΟΟΑΠ για τους οικιστικούς υποδοχείς αναφέρει: "Μέχρι την πολεοδόμηση καθορίζονται: Κατώτατο όριο κατάτμησης και αρτιότητας 4.000τ.μ.." Τις μεταβατικές διατάξεις αναφέρει: "Σε όλες τις εκτός οικισμών ζώνες, ως προς την αρτιότητα, τους όρους και περιορισμούς της δόμησης, εφαρμόζονται οι διατάξεις των π.δ. της 6/17.10.1978 (ΦΕΚ 538/Δ) και της 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270/Δ) όπως εκάστοτε ισχύουν, εκτός εάν άλλως ορίζεται στις επιμέρους ζώνες του ΣΧΟΟΑΠ." Και το ερώτημα είναι: έχει εφαρμογή το άρθρο 40 του Ν.4759/20? Δηλαδή αν το τεμάχιο είναι εκτός σχεδίου εντός ζώνης 500μ. μπορεί να πάρει προέγκριση έως 9/12/2022?
  13. Καλησπέρα. Εφόσον έχει εκδοθεί προέγκριση οικοδομικής άδειας είναι εφικτό στην άδεια να αλλάξει κάτι στην όψη όπως π.χ. ένα άνοιγμα να γίνει από 2 μέτρα 1 μέτρο, χωρίς να απαιτείται αναθεώρηση της προέγκρισης? Πως εκλαμβάνεται το "ενδεικτικές όψεις?
  14. Αν δεν κάνω λάθος, ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος, Τκ σήμερα/ Τκ τότε Χ αμοιβή = αναθεωρημένη αμοιβή
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.